شناسه خبر : 30452 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

برخورد نزدیک با گران‌ترین خودروی ایران

با اینکه صفت گران‌ترین خودروی موجود بازار ایران را به دوش می‌کشند اما خیابان‌های لوکس شهرها هم با آن ناآشنا نیستند. هر زمان که سایت دیوار را باز کنیم حتما چند آگهی برای فروش بی ام و i8 خواهیم دید.

با اینکه i8 شباهت زیادی به z4 دارد اما از این جهت خودروی بهتری محسوب می‌شود که جای نشستن برای ۴ سرنشین فراهم کرده. البته این فضای عقب آنقدر هم بزرگ نیست که این خودرو را بتوانیم خودرویی خانوادگی بدانیم. چراغ ال-ای-دی و دیلایت طوری طراحی شده که سپر جلو را خشمگین‌ نشان بدهد. بی ام و برای طراحی از زبان جدیدی استفاده کرده برای همین در و صندلی با هم فاصله زیادی دارند. وقتی داخل صندلی بنشینیم همه این نوآوری‌ها خودش را نشان می‌دهد. مثلا اینکه پشت فرمان مونیتوری نصب شده که با تغییر مود رانندگی، تغییر رنگ می‌دهد. 

حالا اگر از ظاهرات زندگی دور شویم و نگاهی به مشخصات فنی آن بیندازیم احتمالا کمی از بی ام و دلگیر خواهیم شد. از خودمان شاید بپرسیم چطور کمپانی به این بزرگی توانسته یک پیشرانه یک و نیم لیتری روی این خودروی به این زیبایی بیاندازد؟ این خودرو گشتاوری معادل ۲۵۰ نیوتن متر دارد ولی از آنجایی که خودرویی هیبریدی محسوب می‌شود می‌تواند به مجموع ۳۵۶ اسب بخار هم برسد که رقمی بسیار عجیب و غریب است.  بی ام و i8 راننده خودش را به آرزوی طی کردن ۱۰۰ کیلومتر در ۴ ثانیه می‌رساند.

البته اگر دنبال خودروی هیبریدی در کمپانی بی ام و بگردیم و  این زیبای برقی را در کنار i3s قرار دهیم خواهیم دید که این خودرو تعلیق بهترو موتوری قوی‌تر دارد. همچنین نماینده‌های شرکت سازنده گفته‌اند نسخه تمام برقی از این دو خودرو را سال ۲۰۲۱ به نام i4 وارد بازار می‌کنند. با وجود قیمت بی ام و i8، این خودرو همچنان مدل تقریبا محبوبی در آلمان است. تا جایی که یک شرکت تیونینگ گفته با تغییر دادن برخی از جزییات چند نمونه از این مدل را قرار ست برای نیروی پلیس این کشور آماده کند. همچنین تغییراتی دیگر در موتور این خودرو آن را برای مسابقات فرمول یک پارسال آماده کرد رسیدن به حداکثر قدرت و سرعت در این خودرو ممکن شد.

اولین نسل از این خودرو سال ۲۰۱۵ تولید شده و در آگهی‌های سایت دیوار هم نباید دنبال مدلی قدیمی‌تر از آن بگردیم. این خودرو آنقدر هنرمندانه ساخته شده که وقتی دکمه استارت آن را بزنیم به خاطر سر و صدای کم آن متوجه روشن یا خاموش بودنش نمی‌شویم. بی ام وه از پس این هنرنمایی برنمی‌آمد مگر اینکه ۷۰۰ کیلوگرم در مقایسه با رقبایی از کارخانه تسلا از وزن دردانه خود کاهش نمی‌داد. برای همین در مقایسه با مدل s تسلا هندلینگ بالاتری دارد و تعادل بیشتری از خود نشان می‌دهد.

هنگام خرید خودروی هیبریدی مانند i8  باید حواسمان باشد که اگرچه به خاطر هیبریدی بودن می‌توانیم بدون نگرانی وارد طرح شویم یا کمتر به زمین آسیب می‌رسانیم اما برای شارژ کردن کامل این خودرو در ایران به هفت ساعت زمان نیاز است که این رقم ممکن است برای برخی از افراد ناراحت کننده باشد.

منبع : ویرلن