شناسه خبر : 19892 لینک کوتاه

سال‌۲۰۱۳ مملو از فراز و نشیب‌های اقتصادی است

سال تجارت

اسکات‌عنان: سال جدید زمانی مناسب برای تجارت‌هاست تا اهداف خود را دوباره اولویت‌بندی کنند و با قدرت و رسالت تازه‌تری کار خود را از نو آغاز کنند. اتخاذ و پیگیری تصمیمات معقول و قاطعانه روشی موثر برای به حداکثررسانی نتایج و تاثیرات حرفه‌ای تجارت شماست. مطابق برآوردهای من سال ۲۰۱۳ مملو از فراز و نشیب‌های اقتصادی مانند خطرات، سیاست‌های پولی تورمی و توجه فراوان به بازگشت سرمایه در رسانه‌های اجتماعی خواهد بود.

آن دسته از شرکت‌ها در سال جدید برنده خواهند بود که بازنگری‌های دقیقی انجام دهند و منحنی‌های نوآوری خود را تعریف کنند، فرهنگ شرکتی قوی و واضح ایجاد کنند، و از داده‌های خود به صورتی استفاده کنند که هزینه‌های غیر‌ضروری را به حداقل رسانده و بازگشت سرمایه خود را افزایش دهند. هنگام اتخاذ تصمیم‌های سال نو به اجرای آنها هم فکر کنید و افرادی را که در تجارت شما مهم و موثر هستند در نظر داشته باشید تا در سال 2013 و سال‌های پس از آن به نتایج مطلوب‌تری برسید.
1- بازنگری: این کار کلید شروع سال جدید است. واقعیت آن است که سرعت تغییرات در فناوری هیچ‌گاه به این اندازه نبوده است و انتظارات مصرف‌کنندگان نیز به همان سرعت بیشتر شده است. بنابراین لازم است شرکت‌ها روش‌هایی برای تولید محصولات و خدمات تازه با هزینه توجیه‌پذیر پیدا و آنها را به سرعت به بازار عرضه کنند و همزمان بر این تاکید کنند که چه تغییراتی بیشترین نرخ بازگشت سرمایه را به وجود می‌آورد. بازنگری به معنای تغییر و تحول در محصول، فرهنگ، طرح بازاریابی و ... است تا عملکردها را در بازار به بهترین و مطلوب‌ترین شکل برساند. شعار فیس‌بوک مبنی بر انجام تغییرات درونی قبل از آنکه شرکت‌های دیگر ما را وادار به انجام آن کنند می‌تواند اندرز خوبی در این زمینه باشد. بازنگری کنید وگرنه از ذهن‌ها پاک خواهید شد.
2- فروش بیشتر، نظرات کمتر: صحبت تنها ارزشی ندارد. نتایج مهم هستند. هیچ چیز ناامیدکننده‌تر از آن نیست که افراد نظرات زیادی ارائه می‌دهند اما هیچ‌گاه آنها را به عمل نمی‌گذارند. اگر می‌خواهید برای تجارت خود ارزش ایجاد کنید نظرات کمتری تولید کنید و راه‌هایی برای اجرایی کردن آنها بیابید. اگر فردی نظریه‌پرداز هستید تلاش کنید یک نظر مناسب را انتخاب کرده و قبل از تحقق آن و رسیدن به نتایج قابل اندازه‌گیری به نظر دیگری فکر نکنید.
3- تعریف فرهنگ: هر شرکت فرهنگی دارد، چه آن را آگاهانه خلق و انتخاب کرده باشد چه ناآگاهانه. شرکت‌هایی می‌توانند بهترین نتایج را به بار آورند که فرهنگ آنها برای کارکنان و مصرف‌کنندگان به وضوح تعریف شده باشد. هیچ چیز به اندازه اینکه شرکت دلیل تاسیس و پابرجایی خود را نداند آشفتگی به بار نمی‌آورد. مهم‌ترین ارزش‌های شرکت را درک کنید و مطمئن شوید همه در شرکت از آنها اطلاع دارند. هر چه افراد بیشتری در فرآیند خلق فرهنگ شرکت مشارکت داشته باشند بقای آن فرهنگ طولانی‌تر خواهد بود.
4- تنوع‌بخشی رسانه‌های اجتماعی: اخیراً اتکای بیش از حدی بر فیس‌بوک و توییتر به عنوان رسانه‌های اجتماعی مشاهده می‌شود. اگرچه انتظار داریم این رسانه‌ها در سال جدید تسلط خود را حفظ کنند باید منتظر ظهور و قدرت گرفتن رسانه‌های مشابه بود. کاربران و افراد به حاشیه رانده‌شده متوجه رسانه‌های دیگری می‌شوند که هنوز در مراحل تکوین قرار دارند. به این برنامه‌ها و رسانه‌های جدید اجتماعی توجه کنید و از آنها استفاده کنید تا قبل از شلوغ شدن آنها و یا از دست دادن قدرت در بازار بتوانید از آنها به خوبی استفاده کنید.
5- ارزیـابی مجدد سرمـایـه‌گـذاری: سرمایه‌گذاری‌هایی مانند سهام و اوراق قرضه همانند نان هستند که خیلی زود مانده و بیات می‌شوند. هر سال سیاست‌ها، رویه‌ها و برنامه‌های سرمایه‌گذاری جدیدی دارد. مطمئن شوید که درک کاملی از صنعت دارید و عوامل تاثیرگذار بر سرمایه‌گذاری را می‌شناسید تا بتوانید تصمیم بگیرید که آیا باید سرمایه خود را حفظ کنید یا اینکه آن را به فروش رسانده و در جای دیگر سرمایه‌گذاری کنید.
6- کوچک‌سازی تمرکز: یکی از اصول زندگی آن است که هرگاه امور پیچیده‌تر شوند لازم است آنها را ساده‌تر کنیم. به جای تمرکز بر 10 پروژه سعی کنید یکی از آنها را به خوبی اجرا کنید. واضح است که اگر شما سازمانی با منابع زیاد داشته باشید قادر هستید پروژه‌های بیشتری را مدیریت کنید اما لازم است بر رسالت شرکت و موارد حیاتی تمرکز داشته و آنها را برای رسیدن به حداکثر منفعت به اجرا برسانید. یکی از قوانین مهمی که باید به آن توجه داشته باشید قانون 20/80 است. یعنی 80 درصد نتایج مطلوب از 20 درصد اقدامات به دست می‌آیند. بر آن 20 درصدی که 80 درصد نتیجه ایجاد می‌کند تمرکز کنید و از بقیه به عنوان امور غیرتولیدی و بی‌حاصل اجتناب ورزید.
7- شناختن همکاران: تجارت توسط افراد انجام می‌گیرد. هر چه افراد را بهتر بشناسید و راه‌های برقراری ارتباط را بهتر درک کنید بهره‌وری بیشتری در محیط کار خواهید داشت. هر هفته زمانی را برای بیرون رفتن و صرف غذا با یک شخص جدید اختصاص دهید. روابطی که ایجاد می‌کنید موفقیت‌های زیادی به همراه خواهند داشت.
8- رهایی روح: من خود طرفدار موسیقی هستم و در طول روز به آن گوش می‌دهم. موسیقی روح من را رها می‌کند. بسیاری از ما اعتقاد داریم که باید احساسات خود را از کار و تجارت جدا کنیم اما نباید چنین باشد. سعی کنید راه‌هایی پیدا کنید که بتوانید احساسات خود را در محیط کار ابراز کنید. انرژی‌های خلاقانه شما به ویژه اگر با فرهنگ شرکت هماهنگ باشد الهام‌بخش کارمندان خواهد بود و در محیط کار شادمانی و بهره‌وری را بالا می‌برد.
9- یادداشت‌ ماهانه دست‌نویس: با وجود ای‌میل‌ها دریافت یک یادداشت دست‌نویس مانند تماشای یک فیلم قدیمی است. این کار به ندرت اتفاق می‌افتد اما رضایت‌بخش و دلچسب است. هر ماه یک یادداشت دست‌نویس به یکی از مراجعان، همکاران یا مشتریان بدهید و به نوعی سپاسگزاری خود را از همکاری با آنان ابراز کنید. این اقدام ساده تاثیر بسیار زیادی در ساخت روابط و بهبود سطوح ارتباطات دارد.
10- جلسه کمتر، کار بیشتر: اکثر جلسه‌ها اتلاف وقت هستند. بیشتر آنها بهانه‌هایی برای مدیران هستند تا صحبت کنند و نظرات نیمه‌پخته خود را به گوش دیگران برسانند. با وجود اینکه جلسه‌ها نقش مهمی در تجارت دارند سعی کنید آنها را به 30 دقیقه محدود و سر وقت تمام کنید. مطمئن شوید که رسالت جلسه به روشنی انتقال یافته و همه شرکت‌کنندگان در حالی جلسه را ترک می‌کنند که وظایف خود و زمان اجرای آنها را می‌دانند.
11- تعهد به تصمیمات: آیا واقعاً می‌خواهید سال دیگری مملو از اهداف و نیت‌های مفید برای زندگی تجاری داشته باشید بدون آنکه در اجرای آنها مصمم باشید؟ خود را نسبت به اهداف خود متعهد بدانید و هر هفته یا حداقل هر یک ماه پیشرفت خود را ارزیابی کنید. اهداف خود را به اقدامات منطقی کوچک تقسیم کرده و رسیدن به هر کدام را پیگیری کنید. موفقیت‌های بزرگ در طول یک روز به دست نمی‌آیند. آنها محصول اقدامات کوچک روزانه در طول یک دوره مستمر زمانی هستند. این نکات را در سال 2013 دنبال کنید و ببینید چقدر موفقیت را می‌توان در یک سال به دست آورد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها