شناسه خبر : 20659 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها

«بدترین شکل» اجرای هدفمندی
در گفت‌وگو با اسحاق جهانگیری، معاون‌اول رئیس‌جمهور به نقل از او نوشت: قانون هدفمندی یارانه‌ها (در آغاز راه) به بدترین شکل ممکن اجرا شد و همه در آن مقطع سکوت کردند... بخش‌های اصلی انرژی که قرار بود با آزادسازی قیمت‌ها شکوفا شوند، به سمت مرگ رفتند؛ همچون شرکت‌های پالایش‌وپخش، گاز و برق و حتی بخش آب... برخی دوستان درباره حذف یارانه پردرآمدها حرف‌هایی می‌زنند که به نظر ما بیش از آنکه اجرایی باشد، شعاری است. اگر بیاییم اقشار پردرآمد را حذف کنیم و در این حذف افرادی ناحق حذف شوند، حتماً فشار روی دولت زیاد خواهد بود. مطمئنیم که در این مسیر همراهی نخواهیم شد.

فرش دستباف چینی هم آمد
نوشت: به‌رغم اینکه واردات فرش دستباف به کشور ممنوع است، فرش‌های هندی و پاکستانی دستباف غیرقانونی و قاچاق وارد کشور می‌شود و اخیراً هم فرش دستباف چینی وارد بازار شده است. جبار کوچکی‌نژاد، رئیس فراکسیون صنایع دستی و گردشگری مجلس در این‌باره گفت: اخیراً در جلساتی که با انجمن فرشبافان داشتیم، آنها هم این خبر را تایید کردند و گفتند اتفاقاتی مانند این در کشور در حال رخ دادن است. ورود این کالاها به کشور یک فاجعه است و باعث از بین رفتن بخشی از صنعت کشور خواهد شد. گسترش واردات این کالا ممکن است زندگی بافندگان فرش را از بین ببرد.

رکوردشکنی هواپیمایی
نوشت: ورود همزمان 9 فروند هواپیمای غربی ایرباس به تهران که پیش از این توسط یکی از ایرلاین‌های داخلی خریداری شده بود، رکورد خرید و ورود یکجای هواپیما به کشور پس از انقلاب اسلامی را شکست و بدین ترتیب حدود سه هزار صندلی پروازی به ظرفیت ناوگان حمل و نقل هوایی ایران افزوده شد... اکثریت قریب به اتفاق این ایرباس‌ها، جوان و تازه‌نفس هستند و تولید آنها بین سال‌های 2001 تا انتهای 2004 بوده است. ... این مدل از ایرباس‌ها این امکان را دارند تا همه مسیرهای فعلی اروپایی و آسیایی را به صورت رفت و برگشت و بدون نیاز به سوختگیری مجدد پوشش بدهند.

خسارت مستقیم خشکسالی هفت‌ساله
نوشت:‌ تازه‌ترین تحقیقات انجام‌گرفته در کشور که از سوی وزارت نیرو در «سامانه خشکسالی و هواشناسی ایران» منتشر شده نشان می‌دهد: اثر مستقیم خسارت ناشی از کاهش هر یک میلی‌متر بارندگی برابر با 8/9 میلیارد تومان است... میانگین بلندمدت بارندگی در سال آبی 1386-1385 بالغ بر 1/278 میلی‌متر بوده است. اما این رقم در سال آبی 1393-1392 به 218 میلی‌متر رسیده و میزان بارندگی‌ها در این دوره هفت‌ساله 60 میلی‌متر کاهش پیدا کرده است. با این حساب حدود 590 میلیارد تومان به قیمت سال 86 و نزدیک به هزار میلیارد تومان به قیمت سال 94 خسارت به اقتصاد ایران وارد شده است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید