شناسه خبر : 23415 لینک کوتاه

در انتظار باران

بازار ذرت در هفته اول جولای همچنان تحت تاثیر خشکسالی آمریکا بود‌، همچنان قیمت این محصول در بازار بالاست ویکی از بزرگ‌ترین و شاید مهم‌ترین تبعات آن‌، افزایش قیمت محصولات کارخانجات تولید غلات صبحانه و نوشیدنی و همچنین قیمت مواد غذایی عرضه شده در رستوران‌ها به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه‌ای مثل گوشت (ذرت به عنوان غذای دام استفاده شده و گران شدن آن باعث گرانی گوشت خواهد شد)، شیره ذرت، نشاسته ذرت و ....است.

بازار ذرت در هفته اول جولای همچنان تحت تاثیر خشکسالی آمریکا بود‌، همچنان  قیمت این محصول در بازار بالاست ویکی از بزرگ‌ترین و شاید مهم‌ترین تبعات آن‌، افزایش قیمت محصولات کارخانجات تولید غلات صبحانه و نوشیدنی و همچنین قیمت مواد غذایی عرضه شده در رستوران‌ها به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه‌ای مثل گوشت (ذرت به عنوان غذای دام استفاده شده و گران شدن آن باعث گرانی گوشت خواهد شد)، شیره ذرت، نشاسته ذرت و ....است. هر چند سخنگوهای شرکت‌های مختلف تولید نوشیدنی و غذاهای آماده از اظهارنظر در مورد تغییر قیمت محصولات شرکت‌هایشان خودداری کرده‌اند‌، اما به نظر نمی‌رسد چاره‌ای جز افزایش قیمت (‌و احتمالاً کاهش فروش‌) داشته باشند. البته طبق اظهارات کنریک جردن‌، اقتصاد‌دان ارشد بازار سرمایه BMO در تورنتو، قیمت‌های خرده‌فروشی 6 تا 12 ماه زمان لازم دارند تا به افزایش قیمت‌ها واکنش نشان دهند اما خرده فروشان و تولیدکنندگان، نمی‌توانند تمام افزایش قیمت مواد اولیه را به مصرف‌کنندگان انتقال دهند و درصورت تداوم افزایش قیمت‌ها، ناچار به پرداخت قسمتی از این افزایش‌بها از طریق کاهش سود (یا افزایش ضرر) خود هستند. طبق گزارش روز جمعه رویترز، تحلیلگران پیش‌بینی میزان برداشت محصول در واحد سطح را نسبت به ابتدای فصل حدود 6درصد کاهش داده‌اند‌، CWG  در روز پنجشنبه اعلام کرد که پیش‌بینی می‌شود از هر هکتار مزارع آمریکا در سال 2012 حدود 380 بوشل محصول ذرت برداشت شود. پیش‌بینی‌های بازار درباره این عدد (‌میزان برداشت محصول از هر هکتار زمین‌) از ابتدای فصل تا‌کنون و با توجه به تغییر نکردن وضع هوا مرتباً کاهش پیدا کرده است و از 415 بوشل به ازای هر هکتار تا 380 رسیده است اما عقیده کارشناسان بر این است که اگر پیش‌بینی‌های رسمی به کمتر از 360 بوشل به‌ازای هر هکتار برسد‌، قیمت ذرت به 5 /7 دلار به‌ازای هر بوشل خواهد رسید. تنها خبر خوب این هفته این است که تخمین زده می شود محصول ذرت برزیل‌ به حدود 5 /69 میلیون تن برسد که نسبت به فصل قبل حدود 20 درصد رشد داشته است و این شاید تضمینی هرچند موقت برای بازار باشد‌.

طبق نظر کارشناسان‌، فعلاً تنها راه‌حل‌، البته غیر از انتظار برای بارش باران‌، محدود کردن تقاضای این محصول است‌، مقداری از این محدود‌سازی را مکانیسم بازار انجام می‌دهد و افزایش قیمت‌ها باعث کاهش تقاضا برای محصول خواهد شد و مصرف‌کنندگان یا استفاده از محصول را کاهش خواهند داد یا به سمت کالاهای جانشین حرکت خواهند کرد‌. اما شاید آمریکا تصمیم داشته باشد صادرات به خارج از مرزهای خود و همچنین مصرف ذرت برای تولید سوخت اتانول را کاهش دهد تا از افزایش شدید قیمت‌ها در بازارهای داخلی خود جلوگیری کند‌، این امر اگرچه می‌تواند باعث کنترل قیمت‌ها در بازار داخلی آمریکا شود اما احتمالاً فشار را بر سایر کشورها افزایش خواهد داد‌، مخصوصاً با در نظرگرفتن اینکه ذرت به عنوان غذای دام و ماکیان استفاده می‌شود، قیمت انواع گوشت و احتمالاً لبنیات در بازارهای جهانی افزایش خواهد داشت‌. علاوه بر اینکه محدود‌کردن تولید اتانول به طور مستقیم در اختیار دولت نیست و سازمان حفاظت از محیط زیست کنترل آن را در دست دارد‌. در سه هفته پیش رو تا پایان ماه جولای، بازار چشم‌انتظار باران است‌، که ریزش آن می‌تواند قیمت ذرت را به سطح معمول 4 دلار به ازای هر بوشل برگرداند (البته با نگاهی بسیار خوشبینانه)، اما در هفته‌ای که گذشت و در غیاب این ماده حیات‌بخش، بر اساس آمار USDA قیمت روزانه ذرت در پایان جمعه 6 جولای حدود 313 دلار به‌ازای هر تن بود و معاملات آتی هم طبق آمار CBOT (‌برد معاملاتی شیکاگو) در پایان همان روز با قیمت تقریبی 293 دلار به ازای هر تن محصول بسته شد‌.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها