شناسه خبر : 14380 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

به امید رفع عدم قطعیت

پایان چرخه کاهشی طلا

بازار طلا در سال ۲۰۱۵ ممکن است به سقوط دو‌ساله خود پایان دهد. چشم‌انداز بهتر فروش در آسیا، کاهش فروش از سوی سرمایه‌گذاران غربی و عقب‌نشینی عرضه معادن از رکوردهای خود احتمالاً به بازار امسال ثبات خواهد داد.

یان هاروی/رئیس «مجمع جهانی طلا» در رویترز

بازار طلا در سال 2015 ممکن است به سقوط دو‌ساله خود پایان دهد. چشم‌انداز بهتر فروش در آسیا، کاهش فروش از سوی سرمایه‌گذاران غربی و عقب‌نشینی عرضه معادن از رکوردهای خود احتمالاً به بازار امسال ثبات خواهد داد. اما افزایش انتظارات در مورد نرخ‌های بهره فدرال‌رزرو که دلار را تقویت خواهد کرد و هزینه - فرصت نگه داشتن شمش را افزایش خواهد داد، مهم‌ترین عامل فشار روی طلا خواهد بود.
موسسه «متالز فوکوس» در گزارش چشم‌انداز سال 2015 خود آورده است: «ما در کوتاه‌مدت در مورد روند طلا هوشیار خواهیم ماند. با این حال پایان چرخه کاهشی نیز در چشم‌انداز ما دیده می‌شود. حتی با آغاز افزایش نرخ‌های بهره توسط فدرال‌رزرو نیز طلا می‌تواند دچار ثبات باشد. در واقع انتظار ما این است که افزایش ارزش طلا آهسته و کم خواهد بود. نرخ بهره واقعی تا مدتی منفی خواهد ماند.» این شرکت انتظار دارد قیمت‌های طلا در سال جاری در مقطعی به 1080 دلار در هر اونس برسد که ضعیف‌ترین قیمت‌ها از فوریه 2010 است، اما میانگین قیمتی آن در کل سال 1190 دلار شود. گزارش مورد اشاره می‌گوید رفع عدم قطعیت درباره زمان‌بندی افزایش نرخ‌های بهره باعث خیز طلا می‌شود.
از سال 2016 به بعد چندین عامل در انتظار افزایشی کردن بازار طلا خواهند بود. این عوامل شامل اخباری در مورد بدهی، تورم، مبادلات ارزی، بازار کالاهای پایه و بازارهای دارایی خواهد بود که به نفع طلا عمل خواهند کرد. همچنین فضای خطرناک موجود در عرصه روابط بین‌الملل در سال‌های پیش رو به فلز زرد کمک خواهد کرد.
تقاضا برای جواهرات، سکه و شمش طلا سال گذشته افت داشت چراکه قیمت‌های فلز زرد در این سال با دو درصد افت روبه‌رو شدند. این در حالی است که در سال 2013 با سقوط 28‌درصدی طلا تقاضا برای طلای فیزیکی به شدت بالا رفته بود. مصرف جواهرات در سال 2014 هم 9 درصد افت داشت، در حالی که سرمایه‌گذاری فیزیکی به ویژه در سکه و شمش طلا 41 درصد سقوط کرد چراکه مصرف‌کنندگان عمده طلا یعنی چین و هند به تنهایی نیمی از این افت را بر دوش گرفتند.
به این ترتیب گزارش «متالز فوکوس» پیش‌بینی می‌کند مصرف جواهرات در سال 2015، سه درصد رشد کند. در سال 2015 بانک‌های مرکزی هم به خرید طلا ادامه خواهند داد گرچه با نرخی که به میزان اندکی کمتر از سال 2014 است. تولید معادن طلا در سال گذشته دو درصد افزایش یافت و به رکورد 3133 تن رسید تا پیش‌بینی برای سال جاری حدود چهار هزار تن باشد. عرضه طلای بازیافت‌شده هم به نظر ثبات خواهد داشت، در حالی که این عرضه در سال گذشته با شش درصد افت روبه‌رو شده بود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید