شناسه خبر : 3060 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

کارخانه‌های اروپایی بهترین فصل خود در یک سال گذشته را تجربه کردند

بهبود اتحادیه

آمار نشان می‌دهد روند بهبود اقتصاد حوزه یورو‌، به‌رغم همه مشکلات موجود در این اتحادیه ادامه دارد. تولید کالا و خدمات در ماه ژوئن با بالاترین نرخی که در چهار سال گذشته این حوزه به خود دیده، رشد داشته است. همچنین شاخص مدیران خرید این منطقه به ۱ / ۵۴ رسیده است در حالی که ماه قبل از آن ۶ / ۵۳ بود.

آمار نشان می‌دهد روند بهبود اقتصاد حوزه یورو‌، به‌رغم همه مشکلات موجود در این اتحادیه ادامه دارد. تولید کالا و خدمات در ماه ژوئن با بالاترین نرخی که در چهار سال گذشته این حوزه به خود دیده، رشد داشته است. همچنین شاخص مدیران خرید این منطقه به 1 /54 رسیده است در حالی که ماه قبل از آن 6 /53 بود.
این شاخص اگر بالای 50 باشد، نشانه رشد در اقتصاد و در صورتی که کمتر از 50 باشد، نشانه افت در فعالیت‌های اقتصادی است. در مورد فرانسه داده‌های شاخص مدیران خرید نشان می‌دهد بخش تولیدات صنعتی فرانسه برای اولین بار از آوریل 2014 به بعد در ماه ژوئن 2015 رشد داشته است. همچنین این شاخص در مورد آلمان نیز از رقم 6 /52 در ماه می، به 54 در ماه ژوئن رسیده است. همچنین آمار رسمی نشان می‌دهد کارخانجات، بهترین سه‌ماهه خود را در یک سال گذشته‌، پشت سر گذاشته‌اند. با توجه به اینکه این داده‌های حاکی از رشد، در حالی منتشر شده است که بحران یونان همچنان گریبانگیر حوزه یورو است، می‌توان به آینده این حوزه مالی بیش از قبل امیدوار بود. رشد تولید ناخالص داخلی این حوزه در سه‌ماهه اول سال 2015 برابر 4 /0 درصد بود و پیش‌بینی‌ها حاکی از رشدی در همین حدود در سه‌ماهه دوم است. هرچند هنوز می‌توان منتظر تبعات بحران یونان بر اقتصاد اروپا بود، اما در صورتی که اتفاقی بسیار غیرمنتظره رخ ندهد، پیش‌بینی می‌شود اقتصاد حوزه یورو در سال 2015 حدود دو درصد رشد را تجربه کند. همچنین فعالیت‌های اقتصادی‌، هم در آلمان و هم در فرانسه در ماه ژوئن رشد داشته است اما نرخ رشد آلمان در این بخش، کمتر از نرخ رشد همین کشور در سه‌ماهه اول سال 2015 بوده است.
این آمار، آن هم در زمان بحران، نشان‌دهنده درستی تصمیم و عملکرد مسوولان بانک مرکزی این حوزه است. بانک مرکزی اتحادیه اروپا ماهانه 60 میلیارد یورو پول چاپ می‌کند تا علاوه بر بازگرداندن رونق به بازار، از ایجاد پدیده تورم منفی نیز در بازار جلوگیری کند. شاخص قیمت مصرف‌کننده نیز در ماه می با رقم 3 /0 درصد نسبت به سال قبل از آن رشد داشته است. البته به‌رغم کاهش حدود 17درصدی ارزش یورو در برابر دلار در سال گذشته مالی که تخمین زده می‌شود با کاهشی مشابه در سال جاری دنبال شود، میزان تقاضای خارجی برای کالاهای تولید این اتحادیه در ماه ژوئن به اندازه ماه می رشد نداشته است و علت اصلی این موضوع ضعیف بودن اقتصاد جهانی و بحران یونان عنوان شده است. در مجموع در سه‌ماهه دوم سال 2015، حوزه یورو بهترین وضعیت در چهار سال گذشته را تجربه کرده است و اگر آلمان و فرانسه را از این محاسبات خارج کنیم، بقیه کشورها در مجموع بهترین وضعیت هشت سال گذشته را در سه‌ماهه مذکور داشته‌اند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها