شناسه خبر : 34183 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

احتمال افزایش شیوع کرونا

تعهد آموزش و پرورش به حل مشکلات نرم‌افزار «شاد»

کرونا بحران‌های شدیدی در عرصه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی به وجود آورده است. شاید بتوان گفت حوزه آموزش کشور از آموزش و پرورش تا آموزش عالی بعد از توقف فعالیت‌های اقتصادی کشور، بیشترین آسیب را دیده است. حالا وزیر آموزش و پرورش تصمیم‌گیری در مورد برگزاری امتحانات دانش‌آموزان را منوط به سیاست‌های وزارت بهداشت دانست و در عین حال به خانواده‌ها اطمینان داد که نگرانی بابت امتحان فرزندانشان نداشته باشند. به گزارش ایسنا، محسن حاجی‌میزرایی درباره آخرین وضعیت برگزاری امتحانات دانش‌آموزان اظهار کرد: وزارت آموزش و پرورش در مورد امتحانات تابع پروتکل‌های وزارت بهداشت است. در صورتی که امکان برگزاری آزمون حضوری وجود داشته باشد اولویت ما برگزاری حضوری آزمون است اما اگر سیاست‌های وزارت بهداشت این اجازه را به ما ندهد ما از شیوه‌های دیگری برای برگزاری امتحانات استفاده خواهیم کرد. وی به خانواده دانش‌آموزان اطمینان داد که مشکلی پیرامون برگزاری امتحانات وجود نخواهد داشت و آنها نگران نباشند. وزیر آموزش و پرورش همچنین در مورد فعالیت سامانه شاد که مربوط به آموزش از راه دور دانش‌آموزان است تصریح کرد: مدارس به دلیل رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و دفاع از سلامت دانش‌آموزان تعطیل شده است، در عین حال این تعطیلی مربوط به یک تا دو هفته نبود و ما دورنمایی از آینده و پایان تعطیلات نداشتیم به همین دلیل آموزش از راه دور را برنامه‌ریزی کردیم چراکه نمی‌خواهیم تا یک سال تحصیلی دانش‌آموزان آسیب ببینند. وی ادامه داد: دانش‌آموزان در سال آینده باید با پشتوانه قوی که حاوی مطالب آموزشی امسال است تحصیلات خود را آغاز کنند و به همین دلیل ما سامانه شاد را راه‌اندازی کردیم. وی در مورد آموزش به دانش‌آموزان از طریق صدا و سیما گفت: واقعیت این است اگر ما بخواهیم برنامه‌هایمان را از طریق تلویزیون دنبال کنیم می‌بایست 12 کانال اختصاصی داشته باشیم چراکه بیش از 250 عنوان درسی داریم. از طرفی برنامه‌های تلویزیون تعاملی نیست و ما به دنبال ارتباط دوسویه میان دانش‌آموزان و معلمان بودیم. وزیر آموزش و پرورش افزود: ما نیاز داشتیم تا شبکه‌ای را طراحی کنیم که از امنیت آن اطمینان داشته و در عین حال در مالکیت آموزش و پرورش نیز باشد به همین دلیل نیز شبکه آموزش دانش‌‌آموزان یا همان شبکه شاد را راه‌اندازی کردیم. تا ارتباط میان دانش‌آموزان و معلمانشان مشابه ارتباط در مدرسه باشد و در فضای مجازی شکل بگیرد.

بیش از 12 میلیون نفر تاکنون عضو شاد شدند

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه شاد در نیمه شعبان اظهار کرد: از نیمه شعبان تاکنون به‌طور متوسط روزانه یک میلیون نفر به این شبکه پیوسته‌اند و تاکنون بیش از 12 میلیون نفر عضو شاد هستند که این افراد شامل مدیران، معلمان، دانش‌آموزان و خانواده دانش‌آموزان هستند. وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به سوالی پیرامون وضعیت دانش‌آموزانی که در مناطق بدون دسترسی به اینترنت ساکن بوده یا گوشی هوشمند ندارند، گفت: برخی از افراد در منطقه‌ای هستند که دسترسی به اینترنت برایشان وجود ندارد یا اینکه گوشی هوشمند ندارند. برنامه‌ریزی ما این است افرادی که می‌توانند از شاد استفاده کنند و در جایی که این امکان وجود ندارد مدیران مدارس و مدیران کل را موظف کردیم که شیوه‌هایی را برای استمرار آموزش اتخاذ کنند که یا از طریق آموزش‌های رادیو و تلویزیون منطقه‌ای و محلی یا حتی آموزش حضوری آموزش به دانش‌آموزان دنبال شود. وی در مورد مشکلات سامانه شاد نیز گفت: از نظر فنی این سامانه ظرفیت بالایی دارد و بیش از 40 میلیون نفر را پوشش می‌دهد ما تیمی از متخصصان را برای پشتیبانی فنی این سامانه به کار گرفتیم و البته طبیعی است کار در این گستردگی مشکلاتی داشته باشد که بسیاری از آنها حل شده است. ما یک مرکز تلفن هم ایجاد کردیم و تیم فنی این اطمینان را دادند که مشکلات را حل کند.

رتبه‌بندی معلمان ترمیم شد

از سوی دیگر رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اصلاح و ترمیم رتبه‌بندی معلمان گفت: صدور احکام رتبه‌بندی معلمان تا هفته گرامیداشت مقام معلم انجام می‌شود. به گزارش تسنیم محمدباقر نوبخت درباره نتیجه جلسات خود با تشکل‌های فرهنگیان اظهار کرد: رتبه‌بندی معلمان که از مهر سال 98 اجرا شد در پنج ماه نخست یعنی از مهر تا بهمن مورد رضایت بود اما در اسفندماه به دلیل همزمانی اجرای رتبه‌بندی و امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری اشکالاتی به وجود آورد که موجب نارضایتی فرهنگیان شد. وی افزود: برای انجام وظیفه قانونی خود از همکارانم در سازمان اداری و استخدامی، وزارت آموزش و پرورش و نمایندگان تشکل‌های معلمان دعوت کردم تا رایزنی کنیم حال که قرار است اصلاحاتی در این زمینه صورت گیرد به‌ نحو شایسته باشد، باید از نمایندگان فهیم تشکل‌های فرهنگیان که طی سه جلسه گذشته رایزنی و کمک فکری به ما انجام دادند تشکر کنم. رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: با نکاتی که نمایندگان فرهنگیان گفتند، شرایطی را فراهم خواهیم کرد که قانون از اول فروردین 99 با ترمیم و اصلاح در قالب نظام رتبه‌بندی انجام شود البته آنچه آموزش و پرورش انجام داد اجرای قانون بود اما انتقاداتی که از سوی فرهنگیان مطرح شد قابل پذیرش بود به همین دلیل اصلاحیه صورت گرفت.

احتمال افزایش شیوع کرونا در تهران طی هفته‌های آینده

با همه اینها خبرها از افزایش روند شیوع کرونا بعد از برداشتن نسبی محدودیت‌ها حکایت دارد. در شصت و سومین روز از شیوع کرونا در کشور بر اساس اعلام وزارت بهداشت ۸۴۸۰۲ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۵۲۹۷ نفر فوت شده و ۶۰۹۶۵ نفر بهبود یافته‌اند. به گزارش ایلنا، در شصت و سومین روز از شیوع کرونا در کشور بر اساس اعلام وزارت بهداشت ۸۴۸۰۲ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۵۲۹۷ نفر فوت شده و ۶۰۹۶۵ نفر بهبود یافته‌اند. رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، اصلی‌ترین نگرانی موجود پیرامون شیوع کرونا در پایتخت در روزهای پس از بازگشایی واحدهای صنفی را، شکسته شدن طرح فاصله اجتماعی در نتیجه ازدحام شبکه حمل‌ونقل عمومی اعلام کرده است. همچنین پیش از این نیز «علیرضا زالی» فرمانده مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با ابراز نگرانی از ازدحام در شبکه حمل‌ونقل عمومی اعلام کرده بود، با افزایش ترددها در سطح شهر بر تعداد ناقلان ویروس، افزوده شده است. سخنگوی وزارت بهداشت هم تاکید کرده است؛ برای پیشگیری از کرونا، خروج از منزل مگر در موارد ضروری باید به حداقل برسد و برای خرید مایحتاج روزانه، بهتر است افراد سالم‌تر خانواده آن هم با رعایت نکات بهداشت فردی به صورت حداکثر هفته‌ای یک‌بار این کار را انجام دهند. «سیاوش خرسند» معاون دانشجویی دانشگاه امیرکبیر در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره وضعیت ابتلای دانشجویان این دانشگاه به کرونا ویروس گفت: در حال حاضر کمیته سلامت دانشگاه امیرکبیر در حال آمارگیری در این زمینه است، تا امروز تعدادی آمار به دست ما رسیده، اما هنوز جمع‌بندی نهایی صورت نگرفته است. این آمار شامل آمارهای میدانی، آمار امور اداری و همچنین یکسری آمار بر اساس خوداظهاری افراد است. خرسندی ادامه داد: برای اینکه آمار دقیق‌تر باشد، سعی شده به شکل وسیع‌تری با جامعه هدف تماس گرفته شود تا بتوانیم اطلاعات جزئی‌تری کسب کنیم و تا دو سه روز آینده به یک جمع‌بندی نهایی خواهیم رسید. معاون دانشجویی دانشگاه امیرکبیر در پاسخ به این سوال که آیا موارد فوت‌شده در میان اعضای هیات علمی و دانشجویان این دانشگاه بوده است یا خیر؟ گفت: فوتی که به عنوان کرونا گزارش شود نداشتیم، اما در میان خانواده‌های آنان مواردی وجود داشته است، اما از پرسنل، هیات علمی، کارکنان یا دانشجویان که قطعی تایید شود، به خاطر کرونا فوت شده‌اند، مورد نداشتیم. خرسندی افزود: البته چند مورد فوتی میان دانشجویان به شکل مشکوک بوده، اما فعلاً مشخص نشده که علت آن بر اثر کرونا بوده است یا خیر؟ ما اکنون در حال بررسی این مساله هستیم و تا یکی دو روز دیگر دقیق‌تر اعلام می‌کنیم.

پیگیری شکایت مدیریت شهری از سحر قریشی

عضو شورای شهر تهران با انتشار پستی اینستاگرامی از پیگیری شکایت مدیریت شهری از بازیگر سینما خبر داد. به گزارش ایسنا،‌ مجید فراهانی در اینستاگرام خود در واکنش به انتشار کلیپی از سحر قریشی، بازیگر سینما نوشت: برخورد توهین‌آمیز سحر قریشی با یک پاکبان فضای سبز شهرداری قابل پذیرش نیست و در صورت عدم برخورد مناسب بیم آن می‌رود که این ناهنجاری به عرف جامعه تبدیل شود. وی در شرح آنچه در این کلیپ گذشته است، افزود: در ویدئوی توزیع‌شده در فضای مجازی بازیگر تلویزیون و سینما، سحر قریشی با خنده و مضحکه کنار رفتگری می‌رود و با تمسخر به دوستانش می‌گوید لباسم را با او ست کرده‌ام و وقتی رفتگر بینوا به او واکنش نشان می‌دهد با حالتی توهین‌آمیز به آن دیگری رفیقش می‌گوید «همین مانده بود که فقط این به ما بگوید برو...» عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: پاکبانان و کارگران امروز با حداقل حقوق و مزایا بیشترین زحمت را برای رفت‌وروب و تمیزی شهر و بوستان‌ها می‌کشند و حداقل انتظار برخورد محترمانه و قدرشناسانه با این فداکاری‌ها داریم. فراهانی تاکید کرد: لذا در صورت عدم عذرخواهی رسمی خانم سحر قریشی، به عنوان نماینده مردم قدرشناس تهرانی پیگیر شکایت مدیریت حقوقی شهرداری تهران از خانم سحر قریشی خواهم بود تا خدای‌ناکرده این‌گونه رفتارهای ناپسند تبدیل به هنجار جامعه نشود. همچنین عضو دیگر شورای شهر تهران به شوخی نامناسب یک بازیگر زن با یک پاکبان -که به‌تازگی ویدئوی آن واکنش‌های زیادی را به دنبال داشته- واکنش نشان داد. حجت نظری در حساب توئیتری خود با اشاره به انتشار فیلم شوخی یک بازیگر با یک پاکبان، با انتقاد از این رفتار نوشت: «لباس پاکبان‌های عزیز که در این روزهای کرونایی هم چهره شهرمان را پاکیزه نگه داشته‌اند، به رنگ شرافت و غیرت است که بعید می‌دانم با هر رنگی سِت شود. رفتار طبقاتی، توهین‌آمیز و غیرانسانی خانم سحر قریشی با پاکبان محترم محکوم است و انتظار می‌رود هنرمندان مردمی به آن واکنش نشان دهند.»

مصرف گل کاهش یافته است

معاون موسسه کادراس با بیان اینکه ماری‌جوآنا یا گل ماده محرکی است که بین دانش‌آموزان و دانشجویان به عنوان داروی شب امتحان معروف است، گفت: در شرایط کنونی شاید به دلیل به تعویق افتادن زمان امتحانات میزان مصرف گل کاهش یافته، اما این به معنای آن نیست که تصور کنیم گل مصرف نمی‌شود، زیرا در یک بازه زمانی، فرد، گل را برای افزایش انرژی خود مصرف می‌کند اما پس از چند بار مصرف، آن را برای عادی بودن وضعیت حال خود مصرف می‌کند. منصور براتی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره علت گرایش جوانان و نوجوانان سراسر دنیا به مصرف «گل» گفت: باور غلطی تحت عنوان اینکه گل یا ماری‌جوآنا اعتیادآور نیست شکل گرفته و این‌طور تاکید شده است که گل ماده‌ای گیاهی است و عوارض کمی دارد، این در حالی است که ماری‌جوآنا یا گل ماده محرکی است که بین دانش‌آموزان و دانشجویان به عنوان داروی شب امتحان معروف است. وی با بیان اینکه منشأ گل «کانابیس» است که با عناوین مختلفی تحت عنوان گل، ماری‌جوآنا، علف و گراس به فروش می‌رسد، اظهار کرد: گل دارای ماده‌ای به نام تتراهیدروکانابینول است که این ماده جزو مواد اعتیادآور محسوب می‌شود؛ تتراهیدروکانابینول ذهن مصرف‌کننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

دراین پرونده بخوانید ...