شناسه خبر : 30180 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

سندرز کاندیدای انتخابات 2020 آمریکا

مناقشه شدید میان لهستان و اسرائیل بعد از اجلاس ورشو

اجلاس خاورمیانه که ایده آمریکا با همراهی لهستان برای تحت فشار گذاشتن کشورهایی مثل ایران تدارک دیده و در ورشو برگزار شد، صحنه غوغاسالاری اسرائیل نیز شد. تا جایی که قرار شد بعد از یک هفته نخست‌وزیر لهستان و چند کشور اروپای شرقی به اسرائیل بروند اما دهان نتانیاهو بی‌موقع باز باشد و در جریان کنفرانس خاورمیانه گفت لهستانی‌ها در جنگ جهانی دوم با نازی‌ها همکاری کرده‌اند. اظهارات نتانیاهو در ورشو که لهستانی‌ها را همدست رژیم نازی در کشتار یهودیان خواند، میانه اسرائیل و لهستان را شکرآب کرد. نخست‌وزیر لهستان سفرش به تل‌آویو را لغو کرد و یادآور شد که لهستان خودش قربانی نظام هیتلری بود. بعد از این اظهار نظر اسرائیل و لهستان در مجادله‌ای لفظی درگیر شدند که به فحش و ناسزا کشیده است. نخست‌وزیر لهستان سفر خود به اسرائیل را لغو کرده و وزیر خارجه جدید اسرائیل به لهستان حمله کرده است. ماتئوش موراویسکی، نخست‌وزیر لهستان، سفر خود به اسرائیل را لغو کرده و این را در تماسی تلفنی به اطلاع بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل رسانده است. نخست‌وزیر لهستان قرار بود به اتفاق سران کشورهای مرکزی اتحادیه اروپا، شامل چک، اسلواکی و مجارستان، به اسرائیل سفر کند. روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست» سخن نخست‌وزیر اسرائیل را به صورت کلی «لهستانی‌ها» نقل کرده بود، که کل مردم لهستان را شامل می‌شود. دفتر بنیامین نتانیاهو بی‌درنگ در اطلاعیه‌ای توضیح داد که اظهارات نخست‌وزیر به درستی نقل نشده است، زیرا او نه تمام «لهستانی‌ها»، بلکه بعضی از مردم لهستان را در نابودی یهودیان مقصر دانسته است. ایسرائل کاتز، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی نیز مردم لهستان را در محو و نیستی یهودیان مسوول دانست.

احضار سفیر اسرائیل به وزارت امور خارجه لهستان

سفر برنامه‌ریزی‌شده نخست‌وزیر لهستان به اسرائیل برای شرکت در نشست کشورهای «ویزگراد» به خاطر سخنان بنیامین نتانیاهو در ورشو لغو شد. بنیامین نتانیاهو در یک مصاحبه، لهستانی‌ها را شریک جنایات نازی‌ها و کشتار یهودیان در جنگ جهانی دوم خواند. آندژی دودا، رئیس‌جمهوری لهستان، در توئیتر نوشت، اسرائیل نباید میزبان کشورهای ویزگراد باشد، اسرائیل محل مناسبی برای این کنفرانس نیست و لهستان آمادگی دارد که نشست در این کشور برگزار شود.

در همین روز، سفیر اسرائیل در ورشو نیز به وزارت امور خارجه لهستان احضار شد. اما ساعاتی بعد دولت لهستان اعلام کرد حرف‌های نتانیاهو در رسانه‌ها سوءتعبیر شده است. اسرائیلی‌ها توضیح داده‌اند که منظور نتانیاهو «ملت لهستان» نبود بلکه او از همکاری برخی لهستانی‌ها حرف زده است.

سندرز منتقد نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد

ایرنا نوشت: اولویت نخست برنی سندرز که یک سوسیال‌دموکرات است مبارزه با ترامپ است. ورود سندرز به کارزار انتخاباتی یک روز پس از آن روی داد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و رقیب اصلی او در این انتخابات، به بهانه ونزوئلا، حملات شدیدی را متوجه سوسیالیسم کرد. ترامپ که شعارهای روسای جمهوری پیشین آمریکا را برای هر دوره از تبلیغات انتخاباتی خود به عاریه گرفته است، این بار جنگ با سوسیالیسم را برای انتخابات 2020 برگزیده است. چهل و پنجمین مستاجر کاخ سفید که در دور نخست تبلیغات انتخابات سال 2016 حمله به کره شمالی و ایران را در صدر شعارهای خود برگزیده بود و در این مدت هم خروج از پیمان‌ها و نهادهای بین‌المللی را سرلوحه کار خود قرار داد، این بار کانون شعارهای خود را مقابله با سوسیالیسم برگزیده که می‌تواند شامل چین، روسیه، کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا باشد.

برنی سندرز شانس خود را برای ریاست‌جمهوری از دست داده است

رئیس‌جمهوری آمریکا برای نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۲۰،‌ آرزوی موفقیت کرد و در عین حال گفت وی شانسی در این رقابت‌ها ندارد. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «دونالد ترامپ» رئیس‌ جمهوری آمریکا در جمع خبرنگاران گفت برای «برنی سندرز» نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۲۰،‌ آرزوی موفقیت می‌کند اما معتقد است که او شانسش را از دست داده است.

ترامپ در نشستی در کاخ سفید گفت: «برای برنی آرزوی موفقیت می‌کنم. شخصاً فکر می‌کنم که او شانسش را از دست داده است. ولی او را دوست دارم... باید دید چطور کار می‌کند.» وی در گفت‌وگو با رادیو ورمانت گفت: «ما در سال ۲۰۱۶ انقلابی را آغاز کردیم و اکنون زمان آن رسیده که این انقلاب را به پیش ببریم.» کمپین سندرز اعلام کرد با گذشت کمتر از چهار ساعت از اعلام رسمی نامزدی سناتور ورمانت، یک‌میلیون دلار کمک مردمی جمع‌آوری ‌شده است.

سناتور مستقل آمریکا درباره کاندیداهای دیگر دموکرات که برای ریاست جمهوری اعلام حضور کرده‌اند، اظهار کرد آنها دوستان من و مردمان خوب و کوشایی هستند، من نیامده‌ام تا از مخالفانم انتقاد کنم و امیدوارم فرآیند اولیه برای پیروزی درون‌حزبی، بدون حمله به افراد انجام شود. سندرز در مقابل اظهارات ترامپ علیه سوسیالیسم تصریح کرد: معتقدم مردم باید خدمات درمانی، بهترین نظام آموزشی و محیط زیست پاکیزه داشته باشند. اگر دموکرات‌ها می‌خواهند موفق شوند باید همه مردم اعم از جوانان و از هر رنگی را به پای صندوق‌های رای بیاورند.

سازمان ملل برای میانجیگری بین هند و پاکستان اعلام آمادگی کرد

متعاقب بالا گرفتن تنش‌ها بین هند و پاکستان، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که در صورت موافقت طرفین، سازمان ملل برای میانجیگری بین هند و پاکستان آماده است. به گزارش مهر به نقل از جیو نیوز، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل ضمن اظهار نگرانی از افزایش تنش‌ها بین هند و پاکستان طرفین را به انجام اقدامات فوری در راستای کاهش تنش‌ها دعوت کرد. دبیرکل سازمان ملل ضمن دعوت طرفین به خویشتن‌داری اعلام کرد در صورت موافقت طرفین، حاضر به میانجیگری بین هند و پاکستان است. لازم به ذکر است که پس از افزایش تنش‌ها بین هند و پاکستان، به دنبال حمله اخیر در منطقه «پلوامه» در کشمیرِ تحت کنترل هند، «شاه‌محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان طی نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل، از این سازمان خواست تا با ورود به مناقشه هند و پاکستان، برای حل تنش‌ها بین طرفین ایفای نقش کند. با این حال نخست‌وزیر پاکستان هشدار داد، کشورش با هرگونه اقدام نظامی هند مقابله به مثل خواهد کرد. به گزارش رسانه‌های محلی پاکستان «عمران خان» در سخنان تلویزیونی روز سه‌شنبه با تاکید بر این نکته که چنانچه هند دست به اقدام نظامی علیه پاکستان بزند، اسلام‌آباد مقابله به مثل خواهد کرد، افزود، هند یا باید در تایید ادعاهایش درباره دخالت پاکستان در حمله پنجشنبه گذشته به نیروهای نظامی هند، سند ارائه کند یا متهم کردن پاکستان را متوقف کند.

سنت‌شکنی در استقبال از بن سلمان ادامه دارد

نخست‌وزیر هند در استقبال از ولیعهد عربستان سنت‌شکنی کرده و به فرودگاه رفت. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند روز سه‌شنبه گذشته برای استقبال از «محمد بن‌سلمان» ولیعهد عربستان سعودی، سنت‌شکنی کرده و به فرودگاه دهلی‌نو رفت. مودی با این کار پروتکل دولت هند را نقض کرده است. طبق پروتکل دولت هند، نخست‌وزیر این کشور برای استقبال از مقام‌های خارجی به فرودگاه نمی‌رود و یکی از وزرا یا مقام‌های دولتی معمولاً این کار را انجام می‌دهند. بن‌سلمان که پیشتر به پاکستان سفر کرده و در آنجا توافقی ۲۰ میلیارددلاری امضا کرده بود، روز چهارشنبه وارد هند شد و با مودی و دیگر مقام‌های هندی دیدار کرد.

پ‌‌ک‌ک حضور عبدالله اوجالان را کمرنگ می‌کند

منابع امنیتی مدعی شدند، گروه حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) تصمیم گرفته تا از نفوذ عبدالله اوجالان، رهبر محبوس این گروه بکاهد. به گزارش ایسنا، به نقل از آناتولی ترکیه این منابع گفتند: در جریان نشست این گروه که سوم فوریه سال جاری میلادی در منبج سوریه برگزار شد، این گروه تصمیمات متعددی را برای کنار گذاشتن اوجالان اتخاذ کرد؛ فردی که نفوذش بر این گروه در حال حاضر بسیار کمرنگ شده است. این منابع افزودند: این گروه موافقت کرد تا در جریان نشست‌ها تصاویر اوجالان را به نمایش نگذارد و در جریان برنامه‌های آموزشی نیز به نام اوجالان اشاره‌ای نداشته باشد. به گفته کارشناسان دلیل این تصمیم‌گیری‌ها اداره راحت‌تر سطوح پایین‌تر اعضای پ‌ک‌ک توسط رهبران این گروه است. اوجالان در سال 1999 میلادی به اتهام تروریسم و خیانت محکوم شد و در حال حاضر حکم حبس ابد خود را سپری می‌کند.

به مادورو وفادار خواهیم بود

وزیر دفاع ونزوئلا در واکنش به تهدید رئیس‌جمهور آمریکا گفت تا پای مرگ به نیکلاس مادورو وفادار خواهیم بود. به گزارش تسنیم، ولادیمیر پادرینو لوپز وزیر دفاع و فرمانده ارتش ونزوئلا روز سه‌شنبه در پاسخ به تهدید رئیس جمهوری آمریکا به قطع حمایت نظامیان از «نیکلاس مادورو» رئیس دولت قانونی ونزوئلا، گفت که او و سربازانش «تا پای مرگ» به مادورو وفادار خواهند بود. پادرینو گفت: سربازان و افسران ارتش ونزوئلا هیچ‌گاه از دولتی خارجی فرمان نخواهند گرفت. وی با تاکید بر آماده‌باش ارتش، از تداوم استقرار نیروهای نظامی در مرزهای ونزوئلا برای مقابله با هرگونه تجاوز احتمالی به خاک این کشور خبر داد.

هشدار اردوغان در مورد موج جدید مهاجران

اردوغان اعلام کرد ترکیه نمی‌تواند به‌تنهایی مانع از حرکت موج جدید مهاجران شود. به گزارش تسنیم رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد: ما در ماجرای ادلب٬ تلاش کردیم مانع از به راه افتادن موج جدید مهاجران شویم. اگر ما مداخله نمی‌کردیم و توافق ادلب بین ما و روسیه به وجود نمی‌آمد٬ دست‌کم 400 هزار نفر آواره می‌شدند و بخشی از آنان به سوی اروپا می‌رفتند، اما به شکل شفاف اعلام می‌کنم که اگر اتفاقات جدیدی بیفتد، ما به‌تنهایی نمی‌توانیم مانع از به راه افتادن موج جدید مهاجران شویم. رئیس‌جمهور ترکیه افزود: هم‌اکنون 260 میلیون نفر از مردم کشورهای مختلف جهان مهاجر و 25 میلیون نفر نیز پناهنده و پناهجو هستند و تنها در شش سال اخیر 18 هزار نفر در دریای اژه غرق شده و جان خود را از دست داده‌اند.

ترامپ از احتمال تمدید آتش‌بس تجاری با چین خبر داد

رئیس جمهوری آمریکا با ابراز خرسندی از روند مذاکرات تجاری با چین، از احتمال تمدید بازه گفت‌وگوهای دوجانبه سخن گفت. به گزارش مهر به نقل از اسپوتنیک، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید مذاکرات تجاری با چین به حدی خوب پیش می‌رود که ممکن است وی بخواهد آتش‌بس تجاری با این کشور را که مهلت آن روز نخست ماه میلادی مارس (۱۰ اسفند) تمام می‌شود؛ تمدید کند. وی در این باره مدعی شد: نمی‌توانم جدول زمانی دقیقی را ارائه دهم. خیلی چیزها می‌تواند اتفاق بیفتد. اما سوال مهم این است که آیا تعرفه‌ها را افزایش می‌دهیم یا خیر.

دراین پرونده بخوانید ...