شناسه خبر : 33681 لینک کوتاه

بحران سفید در گیلان

جنیدی: پیش‌نویس لایحه همه‌پرسی تهیه شد

گیلان و بسیاری از شهرهای شمالی ایران و دیگر مناطق درگیر بارش شدید برف و یخبندان بود. تا جایی که هفت نفر به دلیل ریزش بهمن و سقوط کشته شدند و نزدیک به 80 نفر مصدوم شدند. رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا روز چهارشنبه گذشته از لزوم تردد با زنجیر چرخ در محورهای استان گیلان خبر داد. سرهنگ نادر رحمانی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: برای تردد در محورهای زنجان-طارم، زنجان-دندی، قیدار-ابهر استان زنجان باید زنجیر چرخ به همراه داشت. یک لاین از محور آزادراهی قزوین-رشت بازگشایی شده است و تردد به آرامی در جریان است اما جاده قدیم این محور همچنان مسدود است. تاکید بر این است که محورهای استان گیلان همچنان مناسب سفر نیست. وی با بیان اینکه کولاک نیز در محورهای اردبیل-سراب و اردبیل-آستارا استان اردبیل و برخی از محورهای گیلان و زنجان ادامه دارد، گفت: شاهد بارش باران در محور زاهدان- خاش و میرجاوه استان سیستان و بلوچستان هستیم.

مورد مثبت «کرونا» را اعلام می‌کنیم

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ موردی از بیماری کروناویروس جدید در کشور نداشته‌ایم، درباره استفاده از ماسک برای پیشگیری از این بیماری گفت: تا این لحظه چون مورد مثبتی از کرونا نداشته‌ایم، استفاده از ماسک برای همه را فعلاً توصیه نمی‌کنیم. دکتر سعید نمکی در حاشیه جلسه هیات دولت با بیان اینکه قطعاً کرونا یک تهدید جدی است و صدای پای کرونا را از پشت مرزها می‌شنویم، اظهار کرد: تا امروز مورد مثبتی از ‌ وجود بیماری کرونا در کشور نداشتیم. وی ادامه داد: خانمی در زنجان چند وقت تحت نظر بود و سه بار تست شد که آخرین تست وی هم منفی بوده است. در مجموع تا الان مورد مثبتی از این بیماری در کشور نداشته‌ایم. وزیر بهداشت با بیان اینکه دانشجویانی که از چین آورده‌ایم در قرنطینه هستند و تا امروز (روز چهارشنبه گذشته) همه تست‌های انجام‌شده خوشبختانه منفی بوده است و حال آنها خیلی خوب است، تصریح کرد: نماینده سازمان جهانی بهداشت از محل قرنطینه بازدید داشت و نوع مراقبت‌ها و تست‌های ما را مورد تایید قرار داد. در روز چهاردهم پس از قرنطینه با دعوت از خانواده‌های این افراد، نشستی را برگزار خواهیم کرد. وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در 36 مبادی ورودی زمینی، دریایی و هوایی کشور کلیه مراقبت‌های لازم را انجام می‌دهیم. تمام پروازهای مسافرتی از چین متوقف شده است. با وزارت خارجه هماهنگی کرده‌ایم تا اگر موردی از اتباع ایران خواست از چین وارد شود، باید لیست را به ما بدهند تا بررسی کنیم و کارهای قرنطینه را انجام دهیم. نمکی با بیان اینکه کروناویروس جدید واکسن ندارد، افزود: ما در حال تولید و انبار ماسک هستیم، البته ماسک را به عنوان روش پیشگیری توصیه نمی‌کنیم مگر مواردی که خودمان اعلام کنیم. تا این لحظه چون مورد مثبتی از کرونا نداشته‌ایم، ماسک را فعلاً توصیه نمی‌کنیم. مردم مطمئن باشند که هر موردی از بیماری کرونا در کشور مثبت اعلام شود بلافاصله به آنها اعلام خواهیم کرد.

تکذیب مرگ زن مشکوک به کرونا در تهران

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ضمن تکذیب مرگ زنی مشکوک به کرونا در تهران، تاکید کرد هنوز موردی از ابتلا به کرونا ویروس در ایران مشاهده نشده است. دکتر کیانوش جهانپور در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه خبر مرگ یک زن میانسال در بیمارستان پایتخت به دلیل ویروس کرونا صحت ندارد، درباره دانشجویان بازگشته از ووهان چین که اکنون در محل قرنطینه به سر می‌برند نیز گفت: تمام این دانشجویان در سلامت کامل به سر می‌برند و به قطعیت می‌توان گفت که هنوز ویروس کرونا به ایران وارد نشده است. جهانپور همچنین درباره نتیجه تست اولیه کرونا بر روی دانشجویانی که از ووهان چین به ایران بازگشتند نیز به ایسنا گفت: تست کرونای دانشجویان منفی بوده و همه آنها در سلامت کامل به سر می‌برند، اما در عین حال طبق نظر کمیته فنی و پروتکل‌های بین‌المللی مدت ۱۴روزه قرنطینه باید طی شود.

ماجرای حذف انتگرال و تغییرات ریاضی

سرپرست حوزه تربیت و یادگیری ریاضیات سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به ارائه توضیحاتی پیرامون برخی امور مربوط به امور ریاضیات و به ویژه حذف انتگرال از کتب درسی پرداخت و گفت: تک‌تک تغییرات و تصمیم‌گیری‌های چندساله حوزه ریاضیات حاصل تدبیر و خرد جمعی و صرف زمان بسیار و انجام کارشناسی در امور بوده است. محمدرضا سیدصالحی در این‌باره اظهار کرد: در چند سال اخیر حوزه ریاضیات یکی از فشرده‌ترین دوران خود را بنا بر گواه بیشتر کسانی که دوره‌های قبل این حوزه را تجربه کرده‌اند، از نظر حجم کار محوله به آن، از زمان تاسیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تاکنون تجربه کرد. وی با بیان اینکه در این دوران، حوزه ریاضیات همزمان درگیر تالیف کتاب‌های درسی ریاضی، آموزش معلمان و... بود گفت: به همین دلیل فرصت چندانی برای شفاف‌سازی در مورد عملکرد این حوزه برای عموم رخ نداد و این امر موجب زمینه‌سازی برای بروز برخی شایعات شد. سرپرست حوزه تربیت و یادگیری ریاضیات سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی افزود: البته در تمام این مدت، اصلی‌ترین همراهان ما یعنی معلمان ریاضی، اساتید و متخصصان ریاضیِ دغدغه‌مند آموزش ریاضی، مشارکت بی‌سابقه‌ای با ما داشته و در جریان تمام تغییرات بوده‌اند و نظرات و تجارب آنها راهگشا بود.

کاهش نرخ باروری در کشور

مشاور وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه نرخ باروری در کشور در سال‌های اخیر کاهش داشته است، گفت: نرخ باروری از سال ۹۶ به سال ۹۷ به میزان ۱۲۷ هزار تولد کمتر بوده است که این آمار از سال ۹۷ به سال ۹۸ به ۱۵۰ هزار تولد کمتر رسیده است. دکتر محمداسماعیل اکبری در بخش دیگری از نشست خبری خود به مبحث جمعیت اشاره کرد و گفت:‌ در حال حاضر جمعیت سالمند کشورمان زیر ۱۰ درصد است؛ یعنی هنوز جامعه جوان است، اما این جمعیت نیز به سوی پیری می‌رود؛ به شکلی که تا ۲۱ سال آینده این رقم به ۲۰ درصد و در ۳۰ سال آینده به ۳۰ درصد می‌رسد؛ یعنی ۳۰ سال دیگر ایران جزو چهار کشور پیر جهان قلمداد خواهد شد. این نکته به ما متذکر می‌شود که با افزایش سن، رقم رشد سرطان‌ها نیز با افزایش قابل توجهی روبه‌رو می‌شود؛ به شکلی که هزینه‌های فعلی که برای سرطان می‌پردازیم به ۱۰ برابر خواهد رسید. رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در همین راستا ادامه داد: هزینه‌هایی که اکنون برای درمان سرطان می‌کنیم در ۳۰ سال آینده به ۱۰ برابر خواهد رسید. اکبری با تاکید بر اینکه نرخ باروری در کشور در سال‌های اخیر کاهش داشته است، بیان کرد: نرخ باروری از سال ۹۶ به سال ۹۷ به میزان ۱۲۷ هزار تولد کمتر بوده است که این آمار از سال ۹۷ به سال ۹۸ به ۱۵۰ هزار تولد کمتر رسیده است. وی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های جدید جمعیتی در کشور از سال ۹۳ ادامه داد: سال ۹۵ مرکز آمار ایران نرخ باروری را 1 /2 اعلام کرد که این نرخ معادل سطح جانشینی در دنیا بود؛ در حالی که آن زمان این نرخ در کشور 98 /1 بود. علت اعلام این عدد اشتباه به مردم استفاده از روش محاسباتی قدیمی و غلط بود.

جنیدی:‌ پیش‌نویس لایحه همه‌پرسی تهیه شد

معاون حقوقی رئیس‌جمهوری گفت: پیش‌نویس لایحه همه‌پرسی در معاونت حقوقی تهیه شده و به‌زودی به هیات وزیران ارسال خواهد شد. لعیا جنیدی در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره تدوین لایحه همه‌پرسی بدون تشریح جزئیات افزود: این لایحه چارچوب نظارت استصوابی را مشخص می‌کند و چون باید در قالب همه‌پرسی درآید، کوتاه و روشن و به صورت آری و خیر است بنابراین طولانی نیست. وی درباره رویکرد لایحه همه‌پرسی گفت: بیشتر رویکرد ما حالت تقنینی دارد و مهم این است که بتوان در مرحله اجرا به خوبی عمل کرد چون وقتی موضوعی مبهم مطرح شود در مرحله اجرا مشخص نیست که به چه ترتیب پیش می‌رود. معاون رئیس‌جمهوری اضافه کرد: بخشی از آن که مربوط به معاونت حقوقی است چون تصریح شده که با تسریع انجام شود، این اتفاق افتاده و خیلی زود تحویل خواهیم داد و منطقاً می‌تواند به مجلس حاضر برسد. وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت لوایح پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:‌ لایحه پالرمو طبق قانون اساسی ایرادی ندارد و این تصمیم نهایی است و باید شورای نگهبان و مجلس توافقی روی این موضوع داشته باشند و به عنوان امر مصوب که حقا این‌طور بوده، به دولت بفرستند. جنیدی همچنین در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت بررسی لوایح و پیوستن به FATF اظهار کرد: در مورد معاهدات هم مجمع تشخیص مصلحت نظام باید در این خصوص تصمیم بگیرد و دولت هم تلاش می‌کند تا مجمع بررسی کند، به ویژه در مورد پالرمو که از نظر ما هم مجلس تصویب کرده و هم شورای نگهبان ایرادهایی را که گرفته بود، رفع کرده است. وی خاطرنشان کرد: به پایان مهلت FATF نزدیک می‌شویم و دولت همه تلاش خود را انجام داده تا با مجموعه مقررات و آیین‌نامه‌ها و قوانینی که برای پولشویی نوشته است در ارزیابی نهایی، نهادهای ذی‌ربط بین‌المللی را توجیه کند که تمام تلاش برای مقابله با تامین مالی تروریسم و پولشویی توسط ایران انجام‌شده. دولت باز هم تلاش می‌کند تا زمان بگیرد و باید دید که آیا موفق خواهد شد یا نه. جنیدی در پاسخ به اینکه آخرین جلسه مشترک دولت و مجمع تشخیص مصلحت چه زمانی بوده، گفت: با مجمع حدود یک ماه قبل جلسه‌ای داشتیم و در مورد جلسه بعدی باید مجمع تشخیص مصلحت نظام دعوت کند.

درگیری لفظی در صحن شورا

در جریان بررسی نام‌گذاری معابر و خیابان‌های شهر تهران بین برخی اعضای شورای شهر درگیری لفظی رخ داد. به گزارش ایلنا، بررسی نام‌گذاری معابر و خیابان‌های جدید در پایتخت در یکصد و نود و هفتمین جلسه شورای شهر حواشی زیادی در پی داشت. محمدجواد حق‌شناس در جریان این بررسی گفت: کمیسیون با پیشنهادهای رسیده همیشه همراهی نمی‌کند و برای تغییر نام مقاومت وجود دارد. هر روز و هر شب خیابان و میدان جدید ایجاد نمی‌شود، اما شاهد تعدد نام‌های تکراری هستیم و تعداد خیابان‌های جدید در شهر باعث شده تا به سمت نام‌گذاری‌های جدید برویم. او تصریح کرد: در حال حاضر به عنوان مثال اسامی لاله، لادن، مریم و نیلوفر به دفعات و در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ بار تکرار شده است که باید از این تکرارها جلوگیری شود. حسن خلیل‌آبادی در ادامه بیان کرد: ما از خود اسم خلق نمی‌کنیم و کوچک‌ترین تعارضی هم با نظر مردم مطرح نبوده است. سپس بهاره آروین و ابراهیم امینی گفتند که نام‌گذاری باید مانند بررسی باغات به صورت تک‌تک انجام شود، چراکه حساسیت مردم را به همراه دارد. در ادامه حجت نظری گفت باید رویه واحد در نظر گرفته شود. این واکنش نظری با اعتراض بهاره آروین همراه شد. او با بیان اینکه در صحن به ما توهین شده است، گفت: این برخورد ایشان ناشایست است، من استعفا می‌دهم و هرکس آستانه تحملش بالاست، عضو هیات‌رئیسه شود. در ادامه اعضای شورای شهر تلاش کردند، آروین را برای خروج از صحن منصرف کنند، چراکه با خروج او جلسه از رسمیت می‌افتاد.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها