شناسه خبر : 8461 لینک کوتاه

از فروردین ۹۵ مصوبه اخذ مالیات از خانه‌های خالی اجرا می‌شود

اجرای حکم خانه‌خالی‌ها

آخرین روز تابستان امسال مجلس شورای اسلامی با تایید مصوبه اخذ مالیات از واحدهای مسکونی خالی، این قانون را مشمول پرداخت مالیات دانست. اما با گذشت یک فصل از این مصوبه اخذ مالیات از واحدهای مسکونی خالی اجرایی نشده اما وعده اجرای آن از فروردین ۹۶ اعلام شده است.

نگار میرکریمی
آخرین روز تابستان امسال مجلس شورای اسلامی با تایید مصوبه اخذ مالیات از واحدهای مسکونی خالی، این قانون را مشمول پرداخت مالیات دانست. اما با گذشت یک فصل از این مصوبه اخذ مالیات از واحدهای مسکونی خالی اجرایی نشده اما وعده اجرای آن از فروردین 96 اعلام شده است.
طبق اصلاحیه قانون مالیات‌ها، پس از تصویب این طرح، وزارت راه و شهرسازی شش ماه فرصت دارد تا سامانه ملی املاک را برای اخذ مالیات بر خانه‌های خالی به شیوه پلکانی از سال ۹۵ فراهم کند که در این باره نیز گفته شده است به دلیل اینکه قانونگذار تکلیف کرده است وزارت راه و شهرسازی شش ماه پس از تصویب قانون، سامانه املاک و اسکان کشور را ایجاد کند که از طریق آن بتوان تمام واحدهای مسکونی، اداری، تجاری و... را شناسایی کرد تا واحدهای مسکونی خالی در این سامانه شناسایی و به سازمان مالیاتی اعلام شود. به گفته قاسم پناهی، ‌ گرچه اجرای قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی از ابتدای سال ۱۳۹۵ مقرر شده است، اما از سال دوم و از اول فروردین‌ماه سال ۱۳۹۶ از واحدهای مسکونی خالی مالیات اخذ خواهد شد. در این قانون فرآیند اخذ پلکانی مالیات‌ها بدین گونه است که سال اول اجرای قانون (سال ۱۳۹۶) نصف و معادل یک‌دوم مالیات اخذ شده از اجاره مشابه آن ملک، از سال دوم یک برابر مالیات اخذ شده از اجاره مشابه آن ملک و از سال سوم به بعد یک‌و‌نیم برابر مالیات اجاره املاک مشابه مالیات اخذ می‌شود.
قائم‌مقام سازمان امور مالیاتی بر این باور است که هدف از این قانون در گام اول پیشگیری از عدم عرضه واحدهای مسکونی است و اجرای قانون به دنبال تشویق افرادی است که واحد مسکونی دارند تا آن را عرضه کنند و افرادی که واحد مسکونی عرضه کنند، هم‌اکنون می‌توانند تا ۱۵۰ مترمربع از معافیت برخوردار ‌شوند. اگر فردی واحد مسکونی داشته باشد و عرضه نکند، از معافیت برخوردار نمی‌شود و باید مالیات آن را پرداخت کند. همچنین اگر فردی واحد مسکونی خود را در اختیار فرزند خود قرار دهد و اینکه معافیت از مالیات است یا خیر، باید گفت که بحث اجاره، درآمد است و وقتی فرد واحد مسکونی را در اختیار فرزند خود قرار دهد، درآمدی کسب نمی‌کند که بخواهد مالیات بپردازد و قانونگذار این موضوع را پیش‌بینی کرده است که این فرد از مالیات معاف است، اما اگر در اختیار افرادی دیگر قرار دهد، باید مالیات بدهد و برای آن مالیات در نظر گرفته شده است.
حال با پیگیری‌های وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی، به نظر می‌رسد ماجرای اخذ مالیات از خانه‌های خالی فروردین ۹۶ تمام شود، انگار دولت می‌خواهد برای یک بار هم که شده صاحبخانه‌ها را مجبور به اجاره یا فروش واحد مسکونی خالی خود کند تا بازار مسکن پررونق شود. البته قانون اخذ مالیات از واحدهای مسکونی خالی از سال ۹۱ و درست زمانی که نیاز سالانه به ساخت یک میلیون واحد مسکونی مطرح شد، تاکنون روی میز دولت است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید