شناسه خبر : 26308 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (اجتماعی)

موسیقی که موجب مرگ ناگهانی می‌شود

تجارت فردا- لوگو آفتابنوشت: قطعی غیرعادی برق شهر کلمه از توابع استان بوشهر در حین اجرای کنسرت محسن شریفیان باعث نیمه‌تمام ماندن کنسرت شد. با گذشت چند روز حواشی این موضوع ادامه دارد. امام جمعه برازجان (درباره این موضوع) تصریح کرد: در روایات ما ضررهای متعددی برای موسیقی ذکر شده است که ازجمله آنها می‌توان به کوتاهی عمر، ضعف اعصاب، بیماری فشار خون، سلب غیرت، مرگ ناگهانی، قساوت قلب و اتلاف وقت اشاره کرد. مراجع تقلید موسیقی حلال را موسیقی‌هایی می‌دانند که مناسب مجالس لهو و لعب نباشد. موسیقی‌هایی مثل موسیقی تشییع جنازه، موسیقی نظامی، طبل و سنج در این دسته قرار می‌گیرند. موسیقی‌هایی که مناسب مجالس لهو و لعب و فساد است موسیقی حرام محسوب می‌شود.

♦♦♦

رشد مخاطبان سینما در ایام نوروز

تجارت فردا- لوگو خبرگزاری دانشجویان ایران نوشت: سازمان سینمایی با ارائه آماری رسمی از رشد 18‌درصدی مخاطبان سینما در نوروز خبر می‌دهد. سینمای ایران با جذب مخاطبی معادل یک میلیون و 934 هزار نفر در سیزده روز ابتدایی سال 97 نسبت به مدت مشابه در سال 96 بیش از 18 درصد رشد را شاهد بوده است. بر اساس آمار ارائه‌شده، همچنین سینمای ایران در 13 روز ابتدایی سال 1397، 21 میلیارد و 583 میلیون تومان فروش داشته است که در مقایسه با مدت مشابه در سال 96 با فروشی معادل 16 میلیارد و 111 میلیون تومان شاهد 9 /33 درصد رشد فروش بوده‌ایم. همچنین سینماهای حوزه هنری در نوروز امسال 33 درصد افزایش مخاطب و 40 درصد رشد فروش داشتند.

♦♦♦

مرگ 11 تن در آتش خشم نوجوان 17‌ساله

تجارت فردا- لوگو همشهرینوشت: اختلاف نوجوان 17‌ساله و شوهرخاله‌اش بر سر اخراج او از قهوه‌خانه، جنایت هولناکی را رقم زد. پسر نوجوان در اقدامی جنون‌آمیز قهوه‌خانه را به آتش کشید و باعث مرگ 11 نفر شد. حدود ساعت یک و پنج دقیقه بامداد 14 فروردین آتش‌نشانان اهواز در جریان حریق گسترده در یک قهوه‌خانه در کوی علوی این شهر قرار گرفتند. آتش‌نشانان همزمان با اطفای حریق به کمک آسیب‌دیدگان شتافتند. آنها موفق شدند شش نفر از کسانی را که بر اثر سوختگی مصدوم شده بودند، نجات دهند و به خارج از قهوه‌خانه منتقل کنند اما سختی عملیات به حدی بود که سه نفر از آتش‌نشانان نیز در این حادثه مصدوم شدند و تمامی مصدومان به بیمارستان انتقال یافتند.

♦♦♦

شوریده چند هزارساله در راه ثبت جهانی

تجارت فردا- لوگو جام جمنوشت: دوتار عمری دراز دارد و گفته می‌شود چند هزار سال است که در ایران زندگی می‌کند. امروزه حوزه‌های نواختن دوتار عبارتند از شمال خراسان در شهرهای قوچان، بجنورد، شیروان، اسفراین و درگز و جنوب و شرق خراسان در شهرهای نیشابور، فردوس، تایباد، بیرجند، بجستان، بردسکن، قائنات، تربت جام، کاشمر، باخرز، خواف و سرخس و سبزوار و نواحی ترکمن‌نشین شمال شرق از جمله استان گلستان و بخش علی‌آباد کتول همچنین برخی مناطق استان مازندران. دوتار چند هزارساله ایرانی این روزها قرار است راهی سفری طولانی شود، سفری پربار که قرار است نامش را در میراث معنوی جهانی ثبت کند و «دوتار» این شوریده موسیقی نواحی کشورمان را بیش از پیش به جهان معرفی کند.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها