شناسه خبر : 23317 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

ناجی بازار بی‌رونق نوت‌بوک

اولترا بوک همه‌گیر می‌شود

برای افرادی که خواهان کامپیوترهای بسیار نازک هستند و تمایلی ندارند دو هزار دلار برای یک مک‌بوک رتینا پرداخت کنند، اولترابوک‌ها نوعی نعمت محسوب می‌شوند. براساس تحقیقات گروه ان‌دی‌پی، اولترابوک‌ها کمک کرده‌اند بازار نوت‌بوک آمریکا همچنان رونق داشته باشد. زیرا به سرعت توانسته‌اند 11 درصد بازار نوت‌بوک‌های ویندوز‌دار و 700 دلاری آمریکا را در پنج‌ماه نخست 2012 به خود اختصاص دهند.

 برای افرادی که خواهان کامپیوترهای بسیار نازک هستند و تمایلی ندارند دو هزار دلار برای یک مک‌بوک رتینا پرداخت کنند، اولترابوک‌ها نوعی نعمت محسوب می‌شوند. براساس تحقیقات گروه ان‌دی‌پی، اولترابوک‌ها کمک کرده‌اند بازار نوت‌بوک آمریکا همچنان رونق داشته باشد. زیرا به سرعت توانسته‌اند 11 درصد بازار نوت‌بوک‌های ویندوز‌دار و 700 دلاری آمریکا را در پنج‌ماه نخست 2012 به خود اختصاص دهند. علاوه بر آن سهم اولترابوک‌ها از نوت‌بوک‌های ویندوزدار  که قیمت آنها حداقل 700 دلار است؛ امسال روندی صعودی را به طور ماهانه طی کرده است. در ماه ژانویه سهم این کالا از بازار کامپیوتر شش درصد بود که در ماه می به بیش از 15 درصد رسید. ان‌دی‌پی معتقد است فروش زیاد اولترابوک‌ها خبری خوشایند برای صنعت نوت‌بوک‌های ویندوزدار است، به خصوص اینکه سهم کلی این صنعت از فروش لپ‌تاپ‌های 700 دلاری یا بیشتر طی پنج‌ماهه نخست 2012‌، سه درصد کاهش یافته است. 

در حالی‌که بازار کلی ویندوز برای فروش نوت‌بوک‌های پی سی17 درصد کاهش یافته است، اولترابوک‌ها کمک کردند بازار نوت‌بوک‌های ویندوزدار با قیمت بالای 700 دلار، فقط با کاهشی سه درصدی همچنان رشد کند و بازار فروش نوت‌بوک‌هایی که بیش از 900 دلار قیمت دارند در مقایسه با سال گذشته 39 درصد افزایش یابد.

 استفان بیکر نایب رئیس بخش تحلیل صنعت در گروه ان‌دی‌پی  در این باره می‌گوید: اولترابوک‌ها کمک کردند بازاری برای نوت‌بوک‌های ویندوز با قیمت مناسب در بخش خرده‌فروشی به وجود آید. سهم فروش بخش نوت‌بوک‌های بالای 700 دلاری نشانگر جهشی 12 درصدی  در 2011 و 14 درصدی در 2012 است‌. این امر نشان می‌دهد؛ اولترا‌بوک‌ها در بازارهای تثبیت شده مورد قبول واقع شده و اکنون سودآور شوند. مشتریان همچنان عکس‌العمل مثبتی به بازار نشان می‌دهند که سرانجام، دستگاه‌هایی نازک‌تر، شیک‌تر و با قیمتی ارزان‌تر به بازار آمده است.

عملکرد اولترا‌بوک‌ها در حالی همچنان رو به رشد است که اولترابوک‌های آ‌اس‌پی هنوز به بهایی گران‌تر در بازار عرضه می‌شوند. قیمت فروش آنها در پنج‌ماهه اول 2012 به طور متوسط927 دلار است و فقط برای نخستین مرتبه در ماه می بهای این کالا از 900 دلار به 885 دلار کاهش یافته است. از سویی  این بها بسیار گران‌تر از متوسط قیمت بازار ویندوز(510 دلار) است که 13 دلار افزایش داشته است. بخشی از دلیل این امر رشد فروش اولترابوک‌هاست. 

بیکر می‌گوید: در حالی‌که به فصل حیاتی فروش پیش از بازگشایی مدارس نزدیک می‌شویم، بهای اولترابوک‌های ارزان‌قیمت به 699 دلار نزدیک می‌شود و این خود عاملی مهم در بازار محسوب می‌شود. وقتی به چشم‌انداز سه‌‌ماهه چهارم سال و افتتاح ویندوز 8 نگاهی می‌اندازیم، طیف وسیعی از اولترابوک‌ها با صفحات لمسی و ویژگی‌های قابل تغییر همچنان این طبقه از محصولات را، به کالای محبوب مشتریان تبدیل می‌کند و البته سود لازم برای ارتقای کل اکو سیستم پی‌سی را نیز فراهم می‌کند.

 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها