شناسه خبر : 34492 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

ابعاد اخلاقی و حقوقی یک قتل ناموسی

پروتکل برگزاری لیگ برتر بدون تماشاچی ابلاغ شد

در روزهایی که کرونا در وضعیت نامشخصی است و برخی استان‌ها وضعیت قرمز دارند و برخی سفید، مسابقات لیگ برتر فوتبال همچنان در هاله ابهام است. معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پروتکل برگزاری لیگ برتر با همکاری وزارت ورزش تنظیم و ابلاغ شده است. مسابقات فوتبال فقط برای لیگ برتر و لیگ دسته اول در سه یا چهار هفته آینده بدون تماشاچی و پس از تست همه بازیکنان برگزار می‌شود. به گزارش ایرنا، محسن فرهادی افزود: پروتکل جدیدی با همکاری وزارت ورزش برای برگزاری لیگ برتر تنظیم شده است. بر اساس این پروتکل در مرحله اول تمرینات تیم‌ها و ورزشکاران شروع می‌شود و بعد از دو سه هفته مسابقات فوتبال فقط برای لیگ برتر و دسته اول با رعایت فاصله‌گذاری و بدون تماشاچی برگزار می‌شود. برگزاری لیگ دسته اول، لیگ دسته دوم و شهرستان‌ها فعلاً منتفی است. تمرینات هم فعلاً انفرادی و با فاصله انجام می‌شود، ماساژ هم برای ورزشکاران ممنوع است. وی گفت: آموزش و صحبت کردن بین مربی و ورزشکار با رعایت فاصله باید انجام شود. سرویس‌های بهداشتی، محوطه ورزشگاه و سطوح باید گندزدایی شود. از وسایل حمل‌ونقل عمومی برای ورزشکاران نباید استفاده شود. اگر استفاده می‌شود باید فاصله‌گذاری رعایت شود. در غیر این صورت فوتبالیست‌ها از خودرو شخصی استفاده کنند دوش را هم باید بعد از بازی در منزل انجام دهند. فرهادی تاکید کرد: مسابقات سه تا چهار هفته بعد از شروع تمرینات و فعلاً بدون تماشاچی خواهد بود. تست آزمایشگاهی تشخیصی از ورزشکاران قبل از شروع مسابقات انجام می‌شود. اگر فردی مثبت بود نمی‌تواند در مسابقه باشد و اگر تست مثبت در بین پنج نفر از یک تیم باشد آن تیم اجازه بازی و تمرین نخواهد داشت و باید به قرنطینه برود. این پروتکل مطابق با اصول استاندارد بین‌المللی و مطابق پروتکل مسابقات فوتبال باشگاه‌های اروپایی است. معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: مصوبات ستاد ملی کرونا شنبه گذشته حاکی از این بود که یکسری از محدودیت‌ها کاهش پیدا می‌کند.

سینما و تئاتر بازگشایی نمی‌شود

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: در مورد بازگشایی سینما و تئاترها هنوز تصمیمی در ستاد ملی کرونا گرفته نشده است. البته درخواست‌هایی بوده است. اما فعلاً اجازه فعالیت ندارد و فقط به دو یا سه سینماخودرو اجازه فعالیت دادیم. در این شرایط سایت‌های سینما آنلاین تا حدی فعال شده‌اند که بتوانند جای خالی سینما و تئاترها را پر کنند. فرهادی درباره بازگشایی آرایشگاه‌ها گفت: یک دوره‌ای آرایشگاه‌های مردانه و زنانه تعطیل بود. اما آرایشگرها در مواردی به منزل افراد می‌رفتند که امکان نظارت نبود. تالارهای پذیرایی فعلاً مراسمی را برگزار نمی‌کنند اما اگر این مراسم داخل منزل باشد نظارت مشکل می‌شود. وی درباره فعالیت مدارس و دانشگاه‌ها نیز گفت: تا جای ممکن کلاس حضوری نباید برگزار شود و کلاس‌ها به صورت الکترونیک برگزار شود اما اگر مجبور شدیم باید با فاصله کلاس برگزار شود. ساعت را باید طوری تقسیم کنیم که به جای اینکه سه ساعت کلاس داشته باشند در سه زمان مختلف کلاس یک‌ساعته داشته باشیم و تا جای ممکن کلاس را خلوت برگزار کنیم.

آتش‌سوزی، آخرین میخ بر تابوت رویشگاه‌های زاگرس

در پی وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد از روز جمعه (۲ خردادماه) یک فعال محیط زیست گفت: در شرایط کنونی وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های زاگرس حکم کوبیدن آخرین میخ را بر تابوت رویشگاه‌های زاگرس دارد. محمد درویش در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه با توجه به نامساعد بودن وضعیت رویشگاه‌های زاگرس، آتش‌سوزی‌های جنگلی می‌تواند فجایع جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد، اظهار کرد: زادآوری رویشگاه‌های زاگرس به دلیل فشار دام، قاچاق چوب و تبدیل بلوط به زغال به‌شدت کم شده است. برخی از این‌ رویشگاه‌ها به عمد تخریب شده و کاربری کشاورزی پیدا کرده‌اند و هیچ نهال جدیدی به دلیل وجود و تغذیه دام امکان رشد پیدا نمی‌کند. از این‌رو وقوع آتش‌سوزی در این شرایط، حکم آخرین میخ بر تابوت زاگرس را دارد بنابراین تحت هیچ شرایطی نباید اجازه دهیم این اندک رویشگاه‌های جنگلی باقی‌مانده طعمه آتش شوند. وی ضمن بیان اینکه با توجه به بارندگی‌های خوب سال جاری و رشد پوشش‌های گیاهی یک‌ساله تمام مدیران سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و کارشناسان نسبت به افزایش احتمال آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی هشدار داده بودند، اظهار کرد: زمانی که بارندگی‌های خوبی در کشور رخ می‌دهد پوشش‌های یک‌ساله انبوه می‌شود اما با آغاز خردادماه و نزدیک شدن به فصل گرم سال این پوشش‌های گیاهی شروع به خشک شدن می‌کنند و از این‌رو جنگل‌ها به انبارهای کاه آماده اشتعال تبدیل می‌شوند که با یک ته سیگار یا تکه شیشه خردشده در کف جنگل که حالت ذره‌بینی پیدا کند، می‌تواند شعله‌ور شود. درویش در ادامه تصریح کرد: انتظار می‌رفت قبل از وقوع حادثه آتش‌سوزی جنگل‌های گچساران مردم از طریق رسانه‌ها آگاه می‌شدند که در شرایط انبوه بودن پوشش گیاهی خشک چه اعمالی را نباید انجام دهند تا آتش‌سوزی به وقوع نپیوندد.

بوروکراسی مانع اعزام به‌موقع بالگردهای اطفای حریق به جنگل‌ها

وی در ادامه ضمن بیان اینکه در شرایط آتش‌سوزی عرصه‌های طبیعی باید برای مهار آتش در مناطق صعب‌العبور از بالگردها و هوانیروز کمک گرفت، تصریح کرد: متاسفانه در چنین شرایطی منابع طبیعی باید روند بوروکراتیک درخواست بالگرد و واریز پول به حساب هوانیروز در روزهای غیرتعطیل و... را طی کند، به همین خاطر است که بالگردهای اطفای حریق سه روز پس از آغاز آتش‌سوزی به محل اعزام شدند در حالی که این بالگردها باید روز جمعه اعزام می‌شدند تا عملیات اطفای حریق با سرعت بیشتری انجام شود. به گفته درویش، ستادهای بحران و استانداران باید این اختیار را داشته باشند تا موانع بوروکراتیک را حذف کنند تا در روزهای تعطیل نیز عملیات اطفای حریق و اعزام بالگردها بلافاصله صورت گیرد و تنها در چنین شرایطی است که می‌توان نسبت به مهار آتش‌سوزی‌ها و کاهش خسارات ناشی از آن در سال جاری امیدوار بود وگرنه فجایع بسیار بدی اتفاق خواهد افتاد و امکان دارد ۴۰ تا ۵۰ هزار هکتار از جنگل‌های ایران طی سال جاری طعمه حریق شود.

یک هزار میلیارد ریال اعتبار برای صیانت از زاگرس

در حالی که منابع طبیعی چند استان زاگرسی در آتش می‌سوزد، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه ۴۲ منطقه حفاظت‌شده کشور در زاگرس واقع شده است، گفت: یک هزار میلیارد ریال اعتبار در قانون بودجه امسال برای صیانت از زاگرس اختصاص یافته است. کیومرث کلانتری به ایرنا درباره اینکه حفاظت از زاگرس در اولویت برنامه‌های این سازمان قرار دارد، اظهار کرد: از ۲۹۵ منطقه حفاظت‌شده کشور ۴۲ منطقه موجود در ۱۲ استان در زاگرس واقع شده است. وی به اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار در قانون بودجه ۹۹ برای صیانت از زاگرس اشاره کرد و افزود: امیدواریم سازمان‌های جنگل‌ها و مراتع و محیط زیست بتوانند از این محل در راستای حفاظت از جنگل‌های زاگرس اقدامات موثری انجام دهند. معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: زاگرس در سنوات گذشته دستخوش تغییر کاربری‌ها، خشک شدن جنگل‌ها و بیماری درختان شده و برای حفظ و احیای آن نیاز به عزم ملی بود.

ورود دادستانی و بهزیستی به موضوع قتل کودک ۱۳ساله

معاون امور اجتماعی بهزیستی گیلان در پی قتل کودک ۱۳ساله تالشی اعلام کرد: به دلیل ماهیت جرم، دادستان مطابق با ماده ۵ قانون حمایت از کودک و نوجوانان به‌عنوان مدعی‌العموم ورود پیدا کرده است و بهزیستی نیز به عنوان سازمان دولتی مدافع حقوق کودکان، تمام تلاش‌های خود جهت احقاق حقوق حقه کودک را جزو وظایف ذاتی خود می‌داند. رضا جعفری تصریح کرد: اورژانس اجتماعی شهرستان تنها پس از وقوع قتل از طریق مراجع رسمی در جریان واقعه قرار گرفت که عملاً کاری جهت حمایت از کودک مطابق با شرح وظایف رسمی و مصرح خود نمی‌توانست انجام دهد و چه‌بسا تماس با خط ۱۲۳ اورژانس اجتماعی قبل از بروز می‌توانست سرنوشت بهتری را برای کودک و خانواده ایشان رقم بزند که این خود نگاه فرهنگ مسوولیت‌پذیری از سوی همه آحاد جامعه را یک‌بار دیگر به همگان گوشزد می‌کند. معاون امور اجتماعی بهزیستی گیلان تاکید کرد: قتل دختر ۱۳ساله توسط پدر در شهرستان تالش نمونه‌ای از نقض آشکار حقوق کودک توسط فردی است که بیشترین انتظار حمایت و پشتیبانی از او در جهت رشد، تربیت و پرورش صحیح کودک به دلیل فقر آگاهی و وجود باورهای متعصبانه بوده است که سبب جریحه‌دار شدن احساسات مردم شده است. گفتنی است، دانش‌آموز ۱۳ساله تالشی به جرم فرار با پسری که دوستش داشت، دستگیر و با وجود اینکه اصرار کرده بود او را به پدرش تحویل ندهند، به خانواده‌اش بازگردانده شد. متاسفانه او اول خرداد به شکلی فجیع در خواب توسط پدرش به قتل رسید.

 قوانین محکم در قبال جنایات، بازدارنده هستند

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در واکنش به قتل دختر نوجوان گیلانی به دست پدرش در توئیتر نوشت: قوانین محکم در قبال جنایات، بازدارنده هستند. کاش تلاش دلسوزان زودتر نتیجه می‌داد. معصومه ابتکار درباره قتل دختر نوجوان گیلانی در صفحه توئیتر خود نوشت: قوانین محکم در قبال جنایات، بازدارنده هستند. کاش تلاش دلسوزان زودتر نتیجه می‌داد. با پیگیری و درخواست دولت و مجلس، لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در آخرین مراحل است.

کیانوش عیاری: این شایعات را باور نمی‌کنم!

کیانوش عیاری در واکنش به قتل یک دختر نوجوان توسط پدرش به طعنه گفت: من این قبیل شایعات را باور نمی‌کنم! کارگردان فیلم «خانه پدری» که فیلمش به خاطر روایتی از کشته شدن یک دختر به دست پدر و برادرش در دوره قاجار، ۱۰ سال در صندوق توقیف بود و سال گذشته بعد از چند هفته نمایش دوباره توقیف شد، می‌گوید که خبر تلخ قتل یک دختر نوجوان توسط پدرش را باور نمی‌کند. «خانه پدری» که در سال ۱۳۸۹ ساخته شده، به خاطر یک صحنه قتل حدود یک دهه اکران نشد تا کارگردانش از رنج توقیف آن شش سال نتواند فیلم بسازد، البته اکران کوتاه‌مدت‌ آن هم چندان راه به جایی نبرد.

دوره آموزش سربازی تا چه زمانی یک‌ماهه است؟

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح آخرین وضعیت مدت زمان دوره آموزشی سربازان را تشریح کرد. ناخدا یکم غلامرضا رحیمی‌پور رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس در خصوص آخرین وضعیت مدت زمان دوره آموزشی سربازان که به دلیل کرونا یک‌ماهه شده بود، اظهار کرد: دوره آموزشی در اصل ۴۵ روز است که به خاطر بحث کرونا و فاصله‌گذاری اجتماعی و پذیرش نصف ظرفیت مراکز آموزشی به صورت 30روزه در چند ماه اخیر برگزار شد. رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: بر این اساس مقرر شد که ادامه آموزش 15روزه در یگان‌ها یا رده‌های خدمتی ضمن خدمت انجام گیرد. وی با اعلام این مطلب که یکی از انگیزه‌های کارکنان وظیفه کمتر بودن دوره آموزشی به واسطه سخت بودن آن است، اعلام کرد: بنا بر آخرین ابلاغ تا تیرماه دوره آموزشی یک‌ماهه خواهد بود ولی ادامه این‌روند بسته به وضعیت بیماری کرونا و تصمیم‌گیری جدید در این زمینه است.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها