شناسه خبر : 32648 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

ثروت تازه

کشف بزرگ‌ترین منبع نفتی جدید در ایران با ذخیره 53 میلیارد بشکه نفت

پس از اینکه رئیس‌جمهوری از کشف یک میدان جدید و بزرگ نفتی با ذخیره 53 میلیارد بشکه نفت خبر داد که از بستان تا امیدیه امتداد دارد، در مراسمی که برای اعلام جزئیات این کشف برگزار شد، وزیر نفت اعلام کرد حجم نفت درجای میدان کشف شده 3 /53 میلیارد بشکه است و نامی که برای آن انتخاب شده «نام‌آوران» است. بیژن زنگنه گفت: این مخزن دومین مخزن نفتی بزرگ کشف‌شده در تاریخ ایران است و اسم این مخزن را به پاس خدمات همه افرادی که در گوشه و کنار کشور به خدمت می‌پردازند، به‌ویژه کارکنان مدیریت اکتشاف که نام‌آوران گمنام صنعت نفت هستند و در شرایط سخت کاری کار می‌کنند، نام‌آوران گذاشته‌ایم. طبق گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه این نام‌آوران، همان گمنامان نام‌آور افتخارآفرین کشور هستند، گفت: مخزن کشف‌شده ۵۳ میلیارد بشکه ذخیره نفت درجا دارد و احتمال گسترش آن به سمت جنوبی مخزن وجود دارد.

به گفته وزیر نفت، فعالیت‌های اکتشافی مربوطه از سال ۱۳۹۵ آغاز شد و با توجه به اینکه حدود ۳۱ میلیارد بشکه اکتشاف‌های پیشین بوده است، حدود ۲۲ میلیارد بشکه به ذخایر نفت درجای کشور و 2 /2 میلیارد بشکه به ذخایر نفت قابل استحصال کشور افزوده می‌شود.

زنگنه با بیان اینکه این دومین مخزن نفتی بزرگ کشف‌شده در ایران است، گفت: نخستین لایه بزرگ، لایه آسماری گچساران با ۵۴ میلیارد بشکه ذخیره نفت درجا بوده است.

وزیر نفت با بیان اینکه میدان نام‌آوران در وسعت ۲۴۰۰ کیلومتر و عمق ۳۱۰۰ متر و با ضخامت نفت ۸۰ متر یک مخزن به اندازه ۵۳ میلیارد بشکه کشف شده است، اعلام کرد: قبلاً در این منطقه میادین منصوری، سوسنگرد، آب تیمور، سپهر، جفیر و دارخوین را داشتیم که زیر این میادین لایه نفتی کشف شده بود.

وی با بیان اینکه احتمال گسترش این میدان به سمت جنوب غربی و شرقی نیز وجود دارد، گفت: با توجه به اینکه این نفت فشرده است با تکنولوژی فعلی، ذخیره بازیافت 2 /2 میلیارد بشکه به تولید اضافه می‌شود و این در شرایطی است که ضریب بازیافت ۵۳ میلیارد بشکه در هر یک درصد اضافه‌برداشت به معنای افزوده شدن ۳۲ میلیارد دلار به ثروت کشور است.

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها