شناسه خبر : 17724 لینک کوتاه

آمریکایی‌ها بیش از همگان به تکثر نظر مثبت دارند

بدبینان اروپایی، خوش‌بینان آمریکایی

موج مهاجرانی که اروپا را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده‌اند، این منطقه از جهان را درگیر تفاوت‌های فرهنگی کرده است که تا پیش از این سابقه نداشته است.

موج مهاجرانی که اروپا را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده‌اند، این منطقه از جهان را درگیر تفاوت‌های فرهنگی کرده است که تا پیش از این سابقه نداشته است. این وضعیتی است که کشوری مانند آمریکا و کانادا سال‌هاست با آن روبه‌رو است. اما نظرسنجی که اخیراً توسط موسسه پیو منتشر شده نشان می‌دهد شهروندان اروپا، برخلاف آمریکایی‌ها، نظر مثبتی نسبت به این گوناگونی فرهنگی و موج جمعیتی که خارج از مرزهای اروپا متولد شده‌اند، ندارند. نظر غالب در بین کشورهایی که این نظرسنجی در آنها انجام شده است، این بوده که تنوع فرهنگی اثر مثبت یا منفی بر کیفیت زندگی در این کشورها ندارد و در هیچ کشوری اکثریت مردم اعتقاد به اثر مثبت تنوع فرهنگی بر کیفیت زندگی ندارند. در واقع در بهترین حالت ممکن حدود یک‌سوم جمعیت پرسش‌شوندگان آن‌ هم در کشورهایی مانند سوئیس و انگلستان اعتقاد به اثر مثبت تنوع فرهنگی و نژادی دارند. در مقابل 63 درصد شهروندان یونان و 53 درصد شهروندان ایتالیا اعتقاد دارند حضور افرادی از فرهنگ متفاوت شرایط زندگی در کشور را نامطلوب‌تر کرده است. البته نمی‌توان فشار اقتصادی سال‌های پس از بحران بر شهروندان اروپایی را که اتفاقاً با بحران مهاجران همزمان شده است، بر نظرات اعلام‌شده بی‌تاثیر دانست. اما چون تفکیک این دو اثر ممکن نیست تنها به بررسی یکی از آنها اکتفا شده است.
این بدبینی اروپایی‌ها، در حالی است که در کشوری مانند ایالات متحده که می‌توان گفت از همان ابتدا با نژادها و فرهنگ‌های متفاوتی پایه‌گذاری شده و در تمام این سال‌ها هم پذیرای مردم زیادی از همه مناطق جهان بوده است، نگاه به تنوع نژادی و فرهنگی شدیداً متفاوت است. حدود 60 درصد از شهروندان آمریکا اعتقاد دارند این تنوع کشور آنها را تبدیل به جای بهتری برای زندگی کرده است، کمتر از 10 درصد خلاف این عقیده را دارند و بیش از 30 درصد نیز اعتقاد دارند تنوع فرهنگی اثر خاصی بر شرایط زندگی نداشته است. تهیه‌کنندگان گزارش پیو، اعتقاد دارند این تفاوت نظر در دو سوی اقیانوس، بیشتر به ایدئولوژی سیاسی غالب در مناطق بستگی دارد. لیبرال‌ها بیشتر اعتقاد دارند که تنوع فرهنگی باعث بهتر شدن شرایط می‌شود و در مقابل محافظه‌کاران بیشتر اعتقاد به نسبت معکوس شرایط زندگی و تنوع فرهنگی دارند. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد، تحصیلات هم اثر قابل توجهی بر عقیده افراد دارد. درصد بیشتری از پرسش‌شوندگان با تحصیلات بالاتر، اعتقاد دارند که تنوع فرهنگی شرایط را بهبود می‌دهد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید