شناسه خبر : 13375 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

تا انتخابات

تکذیب پیوستن لاریجانی به ائتلاف سه‌نفره

دیدار انتخاباتی ولایتی و پورمحمدی

هفته پیش هفته اظهار نظر مقامات سپاه درباره انتخابات و نگاه این نهاد به مقوله انتخابات بود.

نفیسه زارع‌کهن
هفته پیش هفته اظهار نظر مقامات سپاه درباره انتخابات و نگاه این نهاد به مقوله انتخابات بود. به این ترتیب بود که علی سعیدی در حاشیه افتتاحیه اولین دوره مسابقات قرآن نیروهای مسلح کشورهای اسلامی، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سپاه هیچ‌گاه در انتخابات دخالت نمی‌کند؛ زیرا شأن سپاه فرا‌تر از احزاب و گروه‌هاست و مهندسی معقول انتخابات یعنی تبیین گفتمان امام و رهبری. ما معیار‌ها و چارچوب‌ها را بیان می‌کنیم تا بدین وسیله پاسداران و بسیجیان را توجیه منطقی کنیم. نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با بیان اینکه «رای دادن باید معطوف به عقلانیت باشد»، گفت: ‌ بسیجیان و پاسداران نباید بر اساس انفعال و سطحی‌نگری در انتخابات شرکت کنند و انفعال به معنی لجبازی است. وی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: ‌ سپاه نمی‌تواند در مسائل کشور دخالت کند. سپاه هیچ تریبون و امکاناتی ندارد و ما کاری به بیرون از سپاه نداریم بلکه من به عنوان نماینده ولی فقیه در سپاه اعلام می‌کنم که حیطه وظیفه و فعالیت ما در داخل سپاه است. در همین حال سردار فضلی جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفان هم درباره آمادگی بسیج برای انتخابات گفت: بسیج برای مقابله با هرگونه فتنه احتمالی به ویژه در انتخابات سال ۹۲ در آمادگی کامل به سر می‌برد. فضلی «انتخابات آزاد» را سناریوی جدید دشمنان قسم‌خورده انقلاب اسلامی ایران دانست و راهبرد اصلی بسیج در انتخابات سال ۹۲ را تلاش برای حضور و مشارکت حداکثری عنوان کرد.

اصلاح‌طلبان
پس‌لرزه‌های لغو نشست اصلاح‌طلبان در هفته پیش ادامه پیدا کرد و همین هم بود که حرف و حدیث کمتری در باب انتخابات در میان این گروه سیاسی رد و بدل شد و بیشتر اخباری بود که تکذیب شد. از یک طرف حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی بود که در مورد نامزدی‌اش در انتخابات گفت: این شایعات همیشه مطرح بوده و ما هم نمی‌توانیم مداوماً تکذیبیه صادر کنیم. از سوی دیگر هم تشکیل ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف که خبرش هفته گذشته منتشر شده بود هم تکذیب شد، این طور بود که روابط عمومی دفتر محمدرضا عارف با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در پی انتشار خبری با عنوان «تشکیل ستاد انتخاباتی با مسوولیت مهندس علی‌اکبر اولیا و نیز مسوولیت در شرکت پیشگامان کویر یزد» به اطلاع می‌رسد: اولاً دکتر عارف ستاد انتخاباتی تشکیل نداده است که مسوولیت آن هم مشخص شده باشد همچنین دکتر عارف هیچ‌گونه مسوولیتی در شرکت پیشگامان کویر یزد و دیگر شرکت‌های اقتصادی خصوصی نداشته و ندارد. در ادامه این اطلاعیه‌ آمده است: متاسفانه برخی سایت‌های خبری برای مطرح شدن مبادرت به انتشار اخبار مجعول و کذب می‌کنند تا از این طریق رسانه خود را مطرح کنند و برخی سایت‌های معتبر نیز متاسفانه نسبت به بازنشر این‌گونه اخبار کذب اقدام می‌کنند که انتظار می‌رود سایت‌های خبری باهویت با خودداری از انتشار این‌گونه اخبار کذب از اعتبار خود نکاهند. این اطلاعیه در پایان می‌افزاید: بار دیگر به رسانه‌ها و سایت‌های معتبر اعلام می‌شود قبل از انتشار این‌گونه اخبار برای بررسی صحت و سقم آن با روابط عمومی دفتر دکتر عارف تماس گرفته شود. index:2|width:|height:200|align:left
اما با اینکه شاید مهم‌ترین خبر در خانه اصلاح‌طلبان در هفت روز پشت سر گذاشته‌شده این تکذیب‌ها بود، اما خبر حضور احتمالی حسن روحانی در انتخابات دیگر بار شرایط را قدری پیچیده کرد. رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام که چندی است خبرهای ضد و نقیضی درباره کاندیداتوری وی منتشر می‌شود در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «از سوی بسیاری از احزاب و تشکل‌های سیاسی برای ورود به انتخابات ریاست‌جمهوری به بنده پیشنهاداتی ارائه شده است لذا به طور حتم اگر شرایطی مهیا شود وارد عمل خواهم شد.» رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین خاطر نشان کرد: «فضای انتخابات آینده باید به گونه‌ای باشد که رقابت میان کاندیداهای انتخابات فراهم باشد تا آنها بتوانند برنامه‌های خود را به خوبی ارائه دهند.»
همچنین در همین حال خبرگزاری فارس هم خبر داد، قرار است مصطفی کواکبیان دبیر کل حزب مردم‌سالاری کاندیداتوری خود را در مراسم افتتاحیه یازدهمین کنگره این حزب که پنج بهمن برگزار می‌شود، رسماً اعلام کند.
در همین احوال یک کاندیدای دیگر هم در هفته گذشته وارد انتخابات ریاست‌جمهوری سال آتی‌ شد. به گزارش مهر خسرو نصیرزاده دبیر کل مجمع متخصصین ایران در کنفرانس خبری در مجموعه سعدآباد کاندیداتوری خود را اعلام کرد و با بیان اینکه مطمئناً پیروز انتخابات می‌شوم و هیچ مانعی بر سر این راه جز هوای نفس خود نمی‌بینم، افزود: ما با رای بالا پیروز انتخابات می‌شویم و همه ساز و کار این امر مهیا شده است. در جلسه‌ای با آقای هاشمی ایشان گفتند جایگاه شما را از خیلی‌ها در دوره‌های قبلی انتخابات بالا‌تر می‌بینم. وی با اشاره به مساله تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها ادامه داد: «معتقدم دختران و پسران باید رابطه آزاد و مشروع داشته باشند و دوست شرعی یکدیگر باشند. حجاب مدنظر من، حداقلی است و نیروی انتظامی نباید در این زمینه دخالت کند.» index:3|width:|height:200|align:left

اصولگرایان
هفته گذشته علی‌اکبر ولایتی با اشاره به دلایل تشکیل ائتلاف سه‌نفره اعلام کرد: «بنای ما سه نفر در این ائتلاف این است که در انتخابات آینده به صورت یک تیم همراه، هماهنگ و همدل خودمان را عرضه کنیم و در حقیقت مردم را برای رای دادن به یک تیم وارد صحنه انتخابات کنیم. وقتی سه نفر با هم ائتلافی را ایجاد می‌کنند و از دیگران هم برای پیوستن به آن دعوت به عمل می‌آورند به این معناست که این سه نفر آماده‌اند که به نفع مصالح این ائتلاف حرکت کنند و حتی شغلی در دولت آینده نداشته باشند. بیان این موضوع که این ائتلاف با چه ساز و کاری به گزینه مورد نظر خود برای انتخابات آینده دست پیدا می‌کند، ضرورت ندارد به صورت زودرس اعلام شود ولی به طور حتم همه کسانی که در دایره ائتلاف قرار دارند با توجه به خردجمعی در فرآیند انتخابات وارد عمل خواهند شد.» ولایتی سپس تاکید کرد:«هسته اولیه این ائتلاف سعی کردند در همین خط (جامعتین) مسیر خود را ادامه دهند لذا اعضای ائتلاف سه‌گانه اصولگرایان در این راستا با آیت‌الله مهدوی کنی، آیت‌الله ‌‌یزدی، آقایان عسگراولادی، باهنر، پورمحمدی و آل‌اسحاق دیدار داشته‌اند و به طور حتم این دیدار‌ها را ادامه نیز خواهند داد.» در همین حال در شرایطی که ولایتی از عدم امکان گسترده‌تر کردن اعضای این ائتلاف سخن گفته بود خبر رسید که قالیباف از علی لاریجانی دعوت کرده است تا به این ائتلاف بپیوندد. این شایعه با واکنش تند تیم رئیس مجلس مواجه شد. خانه ملت با انتشار خبری اعلام کرد دعوتی از علی لاریجانی برای پیوستن به ائتلاف سه‌گانه صورت نگرفته است و این خبر از اساس صحیح نیست. اما در همین حال باز هم خبر رسید علی‌اکبر ولایتی عضو ائتلاف سه‌گانه در دیداری که با مصطفی پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور داشته است، ضمن ارائه گزارشی از روند فعالیت انتخاباتی و سازوکار ائتلاف سه‌گانه از وی نیز برای حضور در این ائتلاف دعوت کرده است. بر پایه این خبر پورمحمدی نیز در پاسخ به این دعوت اظهار داشته است که بنده موافق این حرکت هستم اما هنوز تصمیمی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری نگرفته‌ام. وی ادامه داد: بنده اگر کاندیدای انتخابات آتی شوم به عنوان یک نامزد و اگر به این شیوه در انتخابات حضور نداشته باشم به عنوان یک عضو جامعه روحانیت مبارز به این ائتلاف کمک می‌کنم. از طرف دیگر هفته پیش باز هم خبری درباره فعالیت‌های منوچهر متکی منتشر شد و خبرگزاری فارس index:4|width:|height:200|align:leftبود که به نقل از یک منبع آگاه اطلاع داد: «منوچهر متکی اقدام به تشکیل تیم اقتصادی با حضور استادان، صاحب نظران و کار‌شناسان اقتصادی و رایزنی برای تدوین برنامه‌های اقتصادی خود از مهرماه گذشته کرده است.» وی همچنین در ادامه با نادرست خواندن جزییات منتشرشده درباره ستاد انتخاباتی این دیپلمات افزود: منوچهر متکی با ارسال نامه‌های جداگانه به چهره‌های علمی، فرهنگی، مذهبی، اقتصادی و سیاسی حضور خود در انتخابات ریاست‌جمهوری را اعلام خواهد کرد. به نظر می‌رسد هر چه زمان پیش برود به تعداد کاندیداهای اصولگرا اضافه خواهد شد. به‌طور نمونه در هفته گذشته عوض حیدرپور نماینده مجلس هم در صحن علنی مجلس اعلام کرد وارد کارزار انتخابات خواهد شد. به گزارش تسنیم، حیدرپور، نماینده شهرضا صبح یکشنبه گذشته، در صحن علنی مجلس برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری رسماً اعلام کاندیداتوری کرد.

یاران حلقه احمدی‌نژاد
با وجود تکذیب‌ها و توضیحات مقامات دولتی درباره انتقاد منتقدان و تحرکات دولتی معطوف به انتخابات، سایت فردا هفته پیش خبر از اشکال در فعالیت سامانه پیامکی به نام «زنده باد بهار» داد که به نوشته این سایت نشانه تایید وجود سامانه پیامکی از طرف دولتی‌هاست که جمله شعاری آنها برای انتخابات را به مخاطبان خود ارسال می‌کند. طبق اخباری که سایت‌ها منتشر کردند «زنده باد بهار» آنگونه که از اخبار و منابع مختلف به گوش می‌رسد، شعار محوری یا یکی از شعارهای محوری جریان دولتی برای انتخابات است که رئیس‌جمهور در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل هم چندین بار به آن اشاره کرد. در همین حال بهمن شریف‌زاده از روحانیون نزدیک به اسفندیار رحیم‌مشایی در گفت‌وگویی با ماهنامه نسیم بیداری ضمن تاکید بر اینکه امروز مقیاس آقای احمدی‌نژاد دیگر ملی نیست بلکه جهانی است، شعار آتی یاران حلقه احمدی‌نژاد را «دولت مهر جهانی» دانست. از سوی دیگر باشگاه خبرنگاران هم به نقل از عضو شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی گفت: کاندیدای جبهه پایداری از میان نیروهای ارزشی انتخاب می‌شود و تاکنون نیز بحث‌هایی درباره کاندیداتوری پرویز فتاح، کامران باقری‌لنکرانی و سعید جلیلی به میان آمده است. مجید متقی‌فر درباره ورود جبهه پایداری به مصادیق انتخابات آتی اظهار کرد: جبهه پایداری از مدت‌ها قبل اعلام کرد که در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده کاندیدا معرفی می‌کند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها