شناسه خبر : 34177 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

پرتاب نور

نخستین ماهواره نظامی ایران در مدار زمین قرار گرفت

نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت. پایگاه خبری سپاه‌نیوز با اعلام این خبر نوشت: «ماهواره نور به عنوان ماهواره چندمنظوره جمهوری اسلامی ایران که کاربرد دفاعی هم دارد، صبح چهارشنبه (3 اردیبهشت‌ماه) از ماهواره‌بر سه‌مرحله‌ای قاصد توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت پرتاب و در مدار 425کیلومتری زمین قرار گرفت. این اقدام دستاوردی بزرگ و تحولی نوین در عرصه فضایی برای ایران اسلامی خواهد بود.» همچنین طبق گزارش این پایگاه خبری، امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، در تشریح عملیات پرتاب ماهواره نور توسط ماهواره‌بر قاصد، با بیان اینکه به فضل الهی امروز ماهواره چندمنظوره نور پرتاب و در مدار قرار گرفت، اظهار کرد: ماهواره‌بر قاصد تفاوتی با کارهای گذشته دارد و آن هم این است که پیشران آن از نوع ترکیبی سوخت مایع و جامد و سه‌مرحله‌ای است. پیشران این ماهواره‌بر همان پیشران با بدنه غیرفلزی و کامپوزیتی است که چندی قبل با حضور فرمانده کل سپاه رونمایی شد.

وی با بیان اینکه ماهواره‌برهای با سوخت جامد در زمره فناوری‌های روز دنیا محسوب می‌شود، گفت: این قابلیت‌ها وجوه برتری است که جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های اخیر به دست آورده و به یاری خداوند متعال گام‌های بعدی را به سرعت برمی‌داریم. فرمانده نیروی هوافضای سپاه همچنین تصریح کرد: هم ماهواره و هم ماهواره‌بر بومی کاملاً ایرانی هستند.

حاجی‌زاده با تاکید بر اینکه امروز دستیابی و استفاده از فضا انتخاب نیست بلکه ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است و ما نیز باید جایگاهمان را در فضا پیدا کنیم، گفت: طبیعتاً تنها ابرقدرت‌ها این قابلیت را دارند و سایرین تنها مصرف‌کننده این فناوری هستند.

رسانه‌های غربی با انتشار خبر پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور ۱»، آن را اقدامی غافلگیرانه در بحبوحه تنش‌ها میان ایران و آمریکا دانستند. براساس گزارش خبرآنلاین، خبرگزاری رویترز به نقل از تلویزیون ایران نوشت: سپاه پاسداران، نخستین ماهواره خود را پرتاب کرد و به مدار رساند. جزئیات بیشتری از فناوری به کاررفته در «ماهواره‌بر قاصد» منتشر نشده است. خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس نیز در خبری نوشت: «سپاه پاسداران ایران در بحبوحه تنش‌ها با آمریکا اعلام کرد ماهواره پرتاب کرده است.»