شناسه خبر : 10481 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

صادرات نفت ایران به مقاصد آسیایی یک‌چهارم افزایش یافت

رشد ۲۵‌درصدی صادرات نفت

ارقام مربوط به تولید و صادرات نفت، معمولاً با تاخیر گزارش می‌شوند و در این فاصله باید ارقام مربوطه را از میان سخنان مسوولان و اخبار غیررسمی استخراج کرد. آمارها باوجود عدم همخوانی، همگی نشان‌دهنده افزایش صادرات نفت ایران طی یک سال اخیر و به ویژه بعد از توافق ژنو هستند.

ارقام مربوط به تولید و صادرات نفت، معمولاً با تاخیر گزارش می‌شوند و در این فاصله باید ارقام مربوطه را از میان سخنان مسوولان و اخبار غیررسمی استخراج کرد. آمارها باوجود عدم همخوانی، همگی نشان‌دهنده افزایش صادرات نفت ایران طی یک سال اخیر و به ویژه بعد از توافق ژنو هستند. بر اساس آمارهای آژانس بین‌المللی انرژی، صادرات نفت ایران که در کمترین میزان خود در اکتبر 2013 به 761 هزار بشکه در روز رسیده بود، در پنج ماه نخست امسال به طور متوسط 4/1 میلیون بشکه در روز بوده است. این رقم در سال 2013 به طور متوسط کمتر از 1/1 میلیون بشکه در روز بود. آخرین آمارهای آژانس نشان می‌دهد در ژوئن امسال صادرات نفت کشورمان 080/1 میلیون بشکه در روز بوده است.

صادرات 9/7 میلیارددلاری؟
بر اساس اعلام حسینعلی حاجی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، وزارت نفت در گزارشی به این کمیسیون، کل درآمد حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی را در چهارماهه نخست امسال، 21 میلیارد دلار اعلام کرده است که 9/7 میلیارد دلار آن حاصل از فروش و 13 میلیارد دلار حاصل از وصول مطالبات سال 1392 بوده است (خبر 2351394 مهر). با فرض رقم 9/7 میلیارد دلار، و قیمت هر بشکه نفت حدود 100 دلار، رقم صادرات نفت ایران در سه‌ماهه نخست امسال کمتر از 700 هزار بشکه در روز به دست می‌آید که به نظر نمی‌رسد این رقم صحیح باشد؛ لذا احتمالاً رقم مذکور صرفاً مربوط به پول دریافتی است، نه کل رقم فروش نفت. بر اساس گزارش رویترز به نقل از منابعی که به رصد نفتکش‌ها می‌پردازند، صادرات نفت ایران در ماه ژوئیه امسال 14/1 میلیون بشکه در روز بوده است. بر اساس گزارش رویترز، چهار خریدار آسیایی عمده نفت ایران شامل چین، هند، ژاپن و کره جنوبی، طی شش ماه نخست امسال به طور متوسط 2/1 میلیون بشکه در روز نفت از ایران خریداری کردند که نسبت به 961 هزار بشکه در مدت مشابه سال قبل، رشد قریب به 25‌درصدی را نشان می‌دهد. چین اصلی‌ترین خریدار نفت ایران در دوران تحریم بوده و بر اساس گزارش رویترز، در هفت ماه نخست سال 2014 روزانه 617 هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کرده است. این رقم افزایش 47‌درصدی را نسبت به ارقام یک سال قبل نشان می‌دهد. این کشور در ماه می، روزانه قریب به 758 هزار بشکه در روز نفت از ایران خرید که در نوع خود یک رکورد به حساب می‌آید.

افزایش تولید نفت
بر اساس آمارهای اوپک به نقل از منابع ثانویه، تولید نفت ایران در سال 2013 به طور متوسط دو میلیون و 673 هزار بشکه در روز بود. در سه‌ماهه سوم سال 2013، این رقم به دو میلیون و 686 هزار بشکه در روز رسید و بعد از آن مرز 7/2 میلیون بشکه در روز را درنوردید. بر اساس آخرین آمارهای اوپک به نقل از منابع ثانویه، تولید نفت ایران در ماه ژوئیه دو میلیون و 762 هزار بشکه در روز بوده است. اوپک تولید نفت ایران را در سه‌ماهه نخست سال 2014 دو میلیون و 772 هزار بشکه در روز و در سه‌ماهه دوم سال مذکور، دو میلیون و 765 هزار بشکه در روز اعلام کرده است. باوجود افزایش تولید نفت ایران بر اساس آمارهای منابع ثانویه، گزارش‌های مستقیم اوپک از کشورها نشان می‌دهند تولید نفت ایران کاهش یافته است. بر اساس گزارش‌های مستقیم، تولید نفت در ژوئن و ژوئیه امسال سه میلیون بشکه در روز بوده که نسبت به ارقام سه میلیون و 270 هزار بشکه در سه‌ماهه نخست 2014 و سه میلیون و 194 هزار بشکه در سه‌ماهه دوم 2014، کاهش نشان می‌دهد. رقم مذکور در سال 2012 که هنوز تحریم‌ها به صورت جدی اجرا نشده بودند، سه میلیون و 740 هزار بشکه در روز گزارش شده است.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز بعد از تحریم ایران، هر دو ماه یک بار گزارشی از بازار نفت منتشر می‌کند. بر اساس نسخه ژوئن این گزارش، تولید سوخت‌های مایع ایران در می امسال 4/3 میلیون بشکه در روز و در ژوئن 3/3 میلیون بشکه در روز بوده است. متوسط تولید سوخت‌های مایع ایران در می و ژوئن سال 2013 معادل 2/3 میلیون بشکه در روز گزارش شده است که نشان از افزایش 200 هزار‌بشکه‌ای تولید نفت ایران طی دو ماه مذکور در سال 2014 نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید