شناسه خبر : 20915 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

هر ساله ۲۰ هزار نفر برای استفاده از خدمات درمانی به کوبا می‌آیند

بهداشت، درمان و آموزش در کوبا

برخلاف آنچه ممکن است درباره کوبا انتظار داشته باشید، این کشور سیستم بهداشت و درمان گسترده‌ای دارد که همه شهروندان به شکلی برابر از آن بهره برده و به آن دسترسی دارند.

برخلاف آنچه ممکن است درباره کوبا انتظار داشته باشید، این کشور سیستم بهداشت و درمان گسترده‌ای دارد که همه شهروندان به شکلی برابر از آن بهره برده و به آن دسترسی دارند. سیستم خدمات بهداشتی کوبا متحمل اصلاحات متعدد شده و از نو توسعه یافته است. این، یکی از عواملی است که باعث شده کوبا بالاترین نرخ امید به زندگی را در میان کشورهای منطقه داشته باشد. همان‌گونه که در بالا اشاره شد، سیستم بهداشت و درمان عمومی در کوبا همه شهروندان کشور را پوشش می‌دهد. بیمارستان‌های خصوصی و دیگر امکانات پزشکی در این کشور وجود خارجی ندارند. به جای آن همه امکانات و خدمات مرتبط با بهداشت و سلامت توسط دولت اداره می‌شوند. واکسیناسیون سراسری و دیگر برنامه‌های بهداشت عمومی منجر به ریشه‌کن شدن امراض و بیماری‌هایی چون فلج اطفال، سرخک، سل و آبله شده است. برای دهه‌ها کوبا به داشتن کارکنان ماهر و زبده در این بخش مشهور و معروف بوده است. بخش تحقیقات پزشکی به خصوص در حوزه‌هایی چون بیوتکنولوژی و نیز شناخت امراض مسری روی بیماری‌های مزمن و همه‌گیر مطالعات عمیقی انجام می‌دهد. «توریسم بهداشت و سلامت» مهم‌ترین یاری‌دهنده اقتصاد این کشور است. هر سال بیش از 20 هزار نفر به این کشور کوچک دریای کارائیب سفر می‌کنند تا از خدمات درمانی آن استفاده کنند. بسیاری از بیمارستان‌ها بخش‌های ویژه و پرسنل متعددی برای ارائه خدمات به بیماران خارجی در اختیار دارند. بیشتر توریست‌های درمانی از کشورهای اروپایی، کانادا و آمریکای لاتین به این کشور سرازیر می‌شوند. از سال 2010 توریست‌ها و خارجی‌ها ملزم به تامین بیمه‌های درمانی معتبر و تهیه‌شده توسط دولت کوبا برای ماندن در این کشور شده‌اند. اگرچه حتی اگر تحت پوشش این بیمه‌ها باشید، باید این مساله را به یاد داشته باشید که امکانات بهداشتی به هیچ وجه چک یا کارت اعتباری را قبول نمی‌کنند. پس مطمئن شوید که هنگام رفتن به بیمارستان یا کلینیکی در کوبا، پول نقد کافی همراه خود بیاورید.


مشکلات سیستم بهداشت و درمان کوبا
سقوط بلوک شرق و افزایش فشارهای آمریکا بر کوبا در اوایل دهه 90، فشار زیادی بر کوبا و اقتصاد آن وارد کرد. سیستم بهداشت این کشور به خاطر 70 درصد کاهش بودجه و کمبود امکانات پزشکی تا مرز فروپاشی پیش رفت. اما سلامت جمعیت مردم کوبا همچنان محکم و پابرجا باقی ماند. دلیل این مساله این واقعیت است که بهداشت و درمان از اولویت‌های مهم برای دولت کوباست. امروزه کمبود امکانات پزشکی همچنان یک نارسایی و مشکل در سیستم درمانی این کشور است. علی‌الخصوص بخش‌ها و حوزه‌های ویژه پزشکی که در دهه 90 دچار ضربه شدند آن هم زمانی که ابزارآلات و دارو کمیاب شد و به سختی تهیه می‌شد. با وجودی که خدمات پیشرفته پزشکی همچنان در دسترس است، اما آنها نتوانستند وضعیت وخیم مربوط به امکانات پزشکی در کوبا را بهبود بخشند و اصلاح کنند. در سال 2004 دولت کوبا برنامه‌ای ملی برای بازسازی 444 درمانگاه و بیمارستان به مرحله اجرا گذاشت. آنها حتی 52 بیمارستان و مرکز درمانی را بازسازی کرده و تغییر دادند تا به مراکز نمونه در این زمینه تبدیل شوند. اولین مورد از این مراکز در سال 2006 تکمیل شد. هرچند هنوز راه درازی در پیش است تا کوبا به شهرت واقعی خود به عنوان یکی از کشورهای دارنده بهترین سیستم بهداشت و درمان برسد.

آموزش و پرورش در کوبا
بعد از انقلاب کوبا در دهه 50، سیستم آموزشی این کشور به شکلی اساسی متحول شد. درست همانند سیستم بهداشت و درمان در کوبا، آموزش به صورت عمومی وجود دارد و برای همه شهروندان این کشور رایگان است و نیز نرخ باسوادی در حدود 8/99 درصد است. قبل از تغییرات عمده‌ای که انقلاب کوبا به وجود آورد، جمعیت روستایی کوبا چندان به امکانات آموزشی دسترسی نداشتند. امروزه شبکه گسترده‌ای از مدارس، آموزش را در چهار گوشه این جزیره به مردم ارائه می‌دهند. به یاد داشته باشید که امکانات آموزشی و سازوکارهای مرتبط با آن همه در اختیار و کنترل دولت است و آموزش و پرورش خصوصی و مدارس بین‌المللی در این کشور به شدت نایاب است. تنها دو مدرسه بین‌المللی در کوبا وجود دارد که در شهر هاوانا قرار دارند. اگر نتوانید فرزندان خود را به یکی از این دو مدرسه بفرستید، باید در فکر آموختن دروس اسپانیایی به فرزندان‌تان در مدارس محلی این کشور باشید.
منبع‌: اینترنیشن ورو واید

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها