شناسه خبر : 10937 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

به رهبر کره شمالی چه هدیه‌ای می‌دهید؟

از پوست خرس تا عاج فیل

پائولو هنکاکس
برای هدیه دادن به مردی که همه چیز دارد به مشکل برخورده‌اید؟ پوست یک خرس چطور است؟ این تنها یکی از هزاران هدیه به نمایش درآمده‌ای است که به بنیانگذار کره شمالی کیم ایل سونگ داده شده است؛ هدیه‌ای از رهبر سابق رومانیایی و کمونیست نیکولا چائوسشکو. هدیه‌ای که اکنون باعث افتخار نمایشگاه هیانگسان در شمال پیونگ یانگ شده است. نام رسمی این نمایشگاه موزه دوستی بین‌الملل است و سالن اصلی آن در مسیر توریستی رسمی قرار گرفته است. مسیری که مملو از گلدان‌ها، بوم‌های نقاشی، ادوات نظامی و دیگر هدایای عجیب و غیرعادی است.

کره‌ای که نمی‌خواستم ببینم
در این نمایشگاه 112 هزار و 225 هدیه مربوط به کیم ایل سونگ، پسرش کیم جونگ ایل و کیم جونگ اون رهبر فعلی است که از 184 کشور مختلف اهدا شده است. چین و روسیه کشورهایی هستند که بیشترین هدایا را به رهبران کره شمالی تقدیم کرده‌اند. البته اغلب هدایای کشور روسیه به دوران حکومت کمونیست‌ها و اتحاد جماهیر شوروی برمی‌گردد.

تور آغاز می‌شود
در دو طرف در عظیم ورودی موزه سرباز ایستاده و هر نوع دوربین، تلفن، دفترچه یادداشت و خودکار را از بازدیدکننده می‌گیرند. پس از تحویل همه این وسایل، بازدید آغاز می‌شود. در سالن ورودی چشم‌ها به یک مجسمه سنگی سفید از کیم ایل سونگ که به صورت نشسته بر روی یک صندلی تراشیده شده است، خیره می‌ماند. می‌گویند رئیس‌جمهوری ابدی کره هنوز هم پس از مرگ هدیه دریافت می‌کند. زیر چلچراغ‌های زینتی و گرانبها قفسه‌های شیشه‌ای قرار گرفته‌ که در درون خود هدایای بسیار مهمی را جای داده‌اند. راهنمای موزه می‌گوید: «کشورهای دشمن هم هدایای بسیاری برای روسای‌جمهور کیم ایل سونگ و کیم جونگ ایل فرستاده‌اند چرا که تحت تاثیر شخصیت و ایمان آنها بودند.»

هدیه‌هایی از دشمن
مطمئن باشید در این موزه چندین هدیه از کشور دشمن یعنی ایالات متحده هم به چشم می‌خورد. مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده در دیدار با کیم جونگ ایل در اکتبر 2000 به او یک بشقاب نقره هدیه می‌دهد. دو کشور در آن زمان در مورد تنش‌های موجود سکوت پیشه کرده بودند. آلبرایت علاوه بر بشقاب نقره‌ای، یک توپ بسکتبال هم به رئیس‌جمهور وقت کره شمالی هدیه داده بود. توپی که بر رویش امضای مایکل جردن را دارد. گفته می‌شد کیم جونگ ایل یکی از هواداران پروپا قرص ستاره آن سال‌های لیگ NBA بوده است. در میان هدایای آمریکایی‌ها یک کاسه نیز به چشم می‌خورد که هدیه جیمی کارتر و همسرش است که در سال 1994 یک سفر خصوصی به کره داشتند.
البته این هدایا بسیار ناچیز به شمار می‌آید وقتی وارد اتاق دیگری می‌شوید و چشم‌تان به یک قطار واقعی می‌افتد که هدیه رهبر کمونیست اتحاد جماهیر شوروی در سال 1945 است. این ماشین در اوایل دهه 1950 و در خلال جنگ کره توسط استالین به کیم ایل سونگ هدیه داده شد. در سال 1953 نیز قطار دیگری توسط مائو تسه‌تونگ رهبر چین به رهبر کره شمالی هدیه داده شد. براساس آنچه نسخه دی‌وی‌دی هدیه این نمایشگاه می‌گوید تاکنون 7/3 میلیون بازدیدکننده وارد این ساختمان شده‌اند؛ موزه‌ای که در سال 1978 افتتاح شد. تقریباً نیمی از بازدیدکنندگان توریست‌هایی از کره جنوبی بوده‌اند. همیشه تعدادی از خود کره‌ای‌ها نیز در بازدید از این نمایشگاه دیده می‌شوند. با این همه هدیه گرفتن برای رهبر کره شمالی کار بسیار سختی است. شاید فسیل یک مار از نخست‌وزیر سابق ماداگاسکار و عاج و خرطوم فیل از گینه هدایای بدی نباشد. اگرچه راهنمای موزه می‌گوید بیشترین عاج فیل موجود در یک موزه، در همین محل قرار دارد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها