شناسه خبر : 30473 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (سیاسی)

عملکردمان خوب بود یا بد؟

اعتماد به نقل از عباس عبدی نوشت: آیا این حد از هجوم تبلیغی و روانی علیه دولت و حتی فراتر از آن علیه حکومت در سیل اخیر معقول بود یا خیر؟ پاسخ به این پرسش بستگی مستقیم به زاویه دید ما دارد. اگر حکومت و دولت ایران را با یک حکومت در حال توسعه و معمولی مقایسه کنیم عملکردش در سیل نمره مردودی نمی‌گیرد. مشکل از اینجا آغاز می‌شود که ساختار رسمی ایران حاضر نیست خود را در سطح یک حکومت و جامعه در حال توسعه مثل سایر جوامع در حال توسعه ارزیابی کند. اگر این شرط پذیرفته شود، آنگاه بسیاری از داعیه‌های رسمی و بلند آن با پرسش مواجه خواهد شد.

دو درصد از سروش استفاده می‌کنند

ایران به نقل از مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران نوشت: تا پایان اسفند سال گذشته ۵۶ درصد ایرانی‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی عضو بودند، همچنان از تلگرام استفاده می‌کردند و تلگرام در میان پیام‌رسان‌ها رتبه اول را دارد. اینستاگرام با 30 درصد استفاده در رتبه دوم قرار دارد و پس از آن واتس‌آپ قرار دارد که مورد استفاده 25 درصد از کاربران است و پیام‌رسان سروش در انتهای این لیست قرار دارد و تنها دو درصد از پیام‌رسان داخلی سروش استفاده می‌کنند. نفوذ اندک این پیام‌رسان در میان کاربران در حالی است که ۱۴ درصد کاربران ایرانی پس از فیلترینگ تلگرام متقاعد شده بودند از سروش استفاده کنند اما اندکی بعد شرایط به روال قبل بازگشت.

میانجی‌گری میان ایران و عربستان

دنیای اقتصاد نوشت: همزمان با سفر نخست‌وزیر عراق به تهران منابع خبری از میانجی‌گری بغداد میان ایران و عربستان سعودی خبر می‌دهند. بغداد الیوم مدعی شده که ایران از عادل عبدالمهدی درخواست کرده که روابط (ایران) با عربستان را از طریق برگزاری یک نشست سه‌جانبه ایرانی، سعودی و عراقی در بغداد اصلاح کند. همزمان روزنامه العربی الجدید نزدیک به قطر گزارش داده که بغداد می‌تواند بین تهران و ریاض میانجی‌گری کند. نخست‌وزیر عراق قرار است پس از دیدار با مقامات ایران، راهی ریاض شود. اواخر سال گذشته نیز یک رسانه عربی گفت دستیار ویژه وزیر خارجه ایران در امور سیاسی در سفر خود به بغداد با وزیر امور کشورهای خلیج‌فارس در دولت عربستان دیدار کرده است.

ماجرای جلیلی و اورانیوم غنی‌شده

شرق به نقل از کتاب خاطرات ویلیام برنز، قائم‌مقام سابق وزیر خارجه آمریکا نوشت: «اواخر دولت بوش، طرحی ارائه شده بود که بر اساس آن به ایران پیشنهاد می‌شد تعدادی از دیپلمات‌های آمریکایی در بخش حفاظت منافع این کشور در تهران مستقر شوند و در مقابل تعدادی از دیپلمات‌های ایرانی به واشنگتن بروند. همچنین او گفته «طرح مبادله اورانیوم با سوخت ۲۰ درصد را با جلیلی مطرح کردم، او با کلیت طرح موافقت کرد، اما رقبای سیاسی احمدی‌نژاد، مانع این توافق شدند.» او همچنین به گلایه از شیوه مذاکراتی جلیلی پرداخته و او را به وقت‌کشی در مذاکرات متهم کرده، اما در عین حال، وی را «یک باورمند واقعی به انقلاب» توصیف کرده است.

دراین پرونده بخوانید ...