شناسه خبر : 30188 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (سیاسی)

نتانیاهو و ترامپ هم بهاری‌اند؟

کیهان خطاب به عبدالرضا داوری نوشت: «عبدالرضا د.» که آقای دوربینی حلقه انحرافی محسوب می‌شود، در توئیتی نوشت: «رضا پهلوی هم اگر به خداگونگی انسان باور داشته باشد و برای توانمند شدن انسان‌ها تلاش کند حتماً بهاری است. اصولاً نهضت به ‌سوی بهار، حزب و تشکیلات نیست، جریانی انسانی است که مرز مذهبی و سیاسی و نژادی و جغرافیایی ندارد.» گویا عضو حلقه انحرافی فراموش کرده ربع پهلوی و مادرش -به همراه پدر مقبور- اموال ملت ایران را غارت کردند و به خارج از کشور بردند و بخشی از همان پول‌ها را علیه ملت ایران هزینه کردند. با این وصف، احتمالاً بشود نتانیاهو و ترامپ و اوباما را هم بهاری حساب کرد.

دچار اشتباه شدیم

ایرنا به نقل از ابراهیم اصغرزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نوشت: باید ببینیم دچار چه مشکلی شدیم که انقلابی که دارای اهداف عالیه و محصول مشترک بوده الان احساس غریبی می‌کنند و فکر می‌کنند انقلاب صرف شیعی و دنبال تبدیل جمهوری اسلامی به حکومت اسلامی است؟ چرا باید تصور کنند آینده کشور متعلق به بنیادگرایی است که این بنیادگرایی، غرب‌ستیز است، در مقابل غرب می‌ایستد، در مقابل مدرنیته می‌ایستد. تا گشایشی ایجاد می‌شود، مردم سرمایه‌های خود را بیرون می‌برند. اگر قرار بود اینجا بهشت بسازیم، چرا برعکس نبوده است؟ چرا ایرانیان مقیم خارج به داخل برنمی‌گردند؟ چرا بقیه کشورها علاقه‌ای ندارند که سرمایه خود را به ایران بیاورند؟ یک ‌جای کار گیر کرده، یک جا دچار اشتباه شدیم.

جنگ تمام‌عیار

خبرگزاری‌ فارس به نقل از مسعود پزشکیان، نایب‌رئیس اول مجلس نوشت: در جنگ تمام‌عیار اقتصادی با آمریکا هستیم و آنها تلاش می‌کنند راه‌ها را ببندند؛ آمریکا در همه دنیا برای همه قلدری می‌کند و ما هم در سیبل برخورد با آنها قرار گرفته‌ایم. آن چیزی که من از یک‌سال گذشته روی آن تاکید کردم، تشکیل ستاد جنگ اقتصادی بود که در هر محله، مسجد و شهری این ستاد معضلات و تبعات تصمیمات اقتصادی داخلی و خارجی را پیگیری کند اما متاسفانه چنین چیزی شکل نگرفت. در جنگ این‌گونه نبود که تمامی نهادها از هم گلایه کنند، همه در صحنه بودند و فعالیت می‌کردند اما اکنون این‌گونه نیست و این برای کشور تبعات دارد.

صعود هشت‌پله‌ای نظامی ایران

دنیای اقتصاد نوشت: با انتشار فهرست پایگاه اینترنتی گلوبال فایرپاور قدرتمندترین ارتش‌های جهان در سال ۲۰۱۸ مشخص شدند. در این رتبه‌بندی موقعیت شش قدرت اول جهان (آمریکا، روسیه، چین، هند، فرانسه و بریتانیا) نسبت به سال گذشته هیچ تغییری نکرده. اما موقعیت ایران به لحاظ نظامی ارتقا یافته و در رده‌بندی امسال با هشت پله صعود از جایگاه بیست و یکم به رتبه سیزدهم رسیده است. رتبه‌بندی کشورها در این موسسه فقط بر اساس تعداد کل تسلیحات انجام نمی‌شود، بلکه مولفه‌های ژئوپولتیک و دیپلماتیک، ثبات مالی و توانایی فراخوانی متحدان قدرتمند نیز در نظر گرفته می‌شود. برخی کشورها به رده‌های پایین لیست رفته‌اند مانند کشورهای مالزی، شیلی و اتریش.

دراین پرونده بخوانید ...