شناسه خبر : 33119 لینک کوتاه

آمریکا در انتظار هدیه کریسمس کره شمالی

دادستان عربستان در یک حکم عجیب متهمان اصلی قتل خاشقجی را آزاد کرد

همزمان با نگرانی‌ها پیرامون «هدیه کریسمس» پیونگ‌یانگ به واشنگتن، داده‌ها حاکی است که آمریکا از روز سه‌شنبه تا بامداد چهارشنبه گذشته چهار هواپیمای جاسوسی خود را به صورت همزمان بر فراز شبه‌جزیره کره به پرواز درآورده است. این اقدام کم‌سابقه در حالی صورت می‌گیرد که نگرانی‌ها از «هدیه کریسمس» کره شمالی به آمریکا که می‌تواند آزمایش یک موشک دوربرد باشد، افزایش یافته است.

همزمان با نگرانی‌ها پیرامون «هدیه کریسمس» پیونگ‌یانگ به واشنگتن، داده‌ها حاکی است که آمریکا از روز سه‌شنبه تا بامداد چهارشنبه گذشته چهار هواپیمای جاسوسی خود را به صورت همزمان بر فراز شبه‌جزیره کره به پرواز درآورده است. این اقدام کم‌سابقه در حالی صورت می‌گیرد که نگرانی‌ها از «هدیه کریسمس» کره شمالی به آمریکا که می‌تواند آزمایش یک موشک دوربرد باشد، افزایش یافته است. پرواز همزمان چهار هواپیمای جاسوسی بر بالای شبه‌جزیره کره امری غیرعادی است که نشان می‌دهد آمریکا چه مقدار وعده «هدیه کریسمس» پیونگ‌یانگ را جدی گرفته است. در پی به بن‌بست رسیدن مذاکرات خلع‌سلاح هسته‌ای میان آمریکا و کره شمالی، پیونگ‌یانگ تا پایان سال 2019 به واشنگتن فرصت داده تا بستر مناسب برای توافق را فراهم کند. پیونگ‌یانگ همچنین تهدید کرده است در صورتی که آمریکا تا پایان این مهلت کاری برای ازسرگیری مذاکرات نکند، یک «هدیه کریسمس» به واشنگتن خواهد داد. دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به هدیه کریسمس کره شمالی گفت که ایالات متحده با آن با موفقیت برخورد می‌کند. ترامپ در عین حال تاکید کرد که شاید این هدیه، هدیه خوبی باشد. تهدیدهای فزاینده آمریکا علیه کره شمالی به‌خصوص هشدار وزیر دفاع این کشور برای آمادگی حمله به پیونگ‌‌یانگ، باعث شده است کره شمالی اعلام کند چنانچه واشنگتن تا پایان سال جاری میلادی که چند روز بیشتر از آن نمانده است رویه خود را تغییر ندهد با اقدامی جدی از سوی کره شمالی مواجه خواهد شد، اقدامی که رهبر کره شمالی آن را هدیه کریسمس به آمریکا عنوان کرده است. کره شمالی می‌گوید تحت تحریم‌ها حاضر به تسلیم کردن تسلیحات هسته‌ای خود نیست و آمریکا شرط هر اقدامی برای کاستن از فشارهای اقتصادی را متوقف کردن برنامه اتمی نظامی پیونگ‌یانگ عنوان کرده است. دیدارهای یک سال گذشته رهبران دو کشور نیز نتیجه‌ای جز تنش‌های بیشتر برای آنها نداشته است و دشمنی فزاینده‌ای در حال شکل گرفتن در روابط کره شمالی و آمریکاست. آزمایش‌های موشکی کره شمالی در ماه‌های گذشته باعث شده است واشنگتن تهدیدها از ناحیه این کشور را بیشتر از هر زمانی احساس کند. ستاد مشترک ارتش کره جنوبی همزمان با نزدیک شدن به شب کریسمس اعلام کرد هرگونه تحرک احتمالی کره شمالی را زیر نظر دارد و آماده رویارویی با بدترین سناریوهای احتمالی است.

درخواست برای اجرای سریع توافقات با کره شمالی

وزیر خارجه چین به آمریکا توصیه کرد هرچه سریع‌تر توافق‌هایی را که در مذاکرات پیشین واشنگتن و پیونگ‌یانگ به دست آمده اجرایی کند. در حالی که تا ضرب‌الاجل کره شمالی به آمریکا برای تغییر مواضع در مذاکرات دوجانبه زمان زیادی باقی نمانده، دولت چین به واشنگتن توصیه کرد هرچه سریع‌تر برای اجرای توافق‌هایی که در مذاکرات پیشین میان آمریکا و کره شمالی به دست آمده بود، وارد عمل شود. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «وانگ یی» وزیر خارجه چین در این مورد به روزنامه دولتی این کشور گفت: «چین از ایالات متحده می‌خواهد در اسرع وقت گام‌های مشخصی بردارد تا آنچه در سنگاپور توافق شده بود، اجرایی شود. ما جمهوری دموکراتیک خلق کره و ایالات متحده را تشویق می‌کنیم تا روی یک نقشه راه قابل اجرا برای دستیابی به صلحی پایدار و تحقق خلع‌سلاح کامل اتمی شبه‌جزیره، کار کنند.»

ابهام در نتیجه انتخابات افغانستان

سید «محمد علی جاوید» می‌گوید تیم دکتر عبدالله می‌تواند شکایت خود را ثبت کند ولی بعید است که در نتیجه انتخابات تغییری ایجاد شود. سید «محمد علی جاوید» رهبر حزب حرکت اسلامی افغانستان که با تیم انتخاباتی اشرف غنی ائتلاف کرده است، می‌گوید شکایت تیم انتخاباتی دکتر عبدالله به کمیسیون انتخابات به جایی نخواهد رسید و اشرف غنی همچنان به عنوان برنده انتخابات پیروز است. جاوید می‌گوید تیم ثبات و همگرایی قبل از نتایج اعلام کرده بود که اگر نتیجه انتخابات به نفع این تیم نباشد آن را نخواهد پذیرفت و این مساله به هیچ عنوان منطقی نیست. رهبر حزب حرکت افغانستان می‌گوید تیم ثبات و همگرایی از ایجاد دردسر پرهیز کند و اگر خواسته و شکایتی دارد می‌تواند به صورت قانونی از طریق کمیسیون بررسی شکایت‌ها به این موضوعات بپردازد. اگر شکایت این تیم صحیح باشد مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و در نتیجه انتخابات تغییر به وجود می‌آید اما اگر طرح این موضوعات از روی عقده و زورگویی باشد قابل بررسی نیست.

حریری: در دولت آینده شرکت نمی‌کنیم

نخست‌وزیر موقت لبنان در اشاره به جریان آزاد ملی اعلام کرد، دولت آینده که حسان دیاب مامور تشکیل آن شده دولت جبران باسیل خواهد بود. سعد حریری، نخست‌وزیر موقت لبنان در گفت‌وگو با سایت «مستقبل وب» گفت او نخست‌وزیر مکلف را معرفی نکرده و جریان المستقبل هرگز در دولتی که دیاب قصد تشکیل آن را دارد، مشارکت نخواهد کرد و در صورتی که برای رای‌گیری به پارلمان معرفی شود، به آن رای اعتماد نخواهد داد. نخست‌وزیر موقت لبنان تاکید کرد، از تصمیمش برای تشکیل ندادن دولت پشیمان نیست و وجدانش راحت است. وی درباره اینکه با آتش‌ بازی می‌کند نیز گفت: من زمانی که دیگران با بستن مسیرها و پارلمان با آتش‌ بازی می‌کردند بهای بسیار سنگینی پرداخت کردم. به نظرم فتنه سنی و شیعه خط قرمز است و لبنان نباید در فتنه سنی و شیعه وارد شود. نخست‌وزیر موقت لبنان تصریح کرد: موضع نهایی من درباره وقایع همزمان با سال جدید مشخص خواهد شد، من درصدد بررسی عمیق اوضاع جاری هستم و موضعی صریح درباره وقایع کشور خواهم داشت. حریری خاطرنشان کرد، هجمه‌ای تحت عنوان «حریری سیاسی» وجود دارد اما این هجمه هرگز محقق نمی‌شود و او با قدرت مقابل آن خواهد ایستاد.

نبیه بری خطاب به حریری: با آتش ‌بازی نکن!

رئیس پارلمان لبنان تاکید کرد؛ جنبش امل و حزب‌الله تمامی امکانات لازم را برای سعد حریری، نخست‌وزیر سابق برای تشکیل کابینه‌ای جدید فراهم کردند اما او اصرار بر مخالفت داشت. به نوشته روزنامه لبنانی الجمهوریه، نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان اظهار کرد: پیش‌تر جنبش امل و حزب‌الله تمامی امکانات لازم را برای سعد حریری، نخست‌وزیر سابق برای تشکیل کابینه‌ای جدید فراهم کردند، به او پیشنهاد شد کابینه‌ای متشکل از ۲۴ وزیر از جمله ۱۸ چهره تکنوکرات و تنها شش چهره سیاسی ایجاد کند، تا آخرین لحظه نیز تلاش می‌کردیم او را به قبول این مسوولیت راضی کنیم، آخرین تلاش‌ها را علی حسن خلیل (وزیر دارایی سابق) و حسین الخلیل (معاون سیاسی دبیرکل حزب‌الله) انجام دادند و او را تشویق کردند عقب‌نشینی نکند اما او به ویژه پس از تصمیم «قوات اللبنانیه» به ریاست سمیر جعجع برای عدم معرفی او، اصرار بر مخالفت داشت. بری گفت: أمل و حزب‌الله تلاش بی‌سابقه‌ای برای بازگشت حریری انجام داده و از فعالیت‌های حامیان حریری در اعتراض به عدم انتصاب او تعجب کردند.

توافق در عراق بر سر نخست‌وزیری اسعد العیدانی

منابع خبری از معرفی نامزدی جدید برای پست نخست‌وزیری عراق توسط ائتلاف البناء (سازندگی) خبر دادند. به گزارش ایسنا، منابع اسکای‌نیوز گزارش دادند، ائتلاف البناء، اسعد العیدانی را برای پست نخست‌وزیری معرفی کرده و نامه درخواست برای مکلف کردن او برای نخست‌وزیری را به برهم صالح،‌ رئیس‌جمهور عراق فرستاده است. همچنین اطلاعات واصله به شبکه المیادین تاکید دارند، نامزدی اسعد العیدانی برای پست نخست‌وزیری قطعی شده است، سعید العیدانی استاندار بصره است و انتظار می‌رود امروز برهم صالح نام او را برای تشکیل کابینه اعلام کند. بر اساس گزارش شبکه المیادین، تقریباً اجماعی بین گروه‌های سیاسی عراق بر سر مکلف شدن العیدانی برای تشکیل کابینه وجود دارد به طوری که او ویژگی‌های مورد نظر را دارا بوده و از افراد مستقل محسوب می‌شود. او همچنین روابطی با اکثر گروه‌های سیاسی دارد. پیش‌تر ائتلاف القوی که حدود ۴۰ کرسی از مجموع ۳۲۹ کرسی پارلمان را در اختیار دارد و یکی از فراکسیون‌های پیوسته به ائتلاف البناء است، با نامزدی قصی‌السهیل برای احراز پست نخست‌وزیری مخالفت کرده بود.

واکنش عمانی‌ها به شایعه مرگ سلطان قابوس در توئیتر

کاربران عمانی شبکه‌های اجتماعی به شایعات منتشرشده درباره فوت سلطان قابوس بن سعید، که بنیانگذار عمان مدرن محسوب می‌شود و این کشور را از فقر و شورش بیرون کشید و تبدیل به کشوری باثبات و شکوفا کرد، پاسخ دادند. درخواست‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی از سلطان قابوس و واکنش‌های عمانی‌ها به شایعه مجهول‌المنبعی که در شبکه‌های اجتماعی درباره مرگ سلطان قابوس منتشر شده در راس اخبار توئیتر و هشتگ «سلطان قابوس» در راس ترندهای توئیتر در این کشور قرار گرفته است. خلفان العامری یکی از کاربران نوشت: ما تو را در پناه خدا قرار داده‌ایم، قرآن و آیات فلق از تو محافظت کند، سلطان قابوس سلامت است. حساب کاربری دیگری به نام شاهین نوشت: عصر همگی به خیر، این شایعات مغرضانه و اظهارات تمسخرآمیز وحدت ملی ما را تضعیف می‌کند، وحدتی که قابوس آن را ایجاد کرد، مانند کوه باشید و تلاش کینه‌توزان را در هم بشکنید. خداوند عمان، سلطان و ملت بزرگ آن را حفظ کند. بدریه الهادی، دیگر کاربر توئیتر این‌گونه پاسخ داد: ای عمانی‌ها مانند صخره‌ای باشید که تلاش توطئه‌گران را از بین می‌برد #عمان و رهبر آن بسیار به همبستگی این ملت نیاز دارند. سلطان قابوس ما را زیر لوای خود متحد کرد، پس در برابر توطئه‌ها و افراد مغرض هوشیار باشید. سلطان قابوس سلامت است.

آمران در امان، پرونده قتل خاشقجی مفتوح ماند

دادگاه بدوی رسیدگی به اتهامات متهمین قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار مخالف ولیعهد سعودی در حالی حکم به مجازات اعدام پنج نفر افراد بی‌نام و نشان داد که این سوال پرابهام همچنان در اذهان عمومی جهان باقی است؛ تکلیف آمران اصلی ربودن و به قتل رساندن این روزنامه‌نگار چه می‌شود. دادستانی عربستان با اعلام صدور رای دادگاه در خصوص متهمان پرونده قتل خاشقجی، گفت که پنج نفر از متهمان این پرونده به مجازات مرگ و سه نفر دیگر به حبس‌های طولانی تا ۲۴ سال محکوم شده‌اند. این دادگاه همچنین اضافه کرد که «سعود القحطانی» مشاور سابق «محمد بن‌سلمان»، «احمد العسیری» معاون دستگاه اطلاعات عمومی و سخنگوی پیشین (به اصطلاح) ائتلاف سعودی در یمن و «محمد العتیبی» کنسول سابق عربستان در استانبول از اتهامات وارده تبرئه شده‌اند. همان‌طور که انتظار می‌رفت واکنش‌ها به خبر اعلامی از سوی دادستانی عربستان بسیار بود. عفو بین‌الملل با انتقاد از نادیده گرفته شدن دخالت مقام‌های سعودی در قتل این مخالف دگراندیش رژیم سعودی در توئیتی نوشت: احکام صادره ضمن آنکه اشاره‌ای به محل جسد خاشقجی نداشت، عدالت را درباره جمال محقق نمی‌سازد و واقعیت را برای دوستدارانش مشخص نمی‌کند. سازمان گزارشگران بدون مرز هم حکم صادره از سوی دادستان سعودی درباره قاتلان خاشقجی را لگدمال کردن عدالت دانست و سازمان ملل متحد هم وعده داد، به تحقیقات بیشتر در این زمینه ادامه خواهد داد.

دراین پرونده بخوانید ...