شناسه خبر : 46251 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

تراشه در مغز انسان

آیا ایلان ماسک به یک هدف دیگر خود رسید؟

ایلان ماسک اعلام کرد که برای اولین‌بار یک تراشه مغزی نورالینک در مغز یک انسان کاشته شده است. به گزارش ایسنا، به گفته ایلان ماسک، اولین بیمار انسانی ایمپلنت مغزی نورالینک (Neuralink) را دریافت کرده است. ظاهراً این کاشت موفقیت‌آمیز بوده و ماسک نیز گفته است که این بیمار اکنون یک روز پس از جراحی به خوبی در حال بهبودی است. هدف شرکت نورالینک که توسط ایلان ماسک تاسیس شده، ایجاد رابط‌های مغز و رایانه (BCI) است که پس از دریافت چراغ سبز از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در پاییز گذشته شروع به جذب بیماران انسانی برای اولین آزمایش بالینی خود کرد.

نورالینک در آن زمان گفت که افرادی که به دلیل آسیب نخاعی گردن یا اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) به فلج چهار اندام (کوادری‌پلژی) مبتلا هستند، می‌توانند برای شرکت در این کارآزمایی واجد شرایط باشند. این شرکت در بیانیه‌ای نوشت: هدف اولیه BCI ما این است که به افراد توانایی کنترل مکان‌نما یا صفحه کلید رایانه را تنها با استفاده از افکار بدهیم.

کاشت موفقیت‌آمیز این تراشه در یک بیمار انسانی نقطه عطف مهمی برای این شرکت خواهد بود. ماسک ادعا کرده است که این تراشه روزی می‌تواند مردم را قادر به تجربه واقعیت‌های متفاوت کند. به این ترتیب، اولین انسان روز گذشته تراشه مغزی نورالینک را دریافت کرده است و به گفته ماسک، به خوبی در حال بهبودی است. 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها