شناسه خبر : 29056 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (جهان)

عذرخواهی به خاطر فریادهای گمشده

همشهری نوشت: دولت استرالیا، بعد از آنکه یک تحقیق ملی نشان داد طی ده‌ها سال نتوانسته از کودکان در مکان‌هایی مانند باشگاه‌های ورزشی، کلیساها، مدارس و دیگر موسسات عمومی حمایت کند، رسماً از قربانیان و خانواده‌های آنها معذرت‌خواهی کرد. اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا در یک سخنرانی که با احساسات زیادی همراه بود خطاب به قربانیان و خانواده‌های آنها گفت: «ما به شما ایمان داریم. امروز، سوالی چنان وحشتناک مقابل ما قرار دارد که حتی پرسیدن آن هم سخت است چه برسد به پاسخ دادن به آن. چطور نتوانستیم بچه‌های ملتمان را دوست بداریم، پرورششان دهیم و از آنها محافظت کنیم؟» بیش از 800 نفر از قربانیان و خانواده‌ها و بازماندگان آنها در مجلس نمایندگان حاضر بودند تا این سخنرانی را تماشا کنند.

تظاهرات بزرگ مخالفان برگزیت

دنیای اقتصاد نوشت: تخمین زده می‌شود که روز شنبه در حدود ۷۰۰ هزار نفر از معترضان به برگزیت، که خواهان رفراندوم دوم هستند، در سراسر بریتانیا به خیابان‌ها آمده باشند. این بزرگ‌ترین اعتراض مردم بریتانیا از سال ۲۰۰۳ به این‌سو است که مخالفان جنگ با عراق خیابان‌های بریتانیا را به تسخیر خود درآورده بودند. حضور مردم در خیابان‌های پایتخت این شهر نسبت به سایر شهرها پررنگ‌تر بود. در این راهپیمایی ده‌ها تن از افراد سیاسی، نمایندگان مجلس، شخصیت‌های تلویزیونی و سلبریتی‌ها حضور داشتند و دلیا اسمیت، مجری و نویسنده کتاب‌های آشپزی می‌گوید که برگزیت روند ورود به هرج‌ومرج را تسریع کرده است.

درگذشت مردی که نگذاشت هیتلر صاحب بمب اتم شود

ایران نوشت: خواکیم روننبرگ، از اعضای نیروی مقاومت نروژ که عملیات آنها مانع از آن شد که هیتلر در جنگ جهانی دوم به بمب اتمی دست پیدا کند، روز دوشنبه درگذشت. خواکیم روننبرگ در سال ۱۹۴۳ فرماندهی عملیاتی را علیه یک مرکز حفاظت‌شده در منطقه تلمارک بر عهده داشت که اجازه نداد هیتلر به امیال اتمی خود دست یابد. هالیوود سال‌ها بعد در سال 1965 فیلمی بر مبنای ماجراهای این عملیات مهم با عنوان «قهرمانان تلمارک» با بازی کرک داگلاس، ساخت و عرضه کرد. روننبرگ سال ۱۹۱۹ در شهر السوند چشم به جهان گشود. او سال ۱۹۴۰ در سن 21 سالگی هنگام حمله نازی‌ها به نروژ ترسید و به همراه دوستانش از کشور فرار کرد. اما بعد تصمیم گرفت به نروژ برگردد و در جنگ شرکت کند.

اوباما: انتخابات نوامبر از انتخاب من هم مهم‌تر است

جوان نوشت: دموکرات‌ها امیدوارند با بالا بردن میزان مشارکت، میزان ثابت رای جمهوریخواهان را با اختلاف زیادی پشت سر بگذارند و یک پیروزی معنادار در انتخابات آتی را برای خود رقم بزنند. در همین راستا رئیس‌جمهور سابق آمریکا و معاون وی تمام‌قد وارد کمپین انتخاباتی دموکرات‌ها شده‌اند تا بر ضرورت مشارکت شهروندان در انتخابات میان‌دوره کنگره تاکید کنند. باراک اوباما که در جمع طرفداران حزب دموکرات در دانشگاه نوادا در لاس‌وگاس سخنرانی می‌کرد، گفت: انتخابات ماه نوامبر از تمامی انتخابات‌هایی که من در طول زندگی خود به یاد دارم و حتی زمانی که خود در عرصه انتخابات حضور داشتم، مهم‌تر است.

دراین پرونده بخوانید ...