شناسه خبر : 23491 لینک کوتاه

کم‌ارزش‌ترین یورو در دوسال اخیر

تقدیر یورو برای شکست رقم خورده است

با افزایش نگرانی سرمایه‌گذاران به خاطر آشفتگی در بدهی‌های مستقل اروپا و درحالی که آنها در جست‌و‌جوی مجرایی مطمئن برای سرمایه‌گذاری بودند، یورو به پایین‌ترین سطح هفتگی خود در برابر دلار طی بیش از دو سال اخیر رسید. بنابر آنچه «بلومبرگ» گزارش داد یورو در دومین هفته ماه جولای باز هم به روند تضعیف خود ادامه داد.

 با افزایش نگرانی سرمایه‌گذاران به خاطر آشفتگی در بدهی‌های مستقل اروپا و درحالی که آنها در جست‌و‌جوی مجرایی مطمئن برای سرمایه‌گذاری بودند، یورو به پایین‌ترین سطح هفتگی خود در برابر دلار طی بیش از دو سال اخیر رسید. بنابر آنچه «بلومبرگ» گزارش داد یورو در دومین هفته ماه جولای باز هم به روند تضعیف خود ادامه داد. این در حالی بود که مقام‌های رسمی بنا داشتند که نسبت به خرید احتمالی اوراق قرضه ایتالیا و ارسال کمک فوری به بانک‌های اسپانیایی مشکل‌دار برای قطع ریشه بحران بدهی از آنها، اقدام کنند. همچنین وزیران مالی اتحادیه اروپا در نشست دو‌روزه‌ای در بروکسل که پایان آن روز سه‌شنبه 10 جولای بود، به دنبال راه‌حلی برای نجات وجوه یورو بودند که به مدد آن بتوان این وجوه را به بازار اوراق قرضه وارد کرد؛ و در نتیجه گفتند که به عنوان نخستین اقدام، 30 میلیارد یورو (37 میلیارد دلار) از وجوه مذکور را به بانک‌های اسپانیایی در ماه جاری سرازیر می‌کنند. وارن بافت، رئیس میلیاردر شرکت «برکشایر هتاوی» گفت که تقدیر این ارز مشترک (یورو) برای شکست رقم خورده و اگر می‌خواهد سرپا بماند، ناچار به تلاشی مجدد است. یورو در برابر بخش قابل توجهی از 16 شریک تجاری عمده‌اش تضعیف شد و در پی فروش این ارز از سوی سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در دارایی‌های با بازدهی بالاتر، در برابر دلار استرالیا و کانادا رکوردی پایین را ثبت کرد. همچنین نرخ بهره معیار در استرالیا و کانادا، در مقایسه با 75 /0 درصد در ناحیه یورو، به ترتیب در 5 /3 و یک درصد ثبت شدند. سباستین گالی، استراتژیست ارشد ارز خارجی در شرکت «سوشیت جنرال اس ای» در نیویورک، گفت: «هم‌اکنون یورو، ارز اصلی برای سرمایه‌گذاری در وجوه است و همه می‌خواهند این ارز به اصطلاح کوتاه شود.» کوتاه حالتی است که به موجب آن در کوتاه‌مدت می‌توان از خرید و فروش ارزی سود برد. دلار دیگر به عنوان ارز اصلی برای سرمایه‌گذاری در وجوه محسوب نمی‌شود. برخورداری از جایگاه کوتاه، شرطی است که به موجب آن ارزش یک ارز کاهش خواهد یافت. همچنین خبرگزاری «رویترز» روز جمعه 13 جولای در گزارشی که عنوان یکی از قسمت‌های آن «کاهش ارزش یورو» بود، به بیان این مساله پرداخت که توجه سرمایه‌گذاران در اروپا بر روی یگانه ارزشان و نرخ مبادله آن با دو شریک تجاری عمده‌اش که ایالات متحده آمریکا و انگلستان است، جلب شده است. این امر به تبعیت از تصمیم اخیر بانک مرکزی اروپا نسبت به کاهش نرخ‌ها با فرض اینکه پرداخت‌های بانک‌ها از سپرده‌هایشان به صفر برسد، اتفاق افتاده است که در نتیجه موجب خروج سیلی از وجوهی شده که به دنبال منزلی جدید برای خود می‌گردند.

تجارت- فردا- نرخ برابری یورو در برابر سایر ارزها (جمعه 13 جولای 2012)

این حرکت بانک مرکزی اروپا در ابتدا با این درخواست از بانک‌ها شروع شد که روز چهارشنبه 11 جولای به صورت اجباری، نسبت به انتقال نزدیک به 500 میلیارد یورو از حساب‌های مربوط به تسهیلات سپرده‌گذاری‌شان به حساب‌های جاری‌شان اقدام کنند، اما سوالی که در اذهان بسیاری از مردم باقی است، این است که پس از طی این مراحل، وجوه مذکور سر از کجا درخواهند آورد؟ نِد رومپلتین، ریاست مرکز «G10 FX Strategy» در بانک «استاندارد چارتر» گفت: «اساساً آنچه اتفاق افتاده، دعوت ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا از بازار، نسبت به فروش یورو است. این امر احتمالاً در شرایطی که با نوعی حالت ترس و واهمه مواجهیم، اتفاق نمی‌افتد، ولی با گذشت هفته‌ها از پس یکدیگر شما شاهد این خواهید بود که بخشی از پول مذکور به جاهای دیگری خواهد رفت.» از ابتدای امسال یورو حدود 8 /5 درصد در برابر دلار سقوط کرده است. میزانی بیش از آنچه در سال 2011 و هنگامی که یورو بیش از 3 درصد کاهش یافته بود، ثبت شد. در پایان گزارش مذکور، رویترز به این مساله اشاره می‌کند که اسپانیا نیز در هفته منتهی به یکشنبه 22 جولای قابلیت آن را دارد که در تیررس نگاه سرمایه‌گذاران قرار گیرد. یعنی هنگامی‌که وزیران مالی ناحیه یورو در روز 20 جولای اقدام به پذیرش جزییات نهایی بسته نجات بانکی اتحادیه اروپا کنند. بنابراین در پایان می‌توان ادعا کرد که اندک‌اندک نتیجه سیاستگذاری اخیر بانک مرکزی اروپا در کاهش میزان نرخ بهره در حال نمایان شدن است. به این صورت که ابتدا ذخیره ارزی یورو بانک‌های اروپایی کاهش یافته و سپس این منابع به سمت سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دیگر یا حتی ارزهای دیگر هدایت می‌شوند و در نتیجه تقاضا برای یورو کاهش خواهد یافت. این امر احتمالاً سبب کاهش ارزش یورو در آینده‌ای نه چندان دور خواهد شد.

 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها