شناسه خبر : 5969 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

پذیرفتن درخواست افزایش حقوق برای مردان بیش از زنان رخ می‌دهد

جدال برای افزایش حقوق

پژوهش جدیدی که از سوی مدرسه اقتصادی CASS، دانشگاه وارویک و دانشگاه ویسکانسین انجام شده است، نشان می‌دهد مردان نسبت به زنان ۲۵ درصد بیشتر احتمال دارد افزایش حقوقی را که درخواست کرده‌اند، به دست بیاورند.

پژوهش جدیدی که از سوی مدرسه اقتصادی CASS، دانشگاه وارویک و دانشگاه ویسکانسین انجام شده است، نشان می‌دهد مردان نسبت به زنان 25 درصد بیشتر احتمال دارد افزایش حقوقی را که درخواست کرده‌اند، به دست بیاورند. اختلاف درآمدی بین مردان و زنان، بحثی است که می‌توان گفت با ورود زنان به بازار کار آغاز شده است. طبق گزارش مجمع جهانی اقتصاد، در تمام کشورهای جهان بدون استثنا این تفاوت وجود دارد و در صورت بهبود اوضاع با سرعت فعلی حدود 118 سال دیگر زمان لازم است تا این فاصله برطرف شود. به عنوان مثال به طور متوسط در ازای هر دلار درآمد یک مرد، زنی با موقعیت تحصیلی و کاری مشابه وی، حدود 78 سنت درآمد خواهد داشت.
در سال‌های اخیر همیشه ایده اصلی برای توضیح این تفاوت، که در مواردی اصلاً اندک هم نیست، این بود که زنان در محیط کار به علل مختلفی، مثل نگرانی از نارضایتی رئیس، یا خجالتی بودن، یا نگرانی از اینکه دیگران آنها را حریص بدانند، کمتر برای داشتن اضافه‌حقوق درخواست می‌دهند. اندرو اسوالد، استاد اقتصاد دانشگاه وارویک که نویسنده گزارش تحقیق فوق بوده است در این باره می‌گوید: حالا شواهد دقیقی داریم که نشان می‌دهد تبعیض علیه زنان، موضوعی واقعی در محیط کار است و صرفاً به ذهنیت و رفتار آنان مربوط نمی‌شود.
این بررسی تنها شامل کشور استرالیاست، به این دلیل که تنها در استرالیا تقاضای کارمندان برای افزایش دستمزد و نتیجه این درخواست ثبت می‌شود. بر اساس بررسی 4600 تقاضا، نزد 800 کارفرمای مختلف، محققان به این نتیجه رسیدند که اگر شما مرد باشید، احتمال اینکه درخواست افزایش دستمزد شما به نتیجه‌ای مثبت منجر شود، به طور معناداری بیشتر از همکاران زن شماست. در این بررسی اختلافات استخدامی افراد در نظر گرفته شده و مقایسه تنها بین مشاغل مشابه صورت گرفته است. استرالیا در زمره کشورهای توسعه‌یافته جهان محسوب می‌شود و میزان اختلاف درآمدی در آن 15 درصد است که برای کشورهایی در سطح استرالیا معمول محسوب می‌شود. یعنی یک مرد، به طور متوسط از زنی هم‌رتبه خود، 15 درصد بیشتر درآمد دارد. طبیعتاً کشورهای کمتر توسعه‌یافته، فاصله درآمدی بیشتری دارند که در اغلب موارد به دلیل عدم شفافیت اطلاعات قابل محاسبه نیست.
اما این تبعیض تنها به مقوله درآمد و افزایش آن محدود نمی‌شود. ماه گذشته میلادی، موسسه اقتصادی چارترد، در گزارشی نشان داد کارکنان مرد 40 درصد بیشتر احتمال دارد ارتقای رتبه پیدا کنند. البته در این گزارش صحبتی در مورد تقاضای شخصی افراد برای ارتقای رتبه سازمانی وجود ندارد و تنها میزان ارتقای دریافتی کارکنان مرد، با زنان هم‌رتبه آنها مورد بررسی قرار گرفته است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها