شناسه خبر : 2063 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

شوک اصولگراها به انتخابات ۹۶

امضای اوباما پای استمرار تحریم‌های غیرهسته‌ای

رسانه‌ها حالا از شوک خبر درگذشت هاشمی‌رفسنجانی بیرون آمده‌اند و در هفته دوم فوت وی، به بررسی تاثیر این اتفاق در رویدادهای مهم سپهر سیاسی ایران پرداخته‌اند. جایگزین هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان بخشی از گمانه‌زنی‌هاست و نحوه چینش نیروهای اصلاح‌طلب در نبود وی، بخش دیگر ماجراست.

رسانه‌ها حالا از شوک خبر درگذشت هاشمی‌رفسنجانی بیرون آمده‌اند و در هفته دوم فوت وی، به بررسی تاثیر این اتفاق در رویدادهای مهم سپهر سیاسی ایران پرداخته‌اند. جایگزین هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان بخشی از گمانه‌زنی‌هاست و نحوه چینش نیروهای اصلاح‌طلب در نبود وی، بخش دیگر ماجراست. برخی از گمانه‌زنی‌ها هم در پی یافتن شبیه‌ترین فرد به هاشمی است تا ایفاگر نقش «ریش‌سفیدی و بزرگی جریان اصلاح و اعتدال» باشد. ناطق‌نوری و حسن روحانی دو گزینه‌ای هستند که در روزهای اخیر رسانه‌های بسیاری آن دو را گزینه احتمالی برای جایگزینی هاشمی دانسته‌اند. اما نه‌تنها برای پر کردن کرسی ریاست بر مجمع تشخیص، بلکه به عنوان نقش مصلح و میانجی هاشمی در مناسبات سیاسی. ایسنا در گزارشی نوشت: جای خالی هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام بر اساس قانون اساسی با انتصاب فردی از سوی رهبر معظم انقلاب پر خواهد شد. اما جای ایشان در مجلس خبرگان بر اساس انتخابات میان‌دوره‌ای تعیین خواهد شد و قطعاً مردم به احترام مردی که بیشترین رای را در انتخابات خبرگان آورد، شخصی را جایگزین او خواهند کرد که در مسیر مصلحانه هاشمی گام بردارد؛ فردی مانند سیدحسن خمینی یا نظیر او. سایت فردا هم نوشت: مروری بر شخصیت‌های نزدیک به مرحوم آیت‌الله هاشمی، جای تردید باقی نمی‌گذارد که شبیه‌ترین شخص به او از لحاظ طرز تفکر و رویکردهای سیاسی و مدیریتی، کسی نیست جز «حسن روحانی». آیت‌الله سید‌محمود هاشمی‌شاهرودی، غلامعلی حدادعادل، علی‌اکبر ناطق‌نوری، علی‌اکبر ولایتی و محسن رضایی از دیگر گزینه‌هایی هستند که رسانه‌ها آنها را گزینه‌های احتمالی جایگزینی هاشمی در مجمع می‌دانند. فردی که در سال‌های اخیر همیشه در معرض تیغ تند رسانه‌ها بوده. ناطق‌نوری اما این مساله را به گونه دیگری تعبیر می‌کند و می‌گوید: خیلی بد است تا وقتی شخصیت‌های ما هستند به آنها ظلم و توهین می‌کنیم و وقتی از دنیا می‌روند این‌چنین بر سر و سینه خود می‌زنیم.

هاشمی اپوزیسیون نبود، رکن نظام بود
این سخنان را ناطق‌نوری در مراسم هفتمین روز درگذشت هاشمی در مرقد مطهر بیان کرد. وی در سخنانی گفت: «هاشمی به ما درس مقاومت و صبوری داد، من گاهی می‌ماندم زیر فشارها ایشان چگونه صبح وارد مجمع می‌شد و آرام با خنده کار می‌کرد. وقتی صلاحیت هاشمی را به هر دلیلی برای ریاست‌جمهوری رد کردند، بنده سفرم را لغو کردم و صبح رفتم منزلشان. آقای هاشمی گفت آقای ناطق بنده زمان ثبت‌نام در وزارت کشور که حاضر شدم و برگشتم پیش خودم گفتم این چه کاری بود که کردی. کشور ویرانه است و مسوولیت سنگینی بر دوش توست. سطح انتظارات مردم بالاست. با این خزانه خالی و توقع بالا احساس کردم بار سنگینی روی دوشم بود، اما وقتی رد صلاحیت شدم آرام خوابیدم، زیرا هم بار سنگین از روی دوشم برداشته شد هم وظیفه‌ام را انجام دادم.» ناطق‌نوری تاکید کرد: «در تاریخ معاصر در کنار هر مرد بزرگی یک ظلم بزرگ هم به او شده است؛ امیرکبیر و شیخ‌فضل‌الله را ببینید. مردم موقع اعدام شیخ‌فضل‌الله نقل پخش کردند. با مصدق و مرحوم کاشانی چگونه رفتار کردند. بهشتی هم همین‌طور بود؛ به‌گونه‌ای که از مشهد تا تهران به جز یک شهر برای سخنرانی او را راه ندادند. آخرین مرد بزرگ و مظلوم، هاشمی است. باید ببینیم بعد نوبت چه کسی می‌شود. خیلی بد است تا وقتی شخصیت‌های ما هستند به آنها ظلم و توهین می‌کنیم و وقتی از دنیا می‌روند این‌چنین بر سر و سینه خود می‌زنیم.» وی گفت: «دائم علیه هاشمی تبلیغ کردند و شبکه‌های ضدانقلاب پشت سرش حرف‌ها زدند؛ اما هاشمی فرمانده همان جنگی بود که شما پشت صدام بودید، هاشمی جزو ارکان انقلاب بود، اولین رئیس مجلس بود، نقش اول را در انتخاب رهبری داشت، هاشمی که مردم این‌چنین بدرقه‌اش کردند، اپوزیسیون نبود بلکه رکن ایران بود.» رکنی که اکنون در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال 96 جای خالی‌اش بیشتر حس می‌شود. به خصوص که بار قبل هاشمی تمام‌قد پشت جریان اصلاح‌طلب و اعتدال ایستاد تا روحانی پیروز انتخابات شود. حالا شاید نبود هاشمی شوک بزرگی برای این جریان باشد.

آس اصولگراها برای انتخابات ۹۶
روحانی هنوز حضورش در انتخابات سال 96 را رسانه‌ای نکرده و می‌گوید هنوز تا آن زمان زیاد زمان داریم. اما دیگر جناح‌ها فعالیت‌هایشان را رسانه‌ای کرده‌اند. به خصوص اصولگراها که در حال جمع‌بندی برای انتخابات آتی هستند. اما آن‌گونه که رسانه‌ها خبر داده‌اند، احتمالاً این جریان برنامه خاصی برای انتخابات دارد آن هم معرفی یک کاندیدای زن برای انتخابات است؛ مرضیه وحید‌دستجردی، اولین وزیر زن ایران که ممکن است به زودی اولین کاندیدای ریاست جمهوری زن ایران هم لقب بگیرد. فردی که مشخص نیست رجل سیاسی حساب می‌شود یا نه! خبرآنلاین نوشت: هم مخالفت‌های فقهی از سوی علما و مراجع و هم شورای نگهبان دو مانع دستجردی است و به نظر می‌رسد به خاطر همین موانع است که اردوگاه راست‌ها چندان میلی به اظهارنظر درباره احتمال کاندیداتوری دستجردی ندارند و حالا خانم پزشک در روزهای آینده باید بیشتر از هر زمان دیگری با دوستان اصولگرایش مراوده داشته باشد. مراوده‌ای که یا او را تبدیل به گزینه وحدت‌ساز اصولگرایان می‌کند یا باعث می‌شود او عطای ریاست جمهوری را به لقایش ببخشد. شبکه‌های مجازی اما به احتمال کاندیداتوری زنان در ریاست جمهوری واکنش‌های بسیار نشان داده‌اند و برخی احتمال کاندیداتوری دستجردی در انتخابات را حربه اصولگراها برای پیروزی بر روحانی دانسته‌اند. اما تابناک نوشت: روشن است که این استقبال جز بازی انتخاباتی و ایجاد جو رسانه‌ای به قصد مشوش کردن اردوگاه اصولگرایان از طرفی و بالا بردن سطح توقع مردم از شورای نگهبان برای احراز صلاحیت یک کاندیدای زن جهت تصدی پست ریاست جمهوری نیست. احتمالاً هدف از مطرح کردن دستجردی به‌عنوان کاندیدای اصولگرایان از طرف اصلاح‌طلبان علاوه بر ایجاد چنددستگی در بین اصولگرایان قرار دادن آنان در موقعیتی است که مجبور شوند بیش از یک کاندیدا معرفی کنند. یعنی علاوه بر یک کاندیدای مرد کاندیدای زنی به نام وحید‌دستجردی را هم معرفی کنند تا مثلاً در مقابل افکار عمومی بتوانند خود را از اتهام مخالف حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی کلان مبرا کنند.

شوک عصرگاهی به تهران
تهران روز دوشنبه دچار شوک شد. عصر روز 27 دی‌ماه در مناطق مرکزی تهران صدای ممتد شلیک پدافند شنیده شد. شرق در این باره نوشت: هلی‌شات، کوآدکوپتر یا پهپاد، هرچه بود برای بار دوم در یک ماه اخیر واکنش پدافند هوایی در محدوده پروازممنوع تهران را برانگیخت تا پس از ۳۰ سال، باز هم صدای ضدهوایی در آسمان تهران شنیده شود؛ البته برای بار دوم طی یک ماه. چون علاوه بر این تاریخ در سوم دی‌ماه هم صدای شلیک بابت ورود یک شیء پرنده به محدوده پروازممنوع تهران شنیده شد. اما صدای شلیک‌های روز گذشته در آسمان تهران، به مراتب طولانی‌تر از دفعه قبل بود و همچنین فراگیرتر؛ از میدان انقلاب و حوالی آن که مرکز شلیک ضدهوایی بود تا میدان فلسطین، خیابان فاطمی، خیابان شهید بهشتی، میدان آرژانتین و حوالی آن این صدا شنیده شد. به گزارش اعتماد معاون عملیات پدافند هوایی خاتم‌الانبیا در گفت‌وگوی تلفنی با یکی از بخش‌های خبری شبکه خبر در مورد تیراندازی به یک پهپاد در محدوده منطقه پرواز ممنوع در تهران گفت: این تیراندازی موضوع نگران‌کننده‌ای نیست و به مردم اطمینان خاطر می‌دهم که صدای شنیده‌شده صدای هوشیاری و آمادگی و امنیت کامل است. امیر الهامی افزود: یک فروند هلی‌شات بدون سرنشین وارد منطقه پرواز ممنوع شد که پدافند هوایی طبق معمول وظیفه خود را انجام داد و اقدام لازم انجام شد. معاون سیاسی و انتظامی فرماندار تهران هم با اشاره به تیراندازی ممتد ضدهوایی در مرکز تهران به سمت یک پرنده بدون سرنشین گفت: این پرنده بدون سرنشین رویت‌شده در مرکز تهران وارد فضای پرواز ممنوع شده بود که با شلیک پدافند منطقه از محل دور شد. وی گفت: این یک موضوع طبیعی و اتفاق عادی است. چون برخی مناطق پرواز ممنوع است چنین اتفاقی رخ داده است و این پرنده نیز وارد این منطقه شده بود که با شلیک پدافند از منطقه دور شد. جای نگرانی نیست و مردم نگران نباشند. معاون امنیتی و انتظامی استاندار تهران هم گفته بود: به احتمال زیاد ریزپرنده مورد نظر به بخش خصوصی تعلق دارد زیرا دستگاه‌های دولتی با محدودیت‌های پروازی محدوده مرکزی شهر تهران و لزوم داشتن مجوزهای لازم آشنایی کامل دارند.

امضای آخر اوباما و دبه کردن صداوسیما
اوباما در سالگرد اجرایی شدن برجام، امضایی اَخمالو پای استمرار تحریم ایران زد و گفت که دلیلش نقض حقوق بشر، حمایت ایران از تروریسم و برنامه موشک‌های بالستیک ایران است. امضایی که رسانه‌های ایران واکنش متفاتی به آن نشان دادند. برخی تنها به یک تیتر خبری بسنده کردند و برخی مانند وطن امروز آن را «لگد آخر» تعبیر کردند. البته اخم این امضا در مقابل موضوع برجام از هم باز می‌شود تا در برابر ادعاهای رئیس‌جمهوری جدید آمریکا، لحنی هشدارآمیز به خود می‌گیرد. با این معنا که «توافق هسته‌ای گزینه بسیار قابل‌قبول‌تر از برنامه هسته‌ای محدود‌نشده ایران است» و آمریکا و جهان را امن‌تر کرده. به همین خاطر است که اوباما در هشدار خود نسبت به دولت جدید می‌گوید که برجام را «نمی‌توان به آسانی لغو کرد و نسبت به جنگ ترجیح دارد». رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا از این امضا پای تمدید تحریم کشورهای دیگری چون کوبا، زیمبابوه و ونزوئلا هم نشاند و روسیه را هم بی‌نصیب نگذاشت. روسیه‌ای که ترامپ وعده داده اگر بر سر کار بیاید و همکاری میان مسکو-‌واشنگتن را ببیند، تحریم‌هایش را به‌تدریج بر‌می‌دارد. ماجرای برجام تمامی ندارد. ترامپ در مبارزات انتخاباتی خود از پاره کردن برجام گفته بود. هرچند که بعدها از اصلاح و بازبینی آن گفت ولی پاسخی تند از ایران دریافت کرد. مقام معظم رهبری در این باره تاکید کردند که «اگر آمریکا برجام را پاره کند، ما آن را آتش می‌زنیم» و این جمله‌ای بود که عباس عراقچی نیز در میانه ماجراهای تمدید تحریم‌ها تکرار کرد و گفت مذاکره‌ها درباره برجام برگشت‌پذیر نیست و با هیچ‌کدام از افراد دولت جدید هیچ مذاکره‌ای نیز صورت نگرفته است. اما رسانه‌های مخالف هنوز هم از ناکارآمدی برجام می‌گویند و عدم حضور عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه در صدا و سیما را هم دلیل دیگری بر ناکارآمدی برجام می‌دانند. ولی عراقچی می‌گوید اصلاً مناظره‌ای در کار نبوده است. معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام، می‌خواست به مناسبت سالگرد اجرای برجام در برنامه تلویزیونی «متن؛ حاشیه» حاضر شود تا گزارشی از کمیسیون مشترک برجام ارائه کند. قرار بود که او تنها در این برنامه شرکت کند، ولی بعد صداوسیما اعلام کرد که یک منتقد هم شرکت می‌کند تا برنامه شکل مناظره‌ای به خود بگیرد. عراقچی هم فردای آن روز در یک نشست خبری دلیل نرفتنش به صداوسیما را «دبه کردن» این سازمان اعلام کرد و با تاکید بر اینکه از مناظره و بحث همیشه در وزارت خارجه استقبال کرده‌اند، گفت: «ولی فکر نمی‌کنم در هیچ کجای دنیا یک دیپلمات و مقام رسمی را در حالی که می‌خواهد گزارش کار ارائه دهد در کنار یک منتقد بنشانند.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها