شناسه خبر : 32964 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

حضور و غیاب در حالت خوف و رجا

قالیباف: تمام هم و غم من کنترل دولت در این یک‌ سال ‌و نیم باقیمانده است

کمتر از یک ماه پس از اعتراضاتی که در پی افزایش قیمت بنزین رخ داده، در حالی‌ که افکار عمومی همچنان درگیر سوالات بسیاری درباره شیوه تصمیم‌گیری سیاستگذار، نحوه برخورد با معترضان و تعداد کشته‌شدگان این درگیری‌هاست، 16 هزار و 145 نفر برای یازدهمین انتخابات مجلس نام‌نویسی کردند. در فهرست بلند ثبت‌نام‌کنندگان این دوره از انتخابات مجلس، غیبت پروانه سلحشوری، علی لاریجانی، محمدرضا عارف، سعید جلیلی و غلامعلی حدادعادل به اندازه حضور محمدباقر قالیباف، محمود صادقی، مجید انصاری، شهیندخت مولاوردی، علی مطهری، علیرضا زاکانی و مصطفی میرسلیم خبرساز شده است.

در حالت خوف و رجا

محمود صادقی،‌ نماینده اصلاح‌طلب و عضو فراکسیون امید مجلس، هنگام حضور در وزارت کشور برای ثبت نام، در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه برای ثبت نام در انتخابات تردید داشتم، اذعان کرد: در حوادث اخیر، مجلس پاسخ مناسبی به انتظارات مردم نداد. وی درباره سرنوشت استعفای خود از مجلس دهم توضیح داد: من تقاضای استعفای خود را نوشتم و در سیستم اتوماسیون مجلس برای هیات‌رئیسه ارسال شد، ولی در حالت استندبای مانده است. انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها جلسه فوق‌العاده‌ای گذاشت و توصیه کرد که نباید استعفا دهم. عارف و فراکسیون امید هم موافق نبودند. تعداد زیادی از مردم هم به من پیام داده و مخالف استعفای من بودند. به گزارش ایسنا، این عضو فراکسیون امید ادامه داد: کشور در شرایط التهاب بود و نگران بودم که استعفای من به التهاب کشور بیفزاید. من نمی‌خواستم تصمیمی بگیرم که حالت تقابل داشته باشد. همین حالا هم حالت خوف و رجا در من وجود دارد.

به جهنم که ثبت نام نکرده است

پروانه سلحشوری دیگر عضو فراکسیون امید مجلس اعلام کرد که در این دوره از انتخابات ثبت نام نمی‌کند. او با حضور در خبرگزاری برنا، در توضیحاتی درباره علت این تصمیم خود گفت: نمی‌آیم تا برای من حکم صادر نشود که به چه رای بدهم و به چه رای ندهم؛ چه در کمیسیونم، چه در صحن علنی مجلس. نمی‌آیم برای اینکه آنهایی که چهار سال نه، مدت‌هاست اصلاح‌طلبان را می‌کوبند، بیایند ببینیم چه کار می‌خواهند بکنند و مردم هم ببینند ثمره وجود اینها چه بوده است. نمی‌آیم به خاطر بغض‌های فروخفته‌ای که منتظرند نیایم، نه اینکه بیایم. سلحشوری هفته گذشته در صحن مجلس نیز با یک نطق پنج‌دقیقه‌ای انتقادات تندی درباره تنزل جایگاه مجلس مطرح کرد که با واکنش‌های تندی مواجه شد. روزنامه همشهری در این‌باره نوشت: نطق 5 دقیقه‌ای پروانه سلحشوری نظم صحن بهارستان را به هم ریخت و منتقدانش او را به نمایندگی صهیونیسم، کار تبلیغاتی و تنش‌سازی متهم کردند. سلحشوری که به‌خاطر مواضع صریح و بی‌پرده‌اش به چهره‌ای رسانه‌ای بدل شده عطای نمایندگی مجلس را به لقای آن بخشید. هرچند او تمایلی به استمرار دوره نمایندگی‌اش در شرایط فعلی ندارد اما نطق اضطراری دیروزش (18 آذر) خبر از آن داشت که او تا پایان دوره مجلس دهم همچنان جدی، صریح و قاطعانه بر مواضع قبلی‌اش ایستاد و به‌زعم خودش می‌خواهد تمام‌قد صدای مردمی باشد که تریبونی در اختیار ندارند. سلحشوری در نطق میان‌دستور خود با اشاره به سخنان بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی درباره ضرورت مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خویش، نطقش را این‌گونه آغاز کرد: اعتراض‌های سال‌های ۷۸ و ۸۸ و همچنین دی‌ماه ۹۶ و آبان‌ماه ۹۸ اعتراض‌هایی بوده که همواره مطالباتی در آن وجود داشته است اما امروز معترضان اغلب جوانانی هستند که به‌دنبال اشتغال و یک زندگی مطلوب انسانی و اجتماعی‌اند. او گفت: ما در ساختارها، دوگانه ارگان‌ها و حتی چندگانه‌هایی داریم که همه حکم می‌رانند؛ چند دولت؟ چند اطلاعات؟ چند نهاد موازی؟ و نهایتاً حاکمیت دوگانه که از مسوولیت‌پذیری فرار می‌کند و با بازی «کی بود، کی بود، من نبودم» مملکت را اداره می‌کند. سلحشوری بی‌تفاوت به التهاب ایجادشده از سوی منتقدانش، با بیان اینکه آنچه اطرافیان ما به ما می‌گویند همیشه حقیقت محض نیست، ادامه داد: «ما باید پاسخگوی مادران داغدار و پدران رنج‌کشیده که شرمسار فرزندانشان هستند، باشیم؛ اگر خداوند و ملت اقتداری به ما داده است، این اقتدار نباید در جهت اعمال سلیقه باشد؛ تا دیر نشده است زمان را دریابیم.» نطق سلحشوری مجموعاً 5 دقیقه بود اما تاب‌آوری نقدهای او از سوی برخی چنان دشوار بود که تحمل اتمام نطقش را نکردند و در جایگاه ناطقان مجلس برای برخورد با سلحشوری حاضر شدند... نصرالله پژمان‌فر، نماینده مشهد، گفت: «نمی‌شود هرکسی هر غلطی که خواست، بکند.» در همین لحظه یکی دیگر از نمایندگان اصولگرا خطاب به سلحشوری، فریاد زد: «به جهنم که ثبت‌نام نکرده است. نمی‌شود که به بقیه توهین کند.» کوهکن که سعی در آرام کردن فضا داشت، مدام تاکید می‌کرد: «ما در مجلس ششم از این نطق‌ها زیاد داشتیم.»

اصلاح‌طلبان دقیقه نودی

در غیاب چهره‌ای چون پروانه سلحشوری که به خاطر حضور نیافتن در انتخابات از «بزرگان اصلاحات» عذرخواهی کرد، شهیندخت مولاوردی و چند چهره شاخص دیگر از اصلاح‌طلبان در آخرین مهلت مقرر به وزارت کشور رفتند. روزنامه اعتماد نوشت: هرچه در روزهای گذشته حضور اصلاح‌طلبان کمرنگ و سوال‌برانگیز بود دیروز به نام آنها رقم خورد و تقریباً چهره‌های شاخص جریان چپ پا به میدان گذاشتند. البته این به میدان آمدن آنها چندان هم بدون پشت پرده نبود و آن‌طور که گفته می‌شد سیدمحمد خاتمی تماس‌هایی با اصلاح‌طلبان شاخص و وزرای دولت هفتم و هشتم داشته است و از آنها خواسته که در این انتخابات نام‌نویسی کنند... درست چند دقیقه بعد از این شنیده‌ها «علی صوفی» وزیر تعاون دولت سیدمحمد خاتمی به وزارت کشور می‌آید و در انتخابات مجلس ثبت نام می‌کند. او در گفت‌وگویی فراخوان رئیس دولت اصلاحات را تایید می‌کند و می‌گوید: «آقای خاتمی حتماً مثل قبل از لیست اصلاح‌طلبان حمایت خواهند کرد.» حضور چهره‌های اصلاح‌طلب در روز آخر آنقدر پررنگ شد که این گمانه بیش از پیش تقویت شد تا آنجا که «مجید انصاری» عضو مجمع روحانیون مبارز و از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و همین‌طور «احمد نقیب‌زاده» استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران و البته «عماد بهاور» عضو نهضت آزادی در شورای عالی سیاستگذاری در این انتخابات ثبت نام کردند.

مجلس «تغییر و امید»

در جناح مقابل، اصولگرایان به استقبال این دوره از انتخابات رفته‌اند و برای تکیه زدن بر کرسی ریاست مجلس لحظه‌شماری می‌کنند. در غیاب سعید جلیلی و غلامعلی حدادعادل که به‌رغم برخی پیش‌بینی‌ها برای انتخابات نام‌نویسی نکرده‌اند، محمدباقر قالیباف مهم‌ترین چهره اصولگرای حاضر در صحنه است. هفته گذشته روزنامه وطن امروز در گزارشی با تیتر «مجلس تغییر و امید» به استقبال حضور قالیباف در انتخابات مجلس رفت و نوشت: محمدباقر قالیباف مشهورترین چهره‌ای بود که در این دوره، اقدام به نام‌نویسی کرد. ثبت‌نام عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در شرایطی صورت گرفت که در این دوره به‌واسطه عدم حضور چهره‌های شاخص، موضوع بحران ریاست مجلس دور بعدی مطرح شده و به نظر می‌رسد قالیباف تنها چهره شاخص این دوره برای این سمت باشد. قالیباف همچنین با صدور بیانیه‌ای درباره حضور در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هم و غم خود را کنترل دولت و وادار کردن آن به کار و فعالیت در این یک ‌سال‌ و نیم باقیمانده از عمرش قرار می‌دهم. به گزارش فارس، در بخشی از این بیانیه آمده است: بر کسی پوشیده نیست که این روزها مردم احوال خوبی ندارند. بر این باور بودم درختی که چهار سال ثمر ندهد دیگر ثمر نمی‌دهد از همین‌رو تلاش شد تا نهال تازه‌ای کاشته شود اما دولت مستقر دوقطبی دروغین ساخت و بر موج ‌سوار شد و توانست با وعده‌های کاذب اعتماد مردم را جلب کند. اما ماجرای افزایش قیمت بنزین درس بزرگی به ما داد و آن این بود که این درخت نه‌تنها بعد از چهار سال ثمر نداده است بلکه در حال آسیب ‌زدن جدی به مردم است و این نگرانی را به جد ایجاد کرد که تا سال 1400 یعنی یک‌ سال ‌و نیم آینده تصمیماتی نابخردانه از جنس ماجرای افزایش قیمت بنزین، اصلاً دور از ذهن نیست. اینجا بود که به این جمع‌بندی رسیدم که باید مجلسی قوی و کارآمد تشکیل شود و تمام هم و غم خود را کنترل دولت و وادار کردن آن به کار و فعالیت در این یک سال و نیم باقیمانده از عمرش قرار دهم. قالیباف همچنین در مراسم روز دانشجو که برگزارکننده آن بسیج دانشگاه علامه طباطبایی بود، در انتقاداتی تند علیه دولت، اظهار کرد: این اصل حرف ما با آقای روحانی است؛ اینکه ایشان کشور را متوقف کرده است. این همه ظرفیت و توان داخلی را رها کرده و چشم امیدش به مذاکره است. این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به دانشجویان گفت: کلید واقعی حل مشکلات کشور دست شماست که همان روحیه کار و تلاش است،‌ نه کلید قلابی آقای روحانی.

مبادله زندانیان ایران و آمریکا

هفته گذشته ایران و آمریکا بر سر مبادله دو زندانی با هم به توافق رسیدند. روزنامه ایران نوشت: مسعود سلیمانی، استاد و پژوهشگر ایرانی، پس از حدود یک سال بازداشت غیرقانونی در آمریکا آزاد شد که ایران هم متقابلاً «ژیو وانگ» شهروند این کشور را که در ایران به جرم جاسوسی در زندان بود، آزاد کرد؛ اقدامی که با قدردانی وزرای خارجه ایران و آمریکا از سوئیس به عنوان کانال ارتباطی دو کشور روبه‌رو شد. خبر آزادی مسعود سلیمانی را ابتدا محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد و در توئیتی نوشت: «بسیار خوشحالم که استاد دکتر مسعود سلیمانی و آقای وانگ به‌زودی به خانواده‌هایشان ملحق می‌شوند. از همه کسانی که در این امر دخیل بودند، به‌ویژه دولت سوئیس قدردانی می‌کنم.» وزیر خارجه ایران همچنین برای استقبال از سلیمانی، راهی زوریخ در سوئیس شد.

رئیس‌جمهور آمریکا نیز در پیامی توئیتری از جمهوری اسلامی ایران بابت آزادی شهروند آمریکایی که به جرم جاسوسی در ایران زندانی بود، تشکر کرد. به گزارش تسنیم، دونالد ترامپ در پیام توئیتری خود درباره آزادی این شهروند آمریکایی نوشت: «وی که در زمان اوباما بازداشت شده بود (به‌رغم هدیه 150 میلیارددلاری او به ایران)، در دولت ترامپ به کشور بازگشت. از ایران بابت این مذاکره بسیار منصفانه تشکر می‌کنیم. دیدید که ما می‌توانیم با یکدیگر به توافق برسیم.» ظریف نیز در حساب کاربری خود در توئیتر اعلام کرد که ایران آماده تبادل فراگیر زندانیان است: «پس از به خانه باز گرداندن گروگانمان در این هفته کاملاً برای تبادل فراگیر زندانیان آمادگی داریم. توپ در زمین ایالات‌متحده است.»

باج سامورایی ترامپ

روزنامه وطن امروز با اشاره به سفر قریب‌الوقوع حسن روحانی به ژاپن و مبادله دو زندانی میان ایران و آمریکا، در گزارشی با تیتر «باج سامورایی ترامپ» نوشت: مقامات آمریکایی در ازای آزادی جاسوس زندانی خود علاوه بر آزادی دکتر مسعود سلیمانی، به ژاپن برای انجام و اجرایی کردن برخی از توافقات اقتصادی خود با ایران چراغ سبز نشان دادند. بنابراین می‌توان از سفر روحانی به‌عنوان یکی از نتایج مبادله دکتر مسعود سلیمانی و ژیو وانگ یاد کرد. این الگوی مبادلاتی در سیاست خارجی که بر مبنای «به پای میز کشاندن» طرف مقابل است کاملاً در مقابل الگوی برجامی قرار دارد که طرف ایرانی به پای میز مذاکره کشانده شود، همانند ماجرای مبادله جیسون رضائیان که در ازای آزادی وی همراه سه زندانی آمریکایی دیگر، 28 نفر از ایرانیان زندانی در آمریکا آزاد شدند و مبلغ یک میلیارد و 700 میلیون دلار به ایران مسترد شد.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها