شناسه خبر : 46646 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

ملکه هواپیماهای F-35

مریلین هیوسون چگونه سود لاکهید مارتین را 300 درصد افزایش داد؟

428زمانی که 9ساله بود، پدرش درگذشت؛ اما انضباط زندگی در یک خانواده نظامی، او را سرسخت نگه داشت و شرایطی ایجاد کرد که همچنان در مسیر صعودی زندگی باقی بماند. او از همان کودکی، عاشق سری اف در هواپیماهای نظامی بود و بعدها، به اصلی‌ترین توسعه‌دهنده هواپیمای F-35 تبدیل شد. مریلین هیوسون، اکنون چهره‌ای برجسته در صنعت هوافضا، صنایع نظامی و البته، راهبردهای دفاعی است که به دلیل مدیریت و رهبری خاص در شرکت لاکهید مارتین، نام خود را در فهرست برترین مدیران یک قرن اخیر ثبت کرده است. لاکهید مارتین کورپوریشن، یک شرکت صنایع هوافضا، تجهیزات نظامی و امنیت اطلاعات آمریکایی است که در سال ۱۹۹۵ از به‌ هم پیوستن شرکت‌های لاکهید و مارتین مریتا، در ایالت مریلند ایالات‌متحده تشکیل شد. این شرکت بزرگ‌ترین پیمانکار صنایع جنگ‌افزاری جهان به‌شمار می‌رود و بالغ بر 75 درصد درآمدهای آن، از محل فروش تجهیزات نظامی به دست می‌آید. این شرکت هم‌اکنون بیش از 100 هزار نفر کارمند دارد و وزارت دفاع آمریکا، سالانه هشت درصد از بودجه خود را به خرید تجهیزات نظامی از این شرکت اختصاص می‌دهد. همین موضوع نشان می‌دهد که مریلین هیوسون، چگونه توانسته این شرکت را در مسیر پیشرفت هدایت کند، به طوری که نخستین تامین‌کننده تجهیزات نظامی جهان لقب بگیرد. او در زندگی حرفه‌ای خود به دلیل چشم‌انداز استراتژیک، تعهد به نوآوری و همچنین تعهد به ایفای نقش‌های مرتبط با مسئولیت‌های اجتماعی شناخته شده است. هیوسون در سال 2012 به عنوان مدیرعامل لاکهید مارتین منصوب شد و لقب نخستین زن مدیرعامل در تاریخ فعالیت‌ شرکت‌های فعال در عرصه نظامی و تجهیزات دفاعی را به خود اختصاص داد. تحت رهبری او، لاکهید مارتین رشد و موفقیت چشمگیری به دست آورد و موقعیت خود را به عنوان یک رهبر جهانی در فناوری هوافضا و دفاعی مستحکم کرد. دوره تصدی هیوسون به عنوان مدیرعامل با تمرکز بر نوآوری، تعالی عملیاتی و تعهد به ارائه ارزش به مشتریان و سهامداران مشخص شد.

زندگی مملو از امید

مریلین آدامز هیوسون، سه روز مانده به پایان سال 1953 به دنیا آمد. پس از درگذشت پدرش در 9سالگی، مادرش او و پنج خواهر و برادرش را به تنهایی بزرگ کرد. مریلین همواره گفته است که انعطاف‌پذیری، سخت‌کوشی و اراده را از مادرش آموخته و تاکید می‌کند مهارت‌هایی که از رفتار او یاد گرفته، تاثیر بسیار زیادی در زندگی حرفه‌ای‌اش داشته است. او مادرش را «یک رهبر بزرگ» توصیف کرده و گفته است که «مادر من کاری را انجام داد که همه رهبران بزرگ انجام می‌دهند: او جرقه‌ای برای رشد رهبران آینده شد». نوع تربیت خانواده مریلین در دوران کودکی و نوجوانی، حس علاقه‌مندی عمیق از نیروهای مسلح و همچنین احساسات پر از میهن‌پرستی را در او القا کرد. همین عامل سبب شد تا سبک زندگی او، همواره حول محور فعالیت نیروهای مسلح شکل بگیرد و سرانجام، مسیرش را به سمت لاکهید مارتین هدایت کند. او در تمام دوران کودکی و نوجوانی، احساس تنهایی می‌کرد اما این تنهایی سبب نشد امید خود را از دست بدهد و به چشم‌اندازهای شغلی، شخصیتی و زندگی جذابی که می‌تواند برای خود و اطرافیانش بسازد، فکر نکند. بر همین اساس، خوب درس خواند و پس از دریافت مدرک کارشناسی در مدیریت بازرگانی، مدرک کارشناسی ارشد را در رشته اقتصاد از دانشگاه آلاباما دریافت کرد. او یک هفته پس از فارغ‌التحصیلی به لاکهید مارتین رفت و کار خود را در این شرکت آغاز کرد. مریلین 40 سال در لاکهید مارتین فعالیت کرد و سرانجام به آنچه شایسته بود، دست یافت. او به اندازه‌ای در دوران کاری و حرفه‌ای خود موفق بود که طی سال‌های 2010، 2011، 2012 و 2015 از سوی مجله فورچون به عنوان یکی از 50 زن قدرتمند در عرصه‌های تجاری معرفی شد. او سپس در سال 2018 در صدر این فهرست جای گرفت و عنوان قدرتمندترین زن فعال در دنیای تجارت را به دست آورد. فوربس نیز توانایی‌های هیوسون را نادیده نگرفت و در سال‌های 2014 و 2015 او را به عنوان بیستمین زن قدرتمند جهان معرفی کرد. او در سال 2018 نیز به عنوان نهمین زن قدرتمند جهان انتخاب و معرفی شد. کسب جوایز متعددی مانند بهترین مدیرعامل جهان در سال 2018 از سوی مجله معتبر Chief Executive، جایزه دستاورد ادیسون به دلیل رهبری و دستاوردهایش در ایجاد سهم پایدار در دنیای نوآوری، لوح طلایی آکادمی دستاوردهای آمریکا و جایزه هفته هوانوردی و فناوری فضایی سال 2021 به دلیل یک عمر دستاورد مهم، از دیگر افتخاراتی بوده که در کارنامه فعالیتی هیوسون ثبت شده است. مجله تایم نیز هیوسون را به عنوان یکی از صد فرد تاثیرگذار جهان در سال 2019 معرفی کرد.

تحول‌آفرین در صنایع نظامی

هیوسون در سال 1983 و پس از اینکه مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد خود را دریافت کرد، به عنوان کارشناس آمار و تحلیل عملکرد به شرکت لاکهید پیوست. او مسئولیت‌های اجرایی مختلفی را در این شرکت تجربه کرد که از آن جمله می‌توان به رئیس و مدیر عملیاتی، معاون اجرایی بخش تجاری سیستم‌های الکترونیکی، مدیر یکپارچه‌سازی سیستم‌ها، معاون اجرایی پایداری جهانی برای هوانوردی، مدیرکل مرکز هوانوردی و رئیس خدمات لجستیک اشاره کرد. مریلین در نوامبر 2012 به عضویت هیات مدیره لاکهید مارتین درآمد و سپس، از نخستین روز سال 2013 به عنوان مدیرعامل شرکت فعالیت کرد که این مسئولیت تا سال 2020 ادامه داشت. گزارش‌های عملکردی از فعالیت‌های شرکت لاکهید مارتین نشان می‌دهند که در زمان فعالیت هیوسون به عنوان مدیرعامل این شرکت، ارزش سهام لاکهید بیش از 300 درصد افزایش یافته و توسعه قابل توجهی را در محصولات و بازارهای جهانی تجربه کرده است. یکی از اصلی‌ترین اقداماتی که هیوسون در لاکهید مارتین انجام داد، خرید امتیاز تولید و توسعه بالگردهای چندمنظوره سیکورسکی بود. این بالگردها هم در حوزه‌های نظامی و جنگی و هم در زمینه‌های ترابری مورد استفاده قرار می‌گیرند و در میان کشورهای جهان، طرفداران بسیار زیادی دارند. در نتیجه این اقدام، لاکهید مارتین توانست بالگرد را نیز به سبد محصولات تولیدی خود اضافه کند که به طور طبیعی، سود زیادی را به حساب‌های این شرکت تزریق کرد. مریلین هیوسون در تمام مدتی که مسئولیت‌های مختلفی در لاکهید مارتین داشت، نظارت بر چندین طرح مهم توسعه‌ را بر عهده گرفت که شرکت را در مسیر موفقیت‌های بلندمدت قرار داد. او از سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه حمایت می‌کرد که به پیشرفت‌هایی در زمینه‌ فناوری پیشرفته هواپیما، سیستم‌های دفاع موشکی و اکتشافات فضایی منجر شد. هیوسون همچنین فرهنگ همکاری و خلاقیت را در میان کارکنان شرکت پرورش داد تا به این وسیله، بهره‌وری نیروی کار و متعاقب آن، بهره‌وری تولید تا حد بسیار زیادی افزایش یابد. هیوسون علاوه بر دستاوردهای حرفه‌ای خود، از مدافعان جدی مسئولیت اجتماعی و پایداری شرکت نیز به شمار می‌رود. تحت رهبری او، لاکهید مارتین ابتکاراتی را برای کاهش تخریب‌های زیست‌محیطی در اثر تولید محصولات به کار گرفت و به حمایت از جوامع محلی و ترویج شیوه‌های تجاری اخلاقی پرداخت. تعهد هیوسون به مسئولیت اجتماعی باعث شناخت او از سازمان‌ها و گروه‌های صنعتی مختلف شد. مریلین در سال 2020، پس از چهار دهه فعالیت درخشان و همواره موفقیت‌آمیز در لاکهید مارتین، بازنشسته شد و از مسئولیت مدیرعاملی این شرکت کنار رفت. او در زمان مدیرعاملی، چشم‌اندازهای چالش‌برانگیز اقتصادی و ژئوپولیتیک جذاب و هیجان‌انگیزی برای شرکت تعریف کرد و موفق شد با تکیه بر رشد، نوآوری و یکپارچگی، شرایط مطلوبی برای توسعه، سودآوری و ماندگاری لاکهید مارتین فراهم آورد. هیوسون خارج از نقش خود در لاکهید مارتین، در انجمن‌های صنعتی مختلف و تلاش‌های بشردوستانه نیز به صورت فعالانه حضور داشته است. او در هیات مدیره چندین سازمان از جمله شورای تجاری ایالات‌متحده و هند و موزه ملی هوافضای اسمیتسونیان خدمت کرده است. کمک‌های هیوسون در بخش هوافضا و دفاع به طور گسترده مورد تایید قرار گرفته و جوایز متعددی را در طول زندگی حرفه‌ای برایش به ارمغان آورده است.

بانوی پذیرش چالش‌ها

مریلین هیوسون از آن افرادی است که کار را در اولویت بالایی از زندگی‌اش قرار می‌دهد. او در مصاحبه‌های مختلف، به اهمیتی که برای کار قائل می‌شود اشاره کرده و به چالش‌هایی که زندگی‌اش را تحت تاثیر قرار داده، پرداخته است: «من علاقه زیادی به کار دارم و از زمانی که سن پایینی داشتم، مشغول به کار شدم؛ زمانی که در دبیرستان بودم، به کارهای پاره‌وقت در Dairy Queen می‌پرداختم و وقتی به دانشگاه رفتم، به عنوان اپراتور تابلو برق مشغول به کار شدم تا بتوانم خرج دانشگاهم را تامین کنم.» مریلین البته از مهارت‌هایی که به واسطه مادرش به دست آورده هم سخن می‌گوید: «کودک که بودم، مادرم مرا با پنج دلار به فروشگاه مواد غذایی می‌فرستاد تا فهرستی از اقلامی را که نیاز داشت خریداری کنم؛ نکته آن بود که قیمت این محصولات حدود هفت دلار بود و من باید به گونه‌ای خرید می‌کردم که هم تمامی اقلام در سبد خریدم وجود داشته باشد و هم اضافه‌تر از پنج دلار هزینه نکنم؛ این یک چالش بسیار بزرگ بود، اما به من آموخت چگونه به دنبال بهترین محصول بگردم و برای خانواده‌ام ارزش افزوده ایجاد کنم؛ مادرم می‌خواست ما بتوانیم کاری را که لازم است، انجام دهیم و از سوی دیگر، قدرت تصمیم‌گیری ما را پرورش داد. بنابراین، زمانی که وارد دنیای تجارت شدم، مهارت عملکرد در این دنیای پررمزوراز را به دست آورده بودم؛ این توانایی زمانی خود را نشان داد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده از پیمانکاران نظامی خواست هزینه‌هایشان را کاهش دهند؛ بر این اساس، ما متعهد شدیم صرفه‌جویی‌های لازم را در تولید جنگنده‌های F-35 انجام دهیم و به جرات اعتراف می‌کنم اگر من این توانایی را در دوران کودکی به دست نیاورده بودم، هیچ‌گاه در این چالش موفق نمی‌شدم.» او توصیه‌های ویژه‌ای نیز به زنان سراسر جهان کرده است: «هیچ‌گاه خودتان را محدود نکنید و از منطقه آسایش خود خارج شوید؛ همه سختی‌هایی که با آن روبه‌رو می‌شوید، شخصیت شما را شکل می‌دهند و سبب افزایش اعتمادبه‌نفستان می‌شوند. مشکلاتی که در گذشته بر آنها پیروز شده‌اید، شما را در مسیر موفقیت‌های آینده قرار می‌دهند.» هیوسون یکی از اصلی‌ترین دلایل موفقیتش را رد نکردن فرصت‌های ارتقا توصیف کرده است: «من در همه دوران فعالیت در لاکهید مارتین، 19 بار موقعیت ارتقا و ترفیع پیدا کردم و به استقبال همه آنها رفتم و هیچ‌یک را رد نکردم؛ حتی اجازه ندادم موقعیت زندگی خانوادگی‌ام در پذیرش این پیشنهادهای ترفیع اختلال ایجاد کند؛ همه ما باید بدانیم وقتی فرصتی برای پیشرفت و ارتقای جایگاه شغلی‌مان فراهم می‌آید باید از آن استقبال کنیم؛ البته این به شرطی است که آن فرصت، منطقی باشد و رو به بیراهه نرود.»

428-1

موفقیت فرمول دارد

مریلین هیوسون یک رهبر فکری معتبر در موضوعات رهبری سازمانی، استراتژی شرکتی، امنیت جهانی، نوآوری تکنولوژیک، تجارت بین‌المللی و توسعه نیروی کار محسوب می‌شود. او که یک مدافع سرسخت برای ایجاد فرصت به منظور حمایت از مردم و به ویژه کهنه‌سربازان ارتش آمریکا و خانواده‌های آنان است، با کمک به تاسیس آزمایشگاه تجزیه و تحلیل داده‌ها، اعطای هیات علمی امنیت سایبری و اختصاص بورسیه‌ به دانش‌آموزان دبیرستانی، تلاش کرده موفقیت نسل‌های آینده کشورش را در شاخه‌های مختلف علمی تضمین کند. او اعتقاد دارد رهبران باید به اندازه‌ای خوش‌فکر باشند و چشم‌اندازهای دقیقی در سازمان و همچنین جامعه خود ایجاد کنند که اعتماد تک‌تک افراد را جلب کنند: «رهبران باید با استمرار در فعالیت‌های خود، اعتماد تیم‌های زیرمجموعه را از طریق اقدامات روزمره خود جلب کنند؛ زمانی که این کار انجام شود، استانداردهای موجود در شرکت، یک پله بالاتر می‌رود؛ و مهم‌تر از همه اینکه، هنگامی که این کار با انرژی مثبت و اشتیاق برای اهداف و خواسته‌های مشترک انجام شود، می‌توان به صورت عمیق با تیم و مشتریان ارتباط برقرار کرد.» او توصیه‌های شغلی جذابی نیز برای همه افرادی که علاقه‌مند به پیشرفت هستند و می‌خواهند تاثیری از خود بر جای بگذارند مطرح کرده است: «برای رسیدن به اوج قله‌های موفقیت، بیش از یک نقشه، به یک جفت کفش پیاده‌روی خوب نیاز دارید؛ زیرا مهم‌ترین مولفه موفقیت این است که به حرکت در یک جهت مشخص ادامه دهید، خسته نشوید و منتظر فرصت‌های ارتقا بمانید.» او در یکی از پست‌های لینکدین که بیش از 25 میلیون بار دیده شده، نوشته است: «همه عواملی را که شما را از دیگران متمایز می‌کند، فهرست کنید؛ در این فهرست باید نوشته شود که نقاط قوت شما چیست و چه نقاط ضعفی دارید؟ چه چیزی را نشاط‌آور و عامل افزایش انگیزه خود می‌دانید؟ از چه مواردی کلافه‌ می‌شوید و چه مواردی را نمی‌خواهید انجام دهید؟ این فهرست به شما نشان می‌دهد چه استعدادها و توانایی‌های ویژه‌ای دارید؛ اما در کنار این فهرست، همچنین در نظر بگیرید، زمانی که فرصت‌ها نزد شما می‌آیند، به جای اینکه روی یک عنوان یا نقش خاص تمرکز داشته باشید، فکر خود را رها کنید و آن فرصت را از هر نظر بررسی کنید و اگر منطقی به نظر رسید، آن را بپذیرید.» او از آن دست افرادی است که به یکباره و بدون هیچ تجربه قبلی مدیرعامل نشده و پله‌پله، مسیر صعود را طی کرده است: «پیش از اینکه مدیرعامل شوم، در 19 موقعیت شغلی موفق ظاهر شدم، بنابراین، برای مدیرعاملی آماده بودم؛ همه این موقعیت‌ها، مجموعه‌ای از درس‌ها، تجربه‌ها، ارتباطات و دانسته‌ها را برای من ایجاد کرد تا بتوانم از آنها برای موفقیت بیشتر استفاده کنم؛ بنابراین، به جرات می‌گویم که من شایسته‌ترین فرد برای مدیریت لاکهید مارتین به شمار می‌رفتم.» هیوسون همچنین تاکید می‌کند: «مادر من فهمیده بود که رهبران بزرگ با اهداف خود به سمت جلو هدایت می‌شوند؛ او به ما هم یاد داد تاثیر افراد باید بزرگ‌تر از خودشان باشد و مشخص کند که این تاثیر، چگونه جهان پیرامون آنها را تحت تاثیر خود قرار داده است.» 

دراین پرونده بخوانید ...