شناسه خبر : 27711 لینک کوتاه

منجلاب خشونت

40 درصد از قلمرو مکزیک درگیر خشونت مزمن‌ است

آلفونسو رومو، که تحت نظر رئیس‌جمهور جدید مکزیک کار خواهد کرد، اعلام کرد ناامنی مزمن بر کشور سیطره پیدا کرده است. وی که به عنوان فرمانده ارتش دولت آندریاس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس‌جمهور جدید مکزیک مشغول به کار خواهد شد گفت، 40 درصد از قلمرو مکزیک گرفتار ناامنی و خشونت مزمن هستند.

آلفونسو رومو، که تحت نظر رئیس‌جمهور جدید مکزیک کار خواهد کرد، اعلام کرد ناامنی مزمن بر کشور سیطره پیدا کرده است. وی که به عنوان فرمانده ارتش دولت آندریاس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس‌جمهور جدید مکزیک مشغول به کار خواهد شد گفت، 40 درصد از قلمرو مکزیک گرفتار ناامنی و خشونت مزمن هستند. آلفونسو رومو که یک کارآفرین برجسته محسوب می‌شود بخشی از تیم چپگرای حامی لوپز در انتخابات اخیر مکزیک بوده است. او در نشست رهبران تجاری با اشاره به چهار ایالت خشن این کشور در سال گذشته که در آنها بیش از 29 هزار قتل انجام شده اعلام کرد: «وراکروز، تامالیپاس، میشوکان و گوئررو همگی فلج شده‌اند.» وی ادامه داد: «من قصد ترساندن کسی را ندارم پس وارد جزئیات نمی‌شوم.»

این اظهارات در حالی بیان شد که هفته گذشته روزنامه انوماسونو در گزارش صفحه نخست خود با تیتری قرمز نوشت: «فلج شده با ناامنی». لوپز اوبرادور که به املو معروف است با وعده کاهش خشونت و برقراری صلح پا به عرصه انتخابات گذاشت و توانست بیش از 30 میلیون رای به دست آورد. املو همچنین وعده داد مبارزه با مواد مخدر (که به گفته متخصصان این حوزه، دست‌کم علت 200 هزار مرگ از سال 2006 تاکنون بوده است) را مجدداً از سر گرفته و در خصوص علل اجتماعی جرائم چاره‌ای می‌اندیشد. آلفونسو دورازو، مسوول امنیت ملی آتی دولت املو در مصاحبه‌ای اعلام کرد برنامه‌هایی را برای کاهش خشونت در نظر دارد. از این برنامه‌ها می‌توان به افزایش دستمزد نیروهای پلیس، ریشه‌کن کردن فساد، مجرمانه تلقی کردن مصرف ماری‌جوانا و عفو مجرمان سطح پایین و تاکید بیشتر بر پیشگیری از جرم اشاره کرد. دورازو تاکید کرد، موقعیتی که هم‌اکنون در آن قرار گرفته‌ایم یک‌شبه به وجود نیامده است و در نتیجه یک‌شبه نیز حل نخواهد شد. اما در انتهای دوران شش‌ساله املو در سال 2024، مکزیک مجدداً به کشور صلح و آرامش تبدیل خواهد شد. یوان گریلو، نویسنده کتاب بحران مواد مکزیک (آل ناکرو) اعلام کرد، املو با وظایف هرکول مواجه است. اما به دلیل اینکه نقطه آغاز بدی داشته است، پیشرفت اندک در این زمینه بسیار دشوار خواهد بود. 

گریلو افزود، قاچاق مواد مخدر ادامه خواهد داشت. آدم‌ربایی ادامه خواهد داشت. سرقت نفت، اخاذی، دزدی محصولات، قاچاق انسان و موارد مشابه ادامه خواهد داشت. اما اگر خشونت کلی اندکی کاهش یابد، اوضاع مساعد خواهد شد. اگر در سال نخست شاهد کاهش 10 تا 20درصدی قتل باشیم (از 29 هزار قتل به 24 هزار قتل کاهش پیدا کند)، عملکرد دولت جدید رضایت‌بخش خواهد بود. این در حالی است که رئیس‌جمهور جدید مکزیک، نخستین مرحله از برنامه بلندپروازانه خود را برای مقابله با موج فزاینده خشونت در این کشور اعلام کرد. 

دراین پرونده بخوانید ...