شناسه خبر : 25865 لینک کوتاه

دمشق زیر آتش

حملات گسترده موشکی جداگانه روسیه و اسرائیل به سوریه

هواپیماهای روسی و سوری در بخش‌های شمال غربی سوریه اقدام به بمباران گسترده مناطق تحت کنترل مخالفان کردند. این عملیات گسترده‌ترین عملیات هوایی در بیش از یک سال گذشته است. این حملات در پی آن شدت گرفت که روز شنبه شورشیان در منطقه ادلب یک هواپیمای سوخو 25 نیروی هوایی روسیه را سرنگون کردند.

هواپیماهای روسی و سوری در بخش‌های شمال غربی سوریه اقدام به بمباران گسترده مناطق تحت کنترل مخالفان کردند. این عملیات گسترده‌ترین عملیات هوایی در بیش از یک سال گذشته است. این حملات در پی آن شدت گرفت که روز شنبه شورشیان در منطقه ادلب یک هواپیمای سوخو 25 نیروی هوایی روسیه را سرنگون کردند. خلبان این هواپیما در پی سقوط و قبل از دستگیری به دست شورشیان اقدام به خودکشی با استفاده از نارنجک کرد. پس از این اتفاق مقامات ارتش روسیه به این خلبان نشان افتخار اهدا کرده و دستور پرواز در ارتفاع بالاتر را برای هواپیماهای خود صادر کردند. پس‌ازآن در روز یکشنبه بیش از 150 هواپیما مناطق مختلف این استان را بمباران کردند که در طول یک سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

 در حال حاضر ادلب تنها استان سوریه است که تحت کنترل دولت مرکزی نبوده و بسیاری از مخالفان به این مناطق پناه برده‌اند. پیشتر و طبق توافقات بین سوریه، ترکیه و روسیه قرار بود پس از تجمع مخالفان در این استان مذاکرات صلح آغاز شود ولی در پی تشدید درگیری‌ها، دولت سوریه به دنبال کسب پیروزی کامل نظامی در منطقه و بازپس‌گیری کامل این استان از شورشیان است. در پی این حملات سازمان ملل متحد از طرفین خواست تا به مدت یک ماه آتش‌بس اعلام کنند تا فرصت کافی برای ارسال کمک به غیرنظامیان در مناطق مختلف این کشور از جمله ادلب که شاهد بیشترین درگیری‌ها بوده است، فراهم شود. جان اگلند، رئیس کارگروه کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در سوریه در گزارشی اعلام کرد در سال 2017 به‌طور متوسط 7800 نفر روزانه در سوریه آواره شده‌اند که بیشتر این آمار مربوط به مناطق دیرالزور، رقه، حلب و روستاهای اطراف دمشق بوده است. طبق گزارش سازمان ملل متحد مناطق زیر بیشترین نیاز را برای کمک‌رسانی دارند. شهر عفرین که در اختیار نیروهای کرد سوری است و دولت ترکیه در حال حاضر در این مناطق دست به عملیات نظامی زده است. 

منطقه رقه که پس از بازپس‌گیری آن از داعش از سوی نیروهای دولت مرکزی و با توجه به گستردگی خرابی‌ها و تلفات همچنان نیازمند ارسال کمک است. استان ادلب که در حال حاضر دولت سوریه در تلاش برای بازپس‌گیری کامل آن است. علاوه بر این مناطق نام تعدادی از کمپ‌ها که برخی از آنها تحت تسلط داعش بوده و مردم غیرنظامی در آن گروگان گرفته شده‌اند نیز در گزارش سازمان ملل متحد آمده است. 

در پایان این گزارش آمده است بیش از 13 میلیون نفر در سراسر سوریه نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند و در صورت عدم ارسال این کمک‌ها باید منتظر وقوع فاجعه‌ای بزرگ در سراسر سوریه بود. این در حالی است که روز چهارشنبه موشک‌های اسرائیلی نقاطی را در نزدیکی پایتخت سوریه مورد هدف قرار دادند. 

دراین پرونده بخوانید ...