شناسه خبر : 173 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

اصولگرایان تندرو، ترمز حسن روحانی

با انگ تندرو بودن، ساکت نمی‌شویم

اینکه گفته می‌شود اصولگرایان افرادی تندرو هستند و در شرایط کنونی در تلاشند تا بستر و زمینه موفقیت دولت روحانی فراهم نشود را نمی‌پذیرم و معتقدم آنچه ما امروز به عنوان نقد به دولت روحانی مطرح می‌کنیم،

index:1|width:50|height:50|align:left اسماعیل کوثری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس
اینکه گفته می‌شود اصولگرایان افرادی تندرو هستند و در شرایط کنونی در تلاشند تا بستر و زمینه موفقیت دولت روحانی فراهم نشود را نمی‌پذیرم و معتقدم آنچه ما امروز به عنوان نقد به دولت روحانی مطرح می‌کنیم، تنها به خاطر منافع کلان ملی است و نمی‌توانیم به دلیل آنکه دولت روحانی و رئیس‌جمهور محترم به دنبال یک فضای آرام سیاسی هستند از خطرات و مشکلاتی که ممکن است نظام را تهدید کند، چشم‌پوشی کنیم.
به همین دلیل عناوینی مانند تندرو و افراطی را در دسته‌بندی اصولگرایان قبول ندارم. به عنوان نمونه آنچه به عنوان اعتراض نسبت به مذاکره هسته‌ای و توافقنامه آقای روحانی صورت می‌گیرد، یک نقد است. چون ظریف و معاونانش حداقل با مجلس و شاید بهتر است بگویم با نظام صادق نبودند و هر بار به نوعی رفتار می‌کردند تا ما از محتوای توافقنامه هسته‌ای مطلع نشویم. در چنین شرایطی اگر نمایندگان مجلس به عنوان حافظان منافع ملی معترض شوند و اعتراض کنند که چرا این توافق پشت درهای بسته صورت می‌گیرد باید با انگ و تهمت تندروی رو‌به‌رو شوند؟ آقایان در کمیسیون امنیت ملی آمدند و گفتند توافق محرمانه است و حتی مدعی بودند که متن توافقنامه را در اختیار ندارند. مسلم بود که اصولگرایان در این ابهام، ساکت نمی‌نشینند و با ابراز نگرانی در مورد سرنوشت کشور یک واکنش جدی خواهند داشت.
حال تا صدای اعتراض از سوی طیف دلسوز اصولگرا بلند می‌شود، آقای روحانی در بین روسای دانشگاه‌ها خطاب به منتقدانش بی‌سواد و کم‌سواد می‌گوید؛ البته به این موضوع ایرادی وارد نیست اما ایشان به جای اینکه به انتقادها پاسخ دقیق و منطقی بدهند، گویا تمایل دارند به منتقدان‌شان توهین کنند. نکته جالب‌تر این است که به استادان می‌گویند شما ساکت نمانید و انتقاد کنید؛ یکی از استادان حرف بسیار مناسبی زده بود که وقتی نماینده مجلس در این مملکت از محتوای توافق هسته‌ای که باید همه مردم از آن مطلع باشند، بی‌خبر است، چطور انتظار دارید یک استاد دانشگاه از ماهیت آن مطلع باشد و در گام دوم دست به ارزیابی و انتقاد احتمالی بزند؟ در مورد اتفاقات گذشته هم بیشتر شانتاژ خبری صورت می‌گرفت و برخی به دروغ مدعی می‌شدند که برخی از گروه‌های تندرو به دنبال جوسازی علیه دولت روحانی هستند. حتی مدعی شدند که به سوی رئیس‌جمهور لنگه کفشی پرت شده است و باز ادعا کردند که فرد پرت‌کننده از سوی پایداری و بسیج دستور گرفته است! این حرف یک ادعای مضحک بود. اگر راست می‌گویند، چرا این فرد را دستگیر نکردند تا ببینند چه کسانی بودند و از کجا دستور گرفتند. حتی می‌خواهم این را بگویم که اصلاً نتوانستند ثابت کنند که کسی کفش پرت کرده است. به هر حال صدای طرفداران روحانی این روزها شاید به خاطر رسانه‌هایی که در اختیار دارند، بلند باشد و مدعی باشند که این اصولگرایان مدارا‌کن با احمدی‌نژاد به روی روحانی شمشیر از رو کشیدند اما مطمئن باشید که به زودی ماه از پشت ابر بیرون می‌آید و مردم قدردان اصولگرایانی خواهند بود که زمین را به روحانی واگذار نکردند و طبق رسالت واقعی ناظر بر عملکرد روحانی و دولتمردان بوده‌اند.
ما نمی‌خواهیم بگوییم که روحانی بد است و عملکردش منفی است اما از آن طرف هم اجازه نمی‌دهیم به اسم آرام نگه داشتن فضای سیاسی جلوی نقادی و دلسوزی‌های طیف اصولگرا گرفته شود. مثلاً در یک مصداق اقتصادی، مگر نگفتند خزانه خالی است، پس چرا یارانه دادند و آن آبرو‌ریزی را به راه انداختند و با انجام یک کار پوپولیستی مسبب آن شدند که تمام رسانه‌های دنیا ما را به تمسخر بگیرند؟
به هر حال در کابینه روحانی ضعف‌های جدی وجود دارد اما اصرار دارد که به همه بگوید چون احمدی‌نژاد بد بوده، و او آمده تا جبران کند، پس همه باید سکوت کنند و اگر کسی اعتراض به عملکردشان داشت یک اصولگرای مغرض تندرو است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها