شناسه خبر : 28044 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

رکود و رشد قیمتی

کارنامه بازار مسکن در داغ‌ترین ماه تابستان

تازه‌ترین آمار از بازار مسکن شهر تهران در تیرماه 1397 نشان می‌دهد تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در این ماه به 13 هزار و 514 واحد مسکونی رسید.

تازه‌ترین آمار از بازار مسکن شهر تهران در تیرماه 1397 نشان می‌دهد تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در این ماه به 13 هزار و 514 واحد مسکونی رسید. آمار معاملات در تیرماه نشان از کاهش هفت‌درصدی معاملات مسکن نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌دهد. این کاهش معاملات در حالی است که متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های شهر تهران در تیرماه 1397 معادل 9 /6 میلیون تومان بوده که این رقم افزایش 2 /54درصدی قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نسبت به ماه مشابه سال قبل را نشان می‌دهد و این میزان، افزایش قیمت قابل توجهی به شمار می‌رود.

در میان معاملات انجام‌شده در تیرماه، واحدهای مسکونی نوساز تا پنج سال ساخت با 8 /43 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند و در میان مناطق 22گانه شهر تهران منطقه 5 با سهم 2 /13درصدی بیشترین معاملات مسکن را از آن خود کرد.

 بر اساس این آمار توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی نشان می‌دهد واحدهای مسکونی که قیمت هر مترمربع از آنها بین 3 تا 5 /3 میلیون تومان است با 5 /7 درصد بیشترین سهم را دارا بوده‌اند. تعداد معاملات بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی نیز بیانگر آن است که واحدهای مسکونی زیر 80 مترمربع با 2 /55 درصد بیشترین سهم را از آن خود کرده‌اند. همچنین معاملات بر حسب ارزش هر واحد مسکونی حاکی از آن است که در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی، واحدهای مسکونی که ارزش آنها بین 200 تا 300 میلیون تومان است، با سهم 8 /16 درصد، بیشترین معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین طبق این گزارش بانک مرکزی شاخص کرایه مسکن اجاری هم در تیرماه 1397 در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 6 /13 و 1 /11 درصد رشد نشان می‌دهد. 

دراین پرونده بخوانید ...