شناسه خبر : 18024 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها

اعتراف اوباما به نقش آمریکا در کودتای 28 مرداد
نوشت: باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا در بخشی از مصاحبه مفصل خود با هفته‌نامه «نیویورکر» به کودتای 28 مرداد 1332 ایران اشاره کرده و گفته است: یکی از اجزای ضروری دیپلماسی به رسمیت شناختن علنی حقایق تاریخی است مانند نقش آمریکا در براندازی محمد مصدق. سخنان اوباما به منزله اعترافی است که توسط بالاترین مقام آمریکایی اعلام شده است. گفتنی است «سیا» در تاریخ 28 مرداد 1392 با افشای اسنادی به نقش خود در این کودتا اعتراف کرد. مادلین آلبرایت وزیر خارجه اسبق آمریکا هم برای این موضوع از ایران عذرخواهی کرد. جک استراو، وزیر اسبق امور خارجه بریتانیا نیز تنها مقام رسمی این کشور بود که کودتای 28 مرداد را از موارد بارز مداخله بریتانیا در امور داخلی ایران خواند.

ناطق نقش مهمی در خرداد 92 داشت
گفت‌وگویی با محمدرضا خاتمی انجام داده است. در بخشی از این مصاحبه آمده است: «...‌شما تردید نکنید نقشی که آقای ناطق‌نوری در انتخابات خرداد 92 داشت کمتر از نقش خیلی چهره‌های اصلاح‌طلب دیگر نبود و آقای ناطق هم با همین هدف فعالیت می‌کرد بنابراین در انتخابات آینده بعید نیست اصولگرایان میانه و اصلاح‌طلبان به یک لیست واحد برسند... اگر امروز مجلس، هیات‌رئیسه مجلس و رئیس مجلس و نمایندگانی که مدعی عدالت و حق هستند و علیه بابک زنجانی بیانیه می‌دهند، از سخنان صحیح مطهری دفاع نکنند، مطمئن باشند فردا برای خودشان هم تکرار خواهد شد. این ممکن است دیر و زود داشته باشد اما مطمئناً سوخت و سوز نخواهد داشت. اصلاح کشور از اینجا شروع می‌شود که واقعاً قانون حاکم باشد نه سلیقه. نه اینکه چون من مصدر امری هستم به من انتقادی کردید با شما برخورد می‌کنم.»

ناگفته‌هایی از اورینتال کیش و مذاکرات ژنو
نوشت: سیروس ناصری، عضو تیم پیشین مذاکره‌کننده هسته‌‌ای گفت: شرکت اورینتال کیش بسیار موفق بود و یکی از سخت‌ترین کارهای صنعتی در عرصه صنعت نفت را انجام می‌داد. جزو نخستین شرکت‌هایی بود که وارد موضوع حفاری به ویژه حفاری دریایی شد و من جزو بنیانگذارانش بودم. نیتم این بود که کار صنعتی انجام دهم... وی همچنین درباره مذاکرات هسته‌ای نیز اعلام کرد یکی از دقیق‌ترین، حساب‌شده‌ترین و با برنامه‌ترین مذاکراتی که در طول 10 سال گذشته انجام شد، مربوط به این دوره است... بر اساس بررسی‌های فنی که انجام شده بود از روزی که قرار بود غنی‌سازی را بشکنیم، در صورت نرسیدن به توافق با غرب ظرف 9 ماه یا حداکثر یک سال ما باید به طور کامل و روشن نشان می‌دادیم توانایی غنی‌سازی را داریم. این کار در دوره آقای خاتمی کاملاً شبیه‌سازی شده بود.

افزایش صادرات نفت ایران برای سومین ماه متوالی
index:4|width:50|height:50|align:right طی گزارشی از افزایش صادرات نفت ایران برای سومین ماه متوالی خبر داد. منابع آگاه در بازار نفت که ترافیک نفتکش‌ها را مانیتور می‌کنند، افزایش محسوس صادرات نفت را تایید کرده‌اند. گزارش منابع آگاه در بازارهای جهانی نفت حاکی از افزایش 50 هزار بشکه‌ای صادرات روزانه نفت ایران در ماه ژانویه است. بدین ترتیب صادرات روزانه نفت ایران در اولین ماه سال جاری میلادی به رقم 2/1 میلیون بشکه در روز خواهد رسید که می‌تواند منجر به افزایش 150 میلیون‌دلاری درآمد‌های نفتی ایران در هر ماه شود. به احتمال زیاد افزایش صادرات نفت ایران به دلیل توافقی است که در نوامبر سال گذشته میلادی بین ایران و شش قدرت جهانی صورت گرفت و عملاً منجر به کاهش ریسک خرید نفت از ایران شد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها