شناسه خبر : 33594 لینک کوتاه

بریده روزنامه‌ها (بین‌الملل)

دیدار برهم صالح با فرمانده مرکزی ارتش آمریکا

ایسنا نوشت: رئیس‌جمهوری عراق به فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا تاکید کرد عراق هرگز صحنه درگیری و جنگ بین‌المللی نخواهد شد. برهم صالح، در گفت‌وگو با ژنرال کنت مک‌کنزی ضمن بررسی مصوبه پارلمان عراق درباره خروج نیروهای بیگانه از کشورش، تاکید بر اهمیت احترام و تقویت حاکمیت ملی عراق و تصمیم ملی و مستقل این کشور و حمایت از امنیت و ثبات آن گفت: باید روابط دوستی دو کشور تقویت شود و به همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم ادامه دهند. به نفع ماست که به سمت درگیری‌های حاشیه‌ای و جانبی کشیده نشویم. مک‌کنزی نیز خاطرنشان کرد کشورش به همکاری مشترک علیه تروریسم و حمایت از توانمندی نیروهای عراقی و آموزش و «تقویت ثبات عراق» ادامه خواهد داد.

ترامپ بولتون را زندانی می‌کند

ایرنا نوشت: یکی از استراتژیست‌های مطرح جمهوریخواه گمانه‌زنی کرده که رئیس‌جمهوری آمریکا پس از تبرئه از محکمه سنا به دنبال زندانی کردن جان بولتون خواهد بود. «ریک ویلسون» در تارنمای نشریه ونیتی فیر هشدار داد که مخالفت بولتون با دونالد ترامپ و نقش‌آفرینی‌اش در فرآیند استیضاح، مشاور پیشین امنیت ملی را تبدیل به هدف اصلی او کرده است. به گمان ویلسون، تنها شانس بولتون این است که پیش از رای‌گیری سنا، متن کتاب جنجالی خود را منتشر سازد. وی نوشت: همان‌طور که پیش‌بینی کرده بودم، بولتون فرصت‌سوزی کرده و دخلش آمده است. اگر پیش از رای‌گیری، متن کتاب را منتشر نکند، ترامپ به احتمال زیاد از طریق وزیر دادگستری او را به زندان می‌اندازد.

تایید دیدار رئیس شورای حاکمیتی سودان با نتانیاهو

خبرگزاری فارس نوشت: رئیس شورای حاکمیتی سودان ضمن تایید دیدارش با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ادعا کرد که این اتفاق بر موضع سودان درباره مساله فلسطین تاثیر نگذاشته است. عبدالفتاح البرهان دیدار خود با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در «انتبه» اوگاندا را تایید کرد. وی در این باره ادعا کرد: من از جایگاه مسوولیتم و از حیث اهمیت تلاش برای حفظ امنیت ملی سودان و تحقق منافع عالی این کشور با نتانیاهو دیدار کردم. تاکید می‌کنم که مطابق با آنچه در مفاد سند قانون اساسی سودان آمده است، بررسی و توسعه روابط میان سودان و اسرائیل، مسوولیت نهادهای ذی‌ربط با این قضیه است. به‌رغم این دیدار موضع حکومت سودان در قبال مساله فلسطین تغییر نکرده است.

گوترش: وضعیتِ لیبی «مایه ننگ» است

خبرگزاری مهر نوشت: دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن انتقاد از عدم پایبندی کشورهای شرکت‌کننده در نشست برلین به تعهدات مورد توافق، وضعیت در لیبی را «مایه ننگ» دانست. به‌رغم اظهارات فرستاده ویژه سازمان ملل در امور لیبی، «آنتونیو گوترش» ضمن انتقاد از کشورهایی که ماه گذشته با هدف ادعای پیشرفت در گفت‌وگوهای صلح لیبی در نشست برلین شرکت کرده بودند، گفت: «من عمیقاً از آنچه در لیبی روی می‌دهد، سرخورده و مایوس شده‌ام.» گوترش در ادامه افزود: «آنها [کشورهای شرکت‌کننده] به عدم دخالت در فرآیند [صلح] لیبی و همچنین به عدم ارسال تسلیحات و عدم شرکت در درگیری‌ها متعهد شدند. اما حقیقت این است که تحریم (تسلیحاتی) شورای امنیت همچنان زیرپا گذاشته می‌شود.»

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها