شناسه خبر : 33128 لینک کوتاه

امیدآفرینی نفتی

نرخ تورم سالانه آذرماه به ۴۰ درصد رسید

در حالی ‌که کارشناسان اقتصادی از پیش‌بینی غیرواقعی و بیش از حد خوش‌بینانه درآمدهای نفتی در لایحه بودجه 99 انتقاد می‌کنند، هفته گذشته سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: نکته مهم درباره درآمدهای نفتی در بودجه 99 بحث امیدآفرینی است. اینکه در بودجه بگوییم در مقابل تحریم‌ها پذیرفتیم بیش از 300 هزار بشکه نمی‌توانیم صادرات داشته باشیم در راستای امیدآفرینی به مردم نیست.

در حالی ‌که کارشناسان اقتصادی از پیش‌بینی غیرواقعی و بیش از حد خوش‌بینانه درآمدهای نفتی در لایحه بودجه 99 انتقاد می‌کنند، هفته گذشته سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: نکته مهم درباره درآمدهای نفتی در بودجه 99 بحث امیدآفرینی است. اینکه در بودجه بگوییم در مقابل تحریم‌ها پذیرفتیم بیش از 300 هزار بشکه نمی‌توانیم صادرات داشته باشیم در راستای امیدآفرینی به مردم نیست. به گزارش فارس، مژگان خانلو در برنامه رادیویی «رهیافت» در پاسخ به انتقاد کارشناس برنامه از لحاظ کردن صادرات یک میلیون‌بشکه‌ای در لایحه بودجه 99 گفت: اگر شما از هشت موسسه بین‌المللی که فروش نفت را رصد می‌کنند آمار بگیرید، متوجه می‌شوید ایران از ابتدای سال تا امروز نفت را با میانگین 62 دلار فروخته است. این هشت موسسه بین‌المللی تخمین زده‌اند روند مذکور ادامه می‌یابد و با تصمیمات اخیر اوپک، قیمت نفت 60 دلار است. درحالی‌که این درآمد از فروش یک میلیون بشکه نفت با قیمت 50 دلار در بودجه 99 بسته شده است. اینکه مقداری که در حال حاضر صادر می‌شود متفاوت از ارقامی است که گفته می‌شود و من نمی‌توانم آن را به صراحت اعلام کنم. ولی رقم 200 هزار بشکه صادرات در روز (که کارشناس برنامه مطرح کرد) واقعی نیست. او همچنین اظهار کرد: نکته مهم درباره درآمدهای نفتی در بودجه 99 بحث روحیه و امیدآفرینی است. در حال حاضر تمام مجموعه برای انجام صادرات تلاش می‌کند. من نمی‌توانم رقم دقیق صادرات را عنوان کنم ولی می‌توانید از منابع معتبر بپرسید که تلاش‌هایی که برای صادرات نفت شده به چه صورت است. اینکه بخواهیم در بودجه بگوییم در مقابل تحریم‌ها تسلیم شدیم و پذیرفتیم که بیشتر از 300 هزار بشکه نمی‌توانیم به صورت رسمی صادرات داشته باشیم، در راستای امیدآفرینی به مردم نیست. سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: ما برای صادرات نفت بیش از یک میلیون بشکه تلاش نمی‌کنیم زیرا می‌دانیم تلاش‌ها هم به هدف نمی‌رسد اما برای یک میلیون بشکه هدف‌گذاری کردیم و می‌خواهیم برای رسیدن به آن تلاش کنیم. این متفاوت است با اینکه بخواهیم با ارقامی که تسلیم‌پذیری شما را نشان می‌دهد پیش‌بینی بودجه را انجام دهیم.

نوبخت: نظری درباره کاهش قیمت بنزین نداریم

هفته گذشته همچنین رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره اعداد و ارقام موجود در لایحه بودجه سال ۹۹ اظهار کرد: در صورتی که مجلس بتواند هزینه‌های بودجه را کاهش دهد، سازمان برنامه و بودجه از آن استقبال می‌کند. بر اساس گزارش خانه ملت، محمدباقر نوبخت که پس از حضور در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، درباره درخواست نمایندگان مبنی بر کاهش قیمت بنزین در بودجه ۹۹ اظهار کرد: مصرف روزانه بنزین به ۹۸ میلیون لیتر در روز رسیده بود که با اصلاح قیمت آن ۲۰ میلیون لیتر کاهش یافت. در صورتی که طرح نمایندگان درباره کاهش قیمت بنزین، بتواند مصرف بنزین را کاهش دهد و مردم از آن راضی باشند، دولت مخالفتی با آن ندارد، زیرا منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین در اختیار مردم قرار می‌گیرد، اما در حال حاضر هیچ نظری درباره آن نداریم، زیرا تاکنون مورد بررسی قرار نگرفته است.

نرخ تورم به ۴۰ درصد رسید

نرخ تورم سالانه آذرماه ۱۳۹۸ برای خانوارهای کشور به ۴۰ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، 1 /1 واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. از ۱۲ گروه شاخص بهای مصرف‌کننده تنها گروه «حمل‌ونقل» تورم قابل توجهی به میزان حدود 15 درصد داشته است. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای (درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل) در آذرماه ۱۳۹۸ به عدد 8 /27 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین 8 /27 درصد بیشتر از آذر ۱۳۹۷ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. همچنین نرخ تورم نقطه‌ای آذرماه ۱۳۹۸ در مقایسه با ماه قبل 8 /0 واحد درصد افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آذرماه ۱۳۹۸ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از 6 /39 درصد برای دهک اول تا 6 /41 درصد برای دهک دهم است.

تورم 15درصدی حمل‌ونقل

از سوی دیگر بررسی آمارهای تورم آذرماه نشان می‌دهد اثر تورمی سیاست بنزینی، تنها به گروه حمل‌ونقل محدود شده است. دنیای اقتصاد نوشت: از ۱۲ گروه شاخص بهای مصرف‌کننده تنها گروه «حمل‌ونقل» تورم قابل توجهی به میزان 7 /14 درصد داشته است. بررسی آمارها در بقیه گروه‌ها حاکی از آن است که سطح قیمتی آنها در مقایسه با آبان‌ماه سال جاری و آذرماه سال قبل، تغییر قابل توجهی نداشته است. مطابق آمارها، تورم گروه خوراکی در آذرماه سال جاری به میزان 2 /4 درصد ثبت شده که نسبت به آذرماه سال قبل در سطح کمتری بوده است. افزایش قیمت محصولات خوراکی عمدتاً به دلیل رشد قیمت کالاهایی بوده که متاثر از شرایط آب و هوایی پاییز، عرضه آنها در بازار کاهش یافته است. در گروه مسکن نیز تورم ماهانه کمتر از نیم‌درصد گزارش شده و سطح آن نسبت به آذرماه سال قبل کمتر ثبت شده است. در سایر گروه‌ها، نظیر بهداشت و درمان، پوشاک، لوازم‌خانگی و آموزش، واکنش قیمت غیرمعمولی نسبت به افزایش قیمت بنزین مشاهده نمی‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که گروه حمل‌ونقل تنها گروهی است که از افزایش قیمت بنزین اثرپذیرفته و این اثر مشهود است. مطابق آمارهای این گزارش، در آذرماه سال قبل تورم ماهانه گروه حمل‌ونقل به میزان 9 /1 درصد گزارش شده بود، این رقم در آذرماه سال جاری تا سطح 7 /14 درصد افزایش یافته است. به بیان دیگر، می‌توان عنوان کرد که 8 /12 واحد درصد از افزایش تورم گروه حمل‌ونقل به دلیل افزایش قیمت بنزین است. البته این موضوع با توجه به افزایش ۱۰۰درصدی متوسط قیمت بنزین در آذرماه قابل پذیرش است و به نظر می‌رسد تا دو ماه آینده نیز نرخ تورم ماهانه این گروه در سطح بالایی باشد، اما به‌نظر نمی‌رسد که این روند پایدار باشد و مانند تجربه‌های گذشته، پس از چند ماه اثر تورمی گروه حمل‌ونقل در تورم کل کم‌اثر و محو خواهد شد. در ادامه گزارش دنیای اقتصاد با اشاره به افزایش 8 /0 واحددرصدی نرخ تورم نقطه به نقطه در آذرماه، آمده است: روند تورم نقطه به نقطه از ابتدای فروردین‌ماه نزولی بود که با توجه به سیاست بنزینی این مسیر نزولی در آذرماه متوقف شد، اما انتظار می‌رود تا پایان سال این روند تداوم داشته باشد. همچنین نکته دیگر اینکه نرخ تورم متوسط در آذرماه به ۴۰ درصد رسیده و نسبت به ماه آبان یک واحد درصد کاهش یافته است.

حاصل سرکوب قیمت گندم

در حالی که طبق آمار امسال در کشور حدود 14 میلیون تن گندم تولید شده و میزان مصرف هم حدود 7 /13 میلیون تن است، خبرها از چند ثبت سفارش برای واردات گندم به میزان سه میلیون تن حکایت دارد. روزنامه خراسان نوشت: وزیر سابق جهاد کشاورزی مهرماه امسال گفته بود که با وجود رشد تولید گندم، کشاورزان محصول به ما نفروختند و ممکن است مجبور به واردات شویم. گفتنی است افزایش نیافتن مناسب نرخ خرید تضمینی گندم، علت اصلی این موضوع بیان شده است. همچنین احتمال می‌رود افزایش قیمت دیگر نهاده‌های جایگزین و سرکوب قیمت گندم موجب افزایش مصرف غیرخوراکی و قاچاق گندم شده باشد. در این زمینه، خبرگزاری فارس با انتشار نامه‌ای رسمی خبر داد که «مدیرکل خریدهای خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران در نامه‌ای به مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات خواستار تسریع در ثبت سفارش خریدهای گندم شد». در نامه منتشرشده، این مقام شرکت بازرگانی دولتی شماره پرونده پنج ثبت سفارش واردات گندم از روسیه و اوکراین را ذکر کرده و خواستار تسریع در واردات شده است. علت این موضوع هم در برخی دیگر از مستندات «تامین ذخایر راهبردی گندم شرکت بازرگانی دولتی» ذکر شده است. همزمان، خبرگزاری رویترز هم به نقل از منابع بازرگانی از خرید حداکثر یک میلیون تن گندم از بازارهای بین‌المللی توسط ایران در هفته‌های اخیر خبر داد و تصریح کرد که دو کشتی فله‌بر پانامکس که بار گندم روسیه را دارند یک بندر روسی بزرگ را به مقصد ایران ترک خواهند کرد. به گزارش ایسنا، منابع بازرگانی به رویترز اظهار کردند که انتظار می‌رود منبع این خرید شامل روسیه و برخی از کشورهای اتحادیه اروپا مانند آلمان باشد. یک مقام فدراسیون انجمن‌های صنعت غذایی در اکتبر اعلام کرده بود ایران قصد دارد امسال سه میلیون تن گندم وارد کند.

گندم‌کاران: ۱۷۰۰ تومان نمی‌فروشیم!

در حالی ‌که دولت بار دیگر اعلام کرده مایل است گندم کشاورزان را به نرخ تضمینی بخرد، گندم‌کاران این نرخ را به‌صرفه نمی‌دانند و حاضر نیستند گندم خود را به دولت بفروشند. روزنامه جوان هفته گذشته در گزارشی نوشت: شرکت بازرگانی دولتی ایران از آمادگی برای خرید بدون محدودیت گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به نرخ خرید تضمینی خبر داد و اعلام کرد: وجوه خرید گندم را نقداً و فوری پرداخت خواهیم کرد. عطاءالله هاشمی در گفت‌وگو با «مهر» در واکنش به درخواست دولت از تولیدکنندگان برای تحویل گندم گفت: این خبر خوبی برای تولیدکنندگان نبود؛ چراکه قیمت خرید همان ۱۷۰۰ تومان قبلی است. وی ادامه داد: ما اعلام کرده بودیم بر اساس قیمت توافقی حداقل ۲۵۰۰ تومان برای هر کیلوگرم باید این خرید انجام شود؛ این نرخ از قیمتی که قرار است دولت برای واردات هر کیلوگرم گندم صرف کند خیلی کمتر است. رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران کشور تصریح کرد: اگر قرار بود کشاورزان گندم خود را کیلویی ۱۷۰۰ تومان به دولت بفروشند که همان پنج ماه قبل این کار را می‌کردند. تا زمانی که قیمت تغییر نکند کشاورزان تمایلی به فروش گندم‌های خود به دولت ندارند.

اعلام زمان توقف تولید پراید و پژو ۴۰۵

معاون سازمان ملی استاندارد زمان توقف تولید پراید و پژو ۴۰۵ را اعلام کرد. وحید مرندی‌مقدم در یک نشست خبری با اشاره به استانداردهای اجباری برای خودروها گفت: در سال ۹۶، ۸۵ نوع استاندارد اجباری برای تمامی خودروها اعمال شد، اما برای خودروهای داخلی برنامه زمان‌بندی سه‌ساله در نظر گرفته شد. وی با بیان اینکه در جلسه شورای عالی استاندارد توقف تولید خودروهایی که امکان پاس کردن استانداردهای ۸۵گانه ندارند مطرح شد، افزود: بر این اساس مقرر شد تولید پژو ۴۰۵ تا یک تیر ۹۹ متوقف شود و پس از این تاریخ ۴۰۵ فقط به صورت گازسوز و برای تاکسی تولید می‌شود. آن‌طور که خبرآنلاین گزارش داده، معاون سازمان ملی استاندارد اعلام کرد: تولید پراید ۱۱۱، ۱۳۱ و ۱۳۲ تا یک مرداد ۹۹ متوقف می‌شود و فقط پراید وانت برای مدتی به منظور تامین نیاز کشور تولید خواهد شد. مابقی خودروها در حال اجرای استانداردهای ۸۵گانه هستند. پس از تاریخ‌های ذکرشده، هیچ کدام از خودروهایی که مقرر شد تولید آنها متوقف شود، شماره‌گذاری نخواهند شد؛ حتی اگر از جانب خودروسازان پیش‌فروش شده باشند.

دراین پرونده بخوانید ...