شناسه خبر : 32567 لینک کوتاه

نامه‌هایی برای صلح

رئیس‌جمهوری ایران دو نامه برای پادشاهان عربستان و بحرین فرستاده است

به‌دنبال اعمال تحریم‌های جدید آمریکا بر بخش عمرانی و تجارت ایران، وزیر امور خارجه در توئیتی نوشت: «آمریکا به‌جای آنکه چاهی را که در آن قرار دارد عمیق‌تر کند، باید از سیاست‌های شکست‌خورده خود دست بکشد و به برجام بازگردد.» آن‌طور که آمریکا اعلام کرده تحریم‌های جدید علیه بخش عمرانی و تجارت ایران شامل چهار ماده‌ای هستند که عنوان شده است ایران آنها را در برنامه‌های نظامی و هسته‌ای به‌کار می‌گیرد، اگرچه معافیت‌هایی را نیز برای مجاز کردن فعالیت شرکت‌های خارجی در چارچوب عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای صادر کرده است. وزارت امور خارجه آمریکا مدعی شده است که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا مصمم است که بخش عمرانی ایران، به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم از سوی سپاه پاسداران ایران کنترل می‌شود که پیش از این این سازمان در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا قرار گرفته است. این وزارتخانه آمریکا در این راستا اعلام کرده است که در نتیجه این تحریم، فروش آهن، گرافیت، زغال‌سنگ ناخالص یا آماده و نرم‌افزار هماهنگ‌سازی اهداف صنعتی، در صورت به‌کار رفتن این مواد در بخش عمرانی ایران، قابل تحریم خواهند بود. همچنین در این سند ارائه‌شده از سوی وزارت امور خارجه آمریکا، ادعا شده است که پمپئو، «چهار ماده راهبردی» را به دلیل مورد استفاده قرار گرفتن در راستای برنامه هسته‌ای، نظامی یا برنامه موشک‌های بالستیک و تجارت آنها هدف تحریم قرار داده است.

آمریکا به دنبال جبران اثر تحریم نفت ایران در هند

وزیر خزانه‌داری آمریکا که به هند سفر کرده بود، گفت که کشورش در تلاش است با کمک متحدان خود اثر تحریم نفت ایران را در بازارهای نفت جبران کند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، «استیون منوچین»، وزیر خزانه‌داری آمریکا می‌گوید دولت این کشور در حال همکاری با متحدان خود برای اطمینان یافتن از کفایت عرضه نفت خام در بازارهای جهانی بعد از اعمال تحریم‌ها علیه ایران است. منوچین که در هند حضور داشت در کنفرانس خبری مشترک با وزیر دارایی این کشور گفت: «با متحدانمان همکاری می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم عرضه نفت به اندازه‌ای است که می‌توان اثر تحریم‌ها را جبران کرد.»

پمپئو: تحریم‌ها کارساز بوده است

از سوی دیگر وزیر امور خارجه آمریکا با ادعای اینکه تحریم‌ها علیه ایران کارساز بوده است، گفت: لازم است که به اعمال فشار بر این کشور ادامه دهیم. طبق گزارش ایسنا، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه فاکس بیزینس مدعی شد که تحریم‌های اقتصادی علیه ایران تاثیر واقعی داشته است. وی در ادامه ادعاهای خود با تاکید بر اینکه فشارها بر ایران باید ادامه یابد، گفت که تحریم‌ها بر بخش‌های زیادی در ایران تاثیر گذاشته است. حزب‌الله اکنون منابع کمتری دارد، برخی گروه‌های شیعی نیز منابع کمتری دارند و مقامات ایران برای تعیین بودجه می‌بایست تصمیمات سختی بگیرند.

اگر پولشویی نداریم، چرا سلطان سکه را اعدام کردید؟

اوایل هفته گذشته محمدجواد ظریف برای پاسخ به سوالات منتقدان به مجلس رفت. موضوع سوال از ظریف اظهاراتی بود که او سال گذشته درباره پولشویی مطرح کرده بود. او سال قبل در یک گفت‌وگو اظهار کرده بود «در ایران خیلی‌ها از پولشویی منفعت می‌برند و آنجاهایی که هزاران میلیارد پولشویی انجام می‌دهند حتماً آنقدر توان مالی دارند که ده‌ها یا صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی در کشور علیه قوانین ضدپولشویی ایجاد کنند.»

این جملات وزیر خارجه مخالفانش را خشمگین کرد. آنها می‌گفتند که وزیر خارجه برای گرفتن تاییدیه لوایح چهارگانه FATF در حال سیاه‌نمایی است. هفته گذشته یک سال پس از آن سخنان و در حالی که ایران در بازه زمانی آخرین مهلت چهارماهه کارگروه FATF قرار دارد، ظریف بابت همین موضوع در صحن مجلس با مخالفان خود چشم در چشم شد. طبق گزارش روزنامه ایران، سوال از ظریف بابت این مساله را سال قبل محمدجواد ابطحی مطرح کرده بود که ادعا می‌کرد ظریف نظام را با سخنان خود متهم کرده است. ظریف در عین اینکه توضیح داد سخنانش ربطی به نظام نداشته برای اثبات واقعی بودن پولشویی در کشور یک سوال اساسی پیش‌روی ابطحی و دیگر مخالفان خود گذاشت؛ «در دادگاه سلطان سکه در خصوص روش‌های پولشویی چه گفتند»؟ او البته سوال دیگری هم داشت؛ «حضرت آقا فرمودند اگر در مقابله با فساد اقدام کنید صدای خیلی‌ها در خواهد آمد، این خیلی‌ها چه کسانی هستند»؟ طبق گزارش ایرنا، وزیر خارجه در مجلس اظهار کرد: صحبتی که قبلاً در مورد پولشویی کردم، صحبت بنده نبود بلکه اظهاراتی بود که مقامات مختلف کشور مطرح کرده بودند. وظیفه من حمایت و دفاع از جمهوری اسلامی است و حتماً یک مقداری و شاید عقل داشته باشم که صحبتی نکنم که در خارج مجبور شوم خودم از آن دفاع کنم. اتهاماتی که به جمهوری اسلامی وارد می‌کنند، این است که به این کنوانسیون‌ها نمی‌پیوندد چراکه نمی‌خواهد با تروریسم و پولشویی مقابله کند ولی آنچه من عرض کردم، این بود که گروه‌های فشاری هستند که آنها منافع مالی شخصی دارند. حالا شما می‌توانید در تلویزیون ببینید که در دادگاه سلطان سکه در خصوص روش‌های پولشویی چه گفتند. وزیر امور خارجه افزود: دامن نظام جمهوری اسلامی از این حرف‌ها مبراست، آنچه بنده عرض کردم، در جهت حرف‌هایی است که در خارج از کشور در حمایت از جمهوری اسلامی زده می‌شوند و آن این است که منافعی که باعث می‌شود با این حرکت‌ها مخالفت باشد، منافع دارنده پول هستند و مواردی هست که هزارهزار میلیارد تومان پولشویی توسط باندهای قاچاق سکه و ارز رد و بدل می‌شود که امروز در دادگاه‌های جرائم اقتصادی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وزیر خارجه در عین حال گفت: گروه‌های فشاری هستند که از پولشویی منافع دارند و هزاران میلیارد تومان از پولشویی منفعت می‌برند که اگر این نبود، نیاز نبود که قوه قضائیه و دولت ۶۰ صفحه آیین‌نامه برای مبارزه با پولشویی تصویب کند. اگر پولشویی در ایران نیست و گروه‌های فاسدی پولشویی نمی‌کنند، سلطان سکه را به چه جرمی اعدام کردید؟ چرا صحبتی که در دفاع از جمهوری اسلامی صورت گرفته و صحبتی را که در رد اتهامات منافقین و بیگانگان علیه نظام مقدس جمهوی اسلامی ایراد شده است، به صحبت علیه نظام تبدیل کردید؟

ظریف: الحمدلله تحریم شدم

ظریف در بخش دیگری از سخنانش در مجلس، درباره برخورد با ۱+۵ نیز گفت: دور گذشته که ما ناگزیر از مذاکره با آمریکا شدیم، اگر ما به آمریکا اعتماد داشتیم، ۱۵۰ صفحه توافق نمی‌نوشتیم. وزیر امور خارجه افزود: اقداماتی که قبل از ورود ما به مسوولیت شکل گرفته بود، جمهوری اسلامی را با شش قطعنامه شورای امنیت مواجه کرده بود، شش قطعنامه شورای امنیت تنها در صورتی لغو می‌شود که پنج عضو دائم با آن موافقت کنند. ما نمی‌خواستیم با آمریکا مذاکره کنیم؛ من بعد از سال‌ها زندگی در غرب، عاشق و شیفته مذاکره با غربی‌ها نیستم، فشارها را بیش از هرکس من تحمل کردم، سختی مذاکرات و فشارها و توهین‌هایی که شد و الحمدلله از سوی آمریکایی‌ها تحریم شدم، برای این انجام دادیم که بتوانیم شش قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را لغو کنیم و کردیم. ظریف گفت: شش قطعنامه شورای امنیت را لغو کردیم؛ حالا می‌خواهیم این قطعنامه‌ها بازگردد تا دوباره برای لغو آن گروهی مجبور به مذاکره با آمریکا باشند! «یاالله، بفرمایید»، بالاخره مقامات عالی نظام صلاح کشور را می‌فهمند که می‌فرمایند آمریکا تنها در صورتی می‌تواند به میز مذاکره بازگردد که برجام را بپذیرد و نمی‌گویند برجام به تاریخ پیوست.

تایید نامه‌نگاری روحانی به عربستان و بحرین

ساعاتی پس از اینکه روزنامه الجریده کویت خبری منتشر کرد مبنی بر اینکه رئیس‌جمهوری ایران دو نامه مکتوب برای عربستان و بحرین فرستاده است، عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در روز شنبه ۱۱ آبان‌ماه در نخستین واکنش رسمی، خبر الجریده را تایید کرد. او گفت: پس از ارائه «پویش صلح هرمز» توسط رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ایشان متن کامل آن را برای سران کشورهای یادشده ارسال کرد و در آن خواستار تشریک مساعی همه آنها در پردازش و اجرای آن شدند. این امر نشان‌دهنده جدیت جمهوری اسلامی ایران و اهمیت دادن به کشورهای منطقه در تامین ثبات و امنیت در منطقه خلیج فارس است. طبق گزارش ایرنا، در بخشی از گزارش الجریده آمده است: تهران پاسخ مثبتی از سوی عربستان و بحرین به نامه رسمی‌اش به این دو کشور در خصوص «طرح صلح با همسایگان» دریافت کرده است. این روزنامه کویتی نوشت که ایران ابتکار عمل خود را از راه‌های دیپلماتیک دنبال کرده و در این زمینه واکنش‌های مثبتی به‌خصوص در زمینه تامین امنیت دریانوردی در تنگه هرمز و برقراری صلح در منطقه و حل اختلاف‌ها با همسایگان دریافت کرده است.

علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت، نیز در نشست خبری خود درباره این نامه‌نگاری توضیح داد: رئیس‌جمهور محترم نامه‌هایی ارسال کردند؛ اساس نامه‌ها صلح و ثبات منطقه بوده است؛ ما معتقدیم دوجانبه‌های متعددی می‌تواند در منطقه شکل گیرد و فشارهای آمریکا نباید باعث دوری همسایگان شود.

تغییر ساختار نیروی زمینی ارتش

فرمانده نیروی زمینی ارتش از تغییرات ساختاری نیروی زمینی ارتش خبر داد. کیومرث حیدری در مراسم افتتاح دوره‌های آموزشی نیروهای واکنش سریع در خصوص بازطراحی یگان‌های نیروی زمینی ارتش (نزاجا) اعلام کرد: در راستای منویات فرمانده معظم کل قوا، نیروی زمینی تغییرات ساختاری را در خود ایجاد کرده است. طبق گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه امروز دیگر نیروی زمینی از یگان پیاده استفاده نمی‌کند، افزود: بر اساس تدابیر یگان‌های نزاجا امروز به سه دسته تقسیم می‌شود که شامل متحرک هجومی، یگان‌های واکنش سریع از پنج تیپ و یگان‌های متحرک مکانیزه و زرهی می‌شود. همچنین یگان‌های واکنش سریع و نیروی مخصوص نزاجا امروز به استعداد پنج تیپ رسیده است.

نقش ارتش در «جبهه مقاومت و دفاع از حرم»

عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش، درباره تغییرات نیروی زمینی گفت: نیروی زمینی امروز نسبت به سه چهار سال پیش کاملاً متحول شده است. او در حاشیه مراسم اختتامیه دوره‌های آموزشی یگان‌های واکنش سریع و نیرو مخصوص نیروی زمینی ارتش (نزاجا) در جمع خبرنگاران با اشاره به بیانات فرمانده معظم کل قوا پیرامون نقش‌آفرینی موثر ارتش در دفاع از حرم طی سالیان گذشته، اظهار کرد: نقش‌آفرینی نیروی زمینی ارتش، نیروی هوایی ارتش و سایر نیروها در جبهه مقاومت و دفاع از حرم، به مرور زمان وقتی که از طبقه‌بندی خارج شوند گفته خواهد شد.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها