شناسه خبر : 28832 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

طعنه ترامپ به ملک‌سلمان

برهم صالح رئیس‌جمهوری و عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق شدند

روزی که ملک سلمان پدر ولیعهد جوان و پادشاه عربستان، شمشیر در دست دونالد ترامپ گذاشت و شانه به شانه او رقص عربی کرد و دست در دست هم‌پیمانان منطقه‌ای و بین‌المللی علیه کشورهای منطقه از جمله ایران موضع گرفت، شاید فکرش را هم نمی‌کرد روزی ترامپ او را چنین خفیف کند و بگوید «پادشاه عربستان بدون ما «دو هفته» هم دوام نمی‌آورد!»

اما این اتفاق در چند وقت اخیر بارها افتاده و رئیس‌جمهوری آمریکا هفته پیش نیز در اظهارنظری درباره متحد نزدیک کشورش گفت، به پادشاه عربستان هشدار داده است که بدون پشتیبانی ارتش آمریکا «دو هفته» هم در قدرت دوام نمی‌آورد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه گذشته در جمع حامیانش در شهر ساوتهیون در ایالت می‌سی‌سی‌پی تاکید کرد: ما از عربستان سعودی محافظت می‌کنیم. شاید شما بگویید که آنها ثروتمندند. و من عاشق پادشاه، ملک سلمان هستم. اما گفتم «پادشاه، ما از شما حفاظت می‌کنیم. شما بدون ما دو هفته هم دوام نخواهید آورد. باید هزینه‌های ارتش خودتان را بپردازید».

رئیس‌جمهوری آمریکا مشخص نکرد که این سخنان را چه زمانی به سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان گفته است. به‌رغم این سخنان تند و تیز، دولت ترامپ رابطه نزدیکی با عربستان دارد و آن را خاکریزی علیه ایران در این منطقه می‌داند. ترامپ سال گذشته در اولین سفر بین‌المللی راهی ریاض شده بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری دولتی عربستان (اس‌پی‌ای)، دونالد ترامپ شنبه با پادشاه عربستان گفت‌وگوی تلفنی داشت و آنها درباره تلاش‌هایی که در جهت حفظ عرضه برای تضمین ثبات بازار نفت و رشد اقتصاد جهانی می‌شود، رایزنی داشتند.

پادشاه عربستان 200 میلیون دلار به بانک مرکزی یمن کمک کرد

پادشاه عربستان که پسرش خونین‌ترین جنگ تاریخ یمن را علیه این کشور به راه انداخته، دستور ارائه کمک 200 میلیون‌دلاری به «بانک مرکزی یمن» را داد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان دستور کمک 200 میلیون‌دلاری به بانک مرکزی یمن را با هدف کمک به افزایش ارزش پول این کشور داد. این خبرگزاری اعلام کرد که این «هدیه» در کاهش مشکلات اقتصادی این کشور نقش خواهد داشت. کمک ملک سلمان درحالی است که جنگی که پسرش، محمد علیه یمن به راه انداخته تقریباً تمامی زیرساخت‌های این کشور را از بین برده و نزدیک به 10 میلیون یمنی را در خطر قحطی قرار داده است.

برهم صالح رئیس‌جمهوری و عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق شدند

بعد از چند هفته کش و قوس سیاسی و لابی در صحنه سیاست عراق هفته پیش برهم صالح رئیس‌جمهوری جدید عراق «عادل عبدالمهدی» را مامور به تشکیل کابینه جدید عراق کرد. ایرنا در این مورد نوشت: برهم صالح بعد از اولین تجربه ناموفق خود در رسیدن به پست ریاست جمهوری در ۲۰۱۴، روز سه‌شنبه هفته پیش توانست در دومین تجربه‌اش به این پست مهم نائل شود و بر کرسی‌ای تکیه بزند که پیش از او همفکران و معلمان سیاسی او امثال جلال طالبانی و فواد معصوم بر آن نشسته بودند.

پارلمان عراق از بین هفت نامزد ریاست جمهوری که همگی از چهره‌های سیاسی کرد بودند، برهم صالح را پیش از ورود به دور دوم رای‌گیری و پس از اعلام انصراف فواد حسین به ‌عنوان سومین رئیس‌جمهوری عراق در دوران پس از دیکتاتوری صدام اعلام کرد.

برهم صالح، از رهبران اتحادیه میهنی کردستان در سایه اختلافات بین دو حزب عمده کُرد که به تعویق چندین جلسه رای‌گیری پارلمان انجامید، سرانجام با رای نمایندگان رئیس‌جمهوری جدید عراق شد.

شبکه خبری العالم گزارش داد: برهم احمد صالح در سال ۱۹۶۰ میلادی در شهر سلیمانیه به دنیا آمد و از سال ۱۹۷۶ نیز به عضویت اتحادیه میهنی کردستان درآمد؛ جایی که در سال ۱۹۹۲ به عنوان عضو شورای رهبری این حزب انتخاب شد و در حال حاضر نیز به عنوان عضو دفتر سیاسی و معاون دوم دبیرکل حزب فعالیت می‌کند.

رئیس‌جمهور جدید عراق، «عادل عبدالمهدی» گزینه مورد حمایت دو ائتلاف بزرگ پارلمان را مامور به تشکیل کابینه جدید این کشور کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «برهم صالح» رئیس‌جمهور جدید عراق سه‌شنبه‌شب «عادل عبدالمهدی» گزینه اصلی نخست‌وزیری را مکلف به تشکیل کابینه کرد. به گزارش المیادین، دو فراکسیون «الاصلاح و الاعمار» و «البناء» هم توافق کردند که عادل عبدالمهدی مامور به تشکیل کابینه شود.

«رائد فهمی» از رهبران ائتلاف سائرون عراق (وابسته به مقتدی صدر) اعلام کرد که «عادل عبدالمهدی» از گزینه‌های مهم نامزدی نخست‌وزیری چندین شرط برای پذیرش این نامزدی به گروه‌های سیاسی اعلام کرده است. وی در گفت‌وگو با «شفق نیوز» عراق گفت: شروط عبدالمهدی درباره آزادی کاملش در انتخاب اعضای کابینه است. وی از فراکسیون‌های پارلمانی خواسته که نامزدهای پیشنهادی خود را برای تصدی هر یک از وزارتخانه‌ها ارائه دهند اما شخص وی حق انتخاب یکی از آن نامزدها یا رد همه آنها را داشته باشد. فهمی تصریح کرد: عبدالمهدی همچنین خواسته که خودش، برنامه دولتش را با استفاده از نظر سایر گروه‌های سیاسی تدوین کند و نیز آزادی کامل در مدیریت دولت جدید و میزان روابطش با گروه‌های سیاسی آنچنان که خود صلاح می‌داند، داشته باشد. همچنین می‌بایست هرگونه دخالت حزبی و سیاسی در عملکرد دولت متوقف شود.

عبدالمهدی متولد سال ۱۹۴۲ در بغداد است که مدرک لیسانس را از دانشگاه بغداد در سال ۱۹۶۳، مدرک کارشناسی ارشد علوم سیاسی را در سال ۱۹۷۰ از دانشگاهی در فرانسه و مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد را نیز در سال ۱۹۷۲ از دانشگاه دیگری در عراق اخذ کرده است.

نامه «عادل عبدالمهدی» خطاب به حیدر العبادی

مامور تشکیل کابینه عراق در نامه‌ای خطاب به نخست‌وزیر این کشور که دوره نخست‌وزیری‌اش به پایان رسیده بر ضرورت حمایت از وی در این مسیر تاکید کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صوت‌العراق، عادل عبدالمهدی مامور تشکیل کابینه عراق در نامه خود خطاب به حیدر العبادی که دوره نخست‌وزیری‌اش به پایان رسیده تاکید کرد برای موفقیت در این مسیر به حمایت و مشورت العبادی نیاز دارد. او در ادامه افزود: از خداوند می‌خواهم ما را در مسیری که شما طی چهار سال گذشته مسوولیت آن را با تمام چالش‌ها و موفقیت‌ها برعهده داشتید موفق گرداند. عبدالمهدی در این پیام خود تاکید کرد: قطعاً من در پذیرش این مسوولیت به حمایت و مشورت شما نیاز دارم تا بتوانیم مسوولیت تقویت امنیت کشور و خدمات‌رسانی به ملت فداکار عراق را به خوبی انجام دهیم. حیدر العبادی روز گذشته در نامه‌ای خطاب به عبدالمهدی گفت: مامور شدن شما برای تشکیل دولت جدید را تبریک می‌گویم. وی همچنین نسبت به موفقیت عبدالمهدی در تشکیل دولت و انتخاب افراد اصلح برای پست‌های دولتی و ارائه خدمات مطلوب به شهروندان عراقی ابراز امیدواری کرد.

توافق تجاری جدید، قیمت خودرو را در آمریکا بالا می‌برد

به‌رغم آنکه توافق کانادا و آمریکا در قالب یک قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی جدید اعمال تعرفه 25درصدی بر واردات خودرو از کانادا به آمریکا را منتفی کرد می‌تواند به افزایش قیمت خودرو در آمریکا منجر شود.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از ABCNEWS، در ساعات پایانی روز یکشنبه هفته پیش آمریکا و کانادا به یک توافق تجاری جدید برای به‌روزرسانی قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به نفتا دست یافتند. آمریکا تهدید کرده بود در صورتی که تا پایان روز یکشنبه توافقی انجام نگیرد بر واردات خودرو از کانادا تعرفه 25درصدی اعمال خواهد کرد. به‌رغم آنکه این توافق طرح اعمال تعرفه 25درصدی بر واردات خودرو از کانادا را منتفی کرد اما با توجه به مفاد این توافق‌نامه همچنان احتمال افزایش قیمت خودرو در آمریکا وجود دارد. اتحادیه‌ها و کارشناسان اقتصادی تاکنون رویکردهای متفاوتی درباره این توافق داشته‌اند اما با توجه به رویکرد جدید نسبت به تولید و اشتغال در توافق نفتای جدید هنوز هم احتمال افزایش قیمت خودرو در آمریکا وجود دارد. البته این توافق برای نهایی شدن نیازمند تایید کنگره آمریکا و مجلس کانادا و مکزیک است.

«سلست دراک» کارشناس بازرگانی در AFL-CIO می‌گوید: هنوز برای اظهارنظر نسبت به پیروزی یا شکست این توافق زود است. وی می‌گوید: هنوز احتمال تغییرات زیادی در این توافق وجود دارد، ما نمی‌دانیم در این توافق چیست.

رئیس‌جمهور آمریکا در نشست خبری در کاخ سفید از رسیدن به توافق با دو کشور همسایه مکزیک و کانادا خبر داد و اعلام کرد توافق‌نامه تجاری تازه‌ای به دست آمده است که جایگزین توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی نفتا خواهد شد. توافق تازه تجاری بین سه کشور آمریکا، مکزیک و کانادا، توافق تجاری آمریکا-مکزیک-کانادا (USMCA) نام دارد که به موجب آن نفتا لغو و توافق جدید جایگزین آن خواهد شد. دونالد ترامپ بار دیگر نفتا را بدترین توافق تجاری تاریخ آمریکا خواند و افزود پس از اجرایی شدن نفتا کسری تجاری آمریکا تا بیش از دو تریلیون دلار افزایش پیدا کرد و بیش از چهار میلیون شغل تولیدی از دست رفت.

آلمان از قانون جدید مهاجرتی رونمایی کرد

همچنین در هفته پیش خبر مهم دیگری اتفاق افتاد که طی آن دولت آلمان از قانون جدید مهاجرتی رونمایی کرد که مهاجران فاقد صلاحیت از خارج اروپا را برای اقامت در این کشور محدود می‌کند.

به گزارش روزنامه دیلی میل، توافق درباره قانون جدید مهاجرت در آلمان که روز سه‌شنبه توسط دولت ائتلافی آلمان اعلام شد بر اساس «مدل کِبِک» است و هدف از آن جلوگیری از اقامت مهاجران غیرماهر است.

در این توافق آمده است: ما دیگر مهاجران فاقد صلاحیت اتباع کشورهای ثالث را نمی‌خواهیم و به اصل جدایی نیروی کار مهاجر و مهاجران پناهجو پایبند هستیم. سیاست‌های درهای باز مهاجرتی «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان با انتقادهایی مواجه شده است. «هورست زیهوفر» وزیر کشور آلمان از زمان انتخاب با شریک ائتلافی‌اش مرکل بر سر مسائل مهاجرتی اختلاف داشته است.

زیهوفر از حامیان اصلی اصلاح قانون مهاجرت آلمان بود که ماه‌ها مرکل را تحت فشار قرار داد. بر اساس قانون جدید، ورود به آلمان برای مهاجرانی دارای مهارت که می‌توانند صلاحیت حرفه‌ای و تسلط بر زبان آلمانی را نشان دهند، آسان‌تر خواهد بود. اما کسانی که فاقد مهارت حرفه‌ای هستند با موانع بیشتری برای اقامت در بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا مواجه خواهند بود.

مرکل در گذشته با استقبال از یک‌میلیون مهاجر و پناهجو در سال 2015 به عنوان بخشی از آنچه فرهنگ میزبانی آلمان توصیف کرد، انتقادهایی را برانگیخت. وی اوایل ماه جاری میلادی اعتراضات ضدمهاجرتی در شهر کمنیتس آلمان را محکوم کرد.

جمعیتی متشکل از 1000 نفر با تکان دادن پرچم به مرکل و رسانه‌های خبری به دلیل مدیریت جرائم ناشی از حضور مهاجران و پناهجویان در کشورشان اعتراض کردند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید