شناسه خبر : 46076 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

املاک تجاری؛ یک بازار سرمایه‌گذاری مولد و خوش‌آتیه

املاک تجاری، یک بازار سرمایه‌گذاری آینده‌دار و به‌دور از افت و خیز را تشکیل داده‌اند و فرصت‌های بی‌پایان، سودآور و پول‌سازی را در اختیار شما قرار می‌دهند.

املاک تجاری؛ یک بازار سرمایه‌گذاری مولد و خوش‌آتیه

رپرتاژ آگهی: درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری در بازار املاک تجاری که بدون نیاز به حضور فیزیکی یا تلاش‌های شبانه‌روزی به دست می‌آید، به شما این اجازه را می‌دهد که با یک آینده مالی تضمین‌شده برای خود و خانواده‌تان، کنترل زمان را به دست بگیرید و سبک زندگی مورد علاقه خود را انتخاب نمایید.

در این گفتار، چهار مزیت سرمایه‌گذاری در بازار املاک تجاری را به طور کامل توضیح می‌دهیم تا به شما کمک کنیم به طور هوشمندانه، منطقی و آسان، برای ورود به این بازار پررونق، تصمیم‌گیری نمایید.

1.مولد و درآمدزا

املاک تجاری، به عنوان یک دارایی مطمئن، خاصیت سودآوری و درآمدزایی بالایی دارند. این درآمدزایی، ریشه در این دارد که املاک تجاری، از چند مسیر، باعث حفظ و افزایش سرمایه شما می‌شوند.

حفظ سرمایه بر اساس امتیاز مالکیت ملک تجاری

ملک به عنوان یک دارایی ملموس و مشهود که از مواردی چون سرقت یا مفقود شدن در امان است، سرمایه شما را تضمین می‌کند. با خرید یا اخذ قدرالسهم از یک ملک یا پروژه تجاری مانند هتل‌ها، شما مالک و سرمایه‌گذار آن پروژه شناخته شده و اصل سرمایه شما، دچار آسیب نخواهد شد. علاوه بر این، متناسب با نرخ تورم ملکی که عمدتا بیشتر از تورم سایر بازارهاست، سرمایه شما نیز به این ملک تجاری ملحق شده و افزایش می‌یابد. در نتیجه، ارزش دارایی شما ظرف چند سال، چند برابر خواهد شد. 

ساخت و ساز ملک

مشارکت در ساخت املاک تجاری، مزیت بسیار بزرگی در پی دارد. 

گذشته از حفظ و افزایش اصل سرمایه، پیشرفت فیزیکی پروژه‌های ملکی، ارزش پولی قدرالسهم شما را به صورت پلکانی افزایش می‌دهند. برای مثال، در صورتی که شما در مرحله گودبرداری یک پروژه، به جمع سرمایه‌گذاران آن بپیوندید، قدرالسهم آن پروژه را به رقم پایین‌تری تصاحب خواهید نمود. اما با گذر زمان، با توجه به افزایش ارزش ملکی پروژه‌ای که پیشرفت فیزیکی قابل توجهی داشته است، ارزش قدرالسهم آن پروژه هم به خودی خود یک روند صعودی را تجربه می‌کند. 

برای مثال، یکی از پروژه‌های ملکی مولد که در حال حاضر، در مراحل بنیادین احداث است، مجتمع چند منظوره ماهلند در بندر ماهشهر می‌باشد که فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری است. امروز، ارزش پایه هر قدرالسهم این پروژه، در صورت پرداخت نقدی، معادل 25 میلیون تومان است. طبیعتاً، زمانی که این پروژه، در مراحل مختلف ساخت، پیشرفت فیزیکی داشته باشد، این مبلغ، به صورت پلکانی و پس از ارزیابی‌های تخصصی، افزایش خواهد یافت. 

کسب درآمد مستمر و قابل اعتماد

پروژه‌های ملکی تجاری، پس از بهره‌برداری، پذیرای جمع کثیر و شاید نامتناهی مراجعانی است که در هیأت کسبه، مصرف‌کنندگان، خریداران و…، از اماکن، امکانات و خدمات این دست از املاک و مستغلات، استفاده خواهند کرد. درآمد اجاره، فروش و خدماتی که این املاک تجاری به دست می‌آورند و به طور خلاصه این که تمام مدل‌های درآمدی کل مجتمع، سرمایه‌گذاران این پروژه‌های تجاری را منتفع می‌سازد.

به همین دلیل است که بسیاری از صاحبان املاک تجاری، شالوده اقتصادی زندگی خود را بر این نوع از درآمد‌های غیرمستقیم بنا می‌نمایند و بدون فعالیت فیزیکی، صاحب درآمد می‌شوند. جریان نقدینگی از طریق درآمد مولد، هدف اصلی خرید ملک تجاری است و صاحبان املاک تجاری می‌توانند در گام اول، هزینه‌های سرمایه‌گذاری را از این طریق جبران کنند و در مرحله بعد، با گذشت زمان، برای خود درآمد منظمی را نیز به ارمغان آورند. 

تفاوت داشتن قدرالسهم در کل یک مجتمع چند منظوره تجاری با خرید یک واحد تجاری مشخص در این است که به هر دلیل ممکن است یک واحد مشخص به درآمدزایی  نرسد. اما وقتی مالکیت از قدرالسهم کل مجتمع باشد، از تمامی بخش‌های پررونق و درآمدزا و ارزش افزوده ملکی کل، می‌توان منتفع بود.

اطمینان و اعتبار مضاعف

اکثر پروژه‌های سرمایه‌گذاری املاک تجاری، به گونه‌ای جانمایی می‌شوند که موقعیت و مناطق احداث و بهره‌برداری آنها، به خودی خود کمک بزرگی به رونق این پروژه‌ها می‌نماید. برای مثال، بیمارستان‌های اصلی در مناطق مرکزی شهرها ساخته می‌شوند و هتل‌ها یا مجتمعات تفریحی و چندمنظوره، در شهرها و استان‌هایی رونق می‌یابند که پرجمعیت بوده و یا پذیرای جمع کثیری از گردشگران داخلی و خارجی باشند. از طرف دیگر، به طور معمول، در میان سرمایه‌گذاران پروژه‌های بزرگ، نام افرادی به چشم می‌خورد که به علت محبوبیت در میان مردم مانند سلبریتی‌های دنیای هنر یا حوزه‌های ورزشی، تضمین و اعتبار مضاعفی را برای پروژه‌ها به ارمغان می‌آورند.

مصون از نوسانات منفی حتی در زمان رکود

2.مصون از نوسانات منفی حتی در زمان رکود

مفهوم نوسان در بازارهای سرمایه‌گذاری، به افت و خیز ارزش دارایی در یک دوره زمانی مشخص اشاره دارد. بنابراین، هرچه ارزش دارایی‌ها دچار تغییرات بیش‌تری شوند، عدم اطمینان به سرمایه‌گذاری در بازار مرتبط با آن دارایی نیز افزایش می‌یابد. 

به همین دلیل، یکی از فاکتورهای مهم برای شناسایی بازارهای توجیه‌پذیر، میزان نوسانات آن است که هر چه در طول زمان کم‌تر باشند، شرایط مطمئن‌تری برای سرمایه‌گذاری ارائه می‌نمایند. 

روند بازار املاک، به خصوص در ایران، با ثبات نسبی بیشتری همراه است، به این معنی که نسبت به سایر بازارها همانند طلا، ارز، رمزارز و… تلاطم بسیار کم‌تری را متحمل می‌شود. این نوسان کم در مورد املاک تجاری حتی بیش‌تر به چشم می‌آید زیرا بازار املاک تجاری، به دلیل رونق نسبی، همیشه فعال است و رکود چندانی را تجربه نمی‌نماید. از طرفی، خرید و فروش و معاملات ملکی، به خصوص املاک تجاری، زمان‌بر است و به همین دلیل، در برابر نوسانات کوتاه مدت بازار، مصونیت ایجاد می‌کند. 

یکی دیگر از دلایل ثبات نسبی بازار املاک، محدودیت جغرافیایی آن است. محرک‌های تغییرات قیمتی بازار املاک – برخلاف بازار طلا، ارزهای دیجیتال و… – همبستگی جهانی ندارند و هر منطقه با توجه به موقعیت مکانی و محلی خود، قیمت‌گذاری می‌شود.

3. ریسک حداقلی

تا به اینجا، موارد مذکور بخشی از دلایل کم‌ریسک بودن سرمایه‌گذاری در بازار املاک هستند. سرمایه‌گذاری در ملک، قادر است که با حفظ سرمایه و ایجاد درآمد – به دور از نوسانات ناگهانی، لحظه‌ای و هیجانی – مأمنی برای سرمایه شما باشد.

اگر بازارهای موازی را بررسی کنید، علاوه بر پیچیدگی‌ها و نقاط ضعف منحصر به فرد آنها (مانند پیش‌نیاز دانش تخصصی) متوجه می‌شوید که این بازارهای سرمایه‌گذاری تحت نظارت‌های قانونی شدید می‌باشند. برای مثال، خرید طلا، خودرو و ارز محدودیت‌های قانونی دارد. دنیای رمزارزها هم که مدعی عدم تمرکز و آزادی جهانی است، از مسیر صرافی‌ها و کارگزاری‌ها می‌گذرد. 

برخلاف آن‌ها، سرمایه‌گذاری در املاک، به خصوص کاربری‌های تجاری، در کنار ثبات، بازدهی قابل اعتماد و نوسان کمتر، پیچیدگی‌های حقوقی پایینی هم دارد و به اصطلاح، کاملاً شسته و رفته است و امتحان خود را بعد از گذشته سالیان بسیار، پس داده است. 

بازدهی بالا و تضمین‌شده

مؤلفه‌هایی نظیر میزان عرضه و تقاضا و شرایط اقتصادی منطقه هم در ارزش‌گذاری بازار املاک و املاک تجاری تأثیر چندان دگرگون‌کننده‌ای ندارند و در نتیجه با وجود قابلیت پیش‌بینی تقریبی قیمت‌ها، ریسک سرمایه‌گذاری ملکی بسیار پایین است.

4. بازدهی بالا و تضمین‌شده

تورم اقتصاد ایران در چند سال اخیر صعودی بوده و هست. لذا قیمت بازار املاک – و در نتیجه بازدهی سرمایه‌گذاری در املاک – طبیعتاً افزایش می‌یابد. طبق گزارش مرکز آمار ایران، درسال جاری، قیمت میانگین بازار ملک، رشد ۷۵.۲ درصدی داشته است. این آمار نشان می‌دهد که بازدهی سرمایه‌گذاری در بازار املاک بالاست. 

این بازار یکی صدرنشینان بازارهای سرمایه‌گذاری کشور است. کاملاً مشخص است که تورم سرکش موجود در اقتصاد کشور، کاهشی در بر نخواهد داشت. اما علی‌رغم این رشد تورم، در مقایسه با سایر بازارها، تجربه ادوار گذشته بیانگر چسبندگی نسبی قیمت بازار املاک است، بدین معنا که بازار املاک، در کنار بازدهی بالا، در برابر تحولات سایر بازارهای موازی، واکنش کمتری نشان می‌دهد و هرگز سیر نزولی طی نمی‌نماید.

سرمایه‌گذاری در املاک تجاری؛ گامی مطمئن در مسیر استقلال مالی

با توجه به چهار مزیت شمرده شده برای سرمایه گذاری در املاک تجاری، چون روز روشن است که فرصت ایجاد ثروت و درآمدزایی پایدار در این بازار امکان‌پذیر است. با اتکا به ویژگی‌های مهمی شامل مولد بودن، نوسان کم، ریسک بسیار پایین و نرخ بازدهی و تنوع بالای مدل‌های درآمدی، ورود به این بازار نه تنها منطقی بلکه بسیار هدفمند و راهبردی است. 

در حال حاضر، تعداد قابل توجهی از این دست پروژه‌ها در نقاط مختلف کشور در حال اجرا هستند که در مراحل مختلفی از پیشرفت فیزیکی قرار دارند. احتمالاً شما نیز در این فکر هستید که چگونه این پروژه‌های تجاری را شناسایی کرده و به بازار آن‌ها ورود کنید. خبر خوب این است که هم‌ساز، به عنوان پلتفرم معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری مولد، این ماموریت را برای خود تعریف کرده است و پس از امکان‌سنجی‌های فنی، تخصصی، حقوقی و اقتصادی، در صورت تایید توجیه‌پذیری و سودآوری پروژه، آن را به سرمایه‌گذاران معرفی می‌نماید.

پیشنهاد ما به شما این است که همین امروز، با بررسی فرصت‌های موجود و استفاده از شرایط پرداخت متنوعی که طراحی شده است، فرصت‌های سرمایه‌گذاری معرفی‌شده توسط هم‌ساز را بررسی نمایید و با هر میزان سرمایه اولیه دلخواه، گامی در جهت تضمین آینده و استقلال مالی خود بردارید.