شناسه خبر : 23139 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

تنها و قوی

پوند همچنان ارزش خود را حفظ کرده است

به گزارش رویترز، در روز جمعه 29 ژوئن و پس از آنکه رهبران اروپا بر سر اجرای اقداماتی جهت سرپوش گذاشتن بر هزینه‌های قرض کشورهای ضعیف‌تر منطقه یورو به توافق رسیدند، ارزش استرلینگ (پوند انگلستان) در برابر دلار تقویت شد و تقاضا برای ارزهایی که نسبت به ریسک حساس بودند، افزایش یافت. همچنین در این نشست دو‌ روزه که از پنجشنبه آغاز شد، سیاستگذاران توافق کردند که یک ناظر محلی برای بانک‌های منطقه یورو تعیین کنند. این اقدام منجر ‌به شگفتی بسیاری از سرمایه‌گذارانی شد که اطمینان داشتند چنین نشستی به صورتی برگزار خواهد شد که فاقد هرگونه اقدامی خواهد بود و صرفاً حاوی جنگ و نزاع آشکار میان آلمان و سایر اعضای مناطق پهنه ارزی یورو است.

به گزارش رویترز، در روز جمعه 29 ژوئن و پس از آنکه رهبران اروپا بر سر اجرای اقداماتی جهت سرپوش گذاشتن بر هزینه‌های قرض کشورهای ضعیف‌تر منطقه یورو به توافق رسیدند، ارزش استرلینگ (پوند انگلستان) در برابر دلار تقویت شد و تقاضا برای ارزهایی که نسبت به ریسک حساس بودند، افزایش یافت. همچنین در این نشست دو‌ روزه که از پنجشنبه آغاز شد، سیاستگذاران توافق کردند که یک ناظر محلی برای بانک‌های منطقه یورو تعیین کنند. این اقدام منجر ‌به شگفتی بسیاری از سرمایه‌گذارانی شد که اطمینان داشتند چنین نشستی به صورتی برگزار خواهد شد که فاقد هرگونه اقدامی خواهد بود و صرفاً حاوی جنگ و نزاع آشکار میان آلمان و سایر اعضای مناطق پهنه ارزی یورو است. ریچارد ویلتشایر رئیس بخش کارگزاری فارکس در شرکت ETX Capital اظهار داشت: « به نظر می‌رسد استرلینگ (پوند انگلستان) در برابر دلار آمریکا بسیار سرسخت باشد، زیرا هنگامی‌ که آلمانی‌ها از خود انعطاف نشان می‌دهند پوند انگلستان نیز ریسک‌پذیری بیشتری از خود به نمایش می‌گذارد.» پوند انگلستان بیش از یک درصد افزایش یافت و به قیمت 5680 /1 دلار، بیشترین سطح در طول یک هفته، رسید که میانگین متحرکش با مقاومت انتظاری حدود 200 روز، 5750 /1 دلار بود. ویلتشایر از شرکت EXT Capital همچنین اظهار داشت که قیمت 57 /1 دلار یک سطح مقاومت بزرگ محسوب می‌شود و سرمایه‌گذاران ممکن است وسوسه شوند تا زمانی ‌که اخبار خوش بیشتری از نشست منتشر شود، در جهت تقویت وضعیت مذکور، اقدام به فروش کنند. از فعالان بازار پرسیده شد که آیا اجلاس تاکنون توانسته است به مسائل ساختاری حوزه یورو بپردازد و پاسخ آنها این بود که به شفاف‌سازی بیشتری در مورد اقدامات فوریِ تصویب شده، نیاز است. یورو نیز 3 /0 درصد در برابر پوند افزایش یافت و به 40 /80 پِنس (پنی – یک‌صدم پوند) رسید. همچنین در جریان مبادله‌ای آسیایی در یک جلسه به بیشترین مقدار 89 /80 پنس نیز رسید. 

بدون داشتن داده‌های کلی برنامه‌ریزی شده بریتانیا برای روز جمعه، تحلیلگران اظهار داشتند که تغییرات پوند کاملاً تحت تاثیر پیشرفت‌های رخ داده در منطقه یورو است. همچنین سرمایه‌گذاران منتظر نتیجه نشست بانک انگلستان بودند، که سیاستگذاران انتظار داشتند در آن خبر دور دیگری از فروش دارایی‌ها برای افزایش رشد اعلام شود. برخی از تحلیلگران گفتند که سفته‌بازی بر روی پول اضافه تزریق شده، می‌تواند استرلینگ (پوند انگلستان) را زیر پاهای خود له کند. استراتژیست شرکت لویدز در یادداشتی عنوان کرد: «ما همچنان نشسته‌ایم که ببینیم استرلینگ (پوند انگلستان) به عنوان یک ارز آسیب‌پذیر، به اقتصاد منطقه یورو نشت کند و همچنین رویکرد تزریق پول بیشتر در هفته آینده اجرایی ‌شود تا به طور مستقیم در برابر ارزهایی قرار گیرد که اثر ریسک بر روی آنها مثبت است. آنجا که افزایش نرخ، در جهان کمتر نگران، محتمل‌تر است.»

تجارت- فردا- نرخ برابری پوند در برابر سایر ارزها (29 ژوئن)

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها