شناسه خبر : 32958 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بحران ادامه‌دار روابط عربی در خلیج‌فارس

ترامپ درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا هشدار داد

کاخ سفید در بیانیه‌ای در پایان نشستی که در دفتر بیضی‌شکل این کاخ بین دونالد ترامپ و سرگئی لاوروف به دور از چشم رسانه‌ها برگزار شد، اعلام کرد ترامپ نسبت به هرگونه مداخله روسیه در انتخابات آمریکا هشدار داده است. این در حالی است که لاوروف بررسی مداخله در انتخابات را تکذیب کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه بعد از دیدار با ترامپ گفت: در واقع ما هیچ صحبتی درباره انتخابات نکردیم. وزیر خارجه روسیه تکذیب کرد که با دونالد ترامپ در نشست پشت درهای بسته در کاخ سفید درباره موضوع مداخله در انتخابات آمریکا صحبتی کرده باشد. این تکذیب لاوروف دقایقی بعد از بیانیه کاخ سفید بود که مدعی شده بود ترامپ در مذاکراتش با لاوروف درباره هرگونه تلاشی از جانب روسیه برای مداخله در انتخابات آمریکا هشدار داده است. همچنین در بیانیه کاخ سفید آمده است ترامپ در دیدار با لاوروف تاکید کرده بهبود روابط آمریکا و روسیه به تقویت و توسعه تجارت بین دو کشور می‌انجامد. کاخ سفید افزود رئیس‌جمهوری آمریکا در زمینه خلع ‌سلاح هسته‌ای نیز مسکو را به حمایت از تلاش‌های آمریکا در این زمینه دعوت کرد. طبق بیانیه کاخ سفید، ترامپ از روسیه خواسته از تلاش‌های آمریکا برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و تضمین خلع‌ سلاح هسته‌ای کره شمالی حمایت کند. در ادامه این بیانه آمده، ترامپ همچنین تاکید کرده که از وجود سیستم جهانی فعال برای کاهش و کنترل سلاح که علاوه بر روسیه شامل چین هم باشد، حمایت می‌کند. کاخ سفید همچنین از درخواست ترامپ از روسیه برای حل مناقشه با اوکراین پرده برداشت. مایک پمپئو نیز در کنفرانس خبری مشترک با لاوروف نسبت به هرگونه مداخله در انتخابات ریاست‌جمهوری کشورش هشدار داد و گفت: روسیه یا هر طرف خارجی که بخواهد فرآیند دموکراسی ما را به نابودی بکشاند با پاسخ ما روبه‌رو خواهد شد. این سفر لاوروف به آمریکا به این دلیل مهم است که نخستین سفر او به واشنگتن از زمان دیدارش در سال ۲۰۱۷ با ترامپ در کاخ سفید به حساب می‌آید. وزیر خارجه آمریکا نیز در نشست ترامپ و لاوروف حضور داشت.

بیشتر آمریکایی‌ها مخالف استیضاح ترامپ هستند

دموکرات‌های آمریکا در حالی روز سه‌شنبه ۱۹ آذر دو اتهام رسمی علیه دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور برای استیضاح را اعلام کردند که تازه‌ترین نظرسنجی انجام‌شده بیانگر مخالفت بیشتر آمریکایی‌ها از استیضاح و برکناری او هستند. تارنمای نشریه آمریکایی «نیویورک‌پست» ضمن اعلام این خبر یادآور شد، همزمان با اعلام دو مورد اتهامی علیه ترامپ از سوی دموکرات‌ها، نظرسنجی از سوی دانشگاه «کوینیپیاک» (Quinnipiac) واقع در ایالت «کنتیکت» انتشار یافت که بر اساس آن ۵۱ درصد آمریکایی‌های واجد شرایط رای دادن، خواهان استیضاح و برکناری دونالد ترامپ از منصب ریاست‌جمهوری نیستند؛ در حالی که ۴۵ درصد از این گروه موافق آن هستند. بنابراین گزارش، ۸۳ درصد از افرادی که خواستار استیضاح ترامپ شدند، دموکرات و ۹۵ درصد که مخالف استیضاح هستند، خود را جمهوریخواه معرفی کردند. این نظرسنجی در فاصله زمانی ۱۳ تا ۱۸ آذر از یک‌هزار و ۵۵۳ آمریکایی واجد شرایط رای دادن و با خطای 5 /2 درصد از سوی این دانشگاه به عمل آمد. به گزارش ایرنا، دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا دیروز دو اتهام رسمی «سوءاستفاده از قدرت و کارشکنی در تحقیقات» را علیه دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور برای استیضاح اعلام کردند تا او را به سومین رئیس‌جمهوری در تاریخ آمریکا تبدیل کنند که در این موقعیت قرار می‌گیرد. «جرالد ندلر» رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان به خبرنگاران گفت ترامپ قانون اساسی آمریکا و امنیت ملی را به خطر انداخته و صحت انتخابات ۲۰۲۰ را تضعیف کرده است. هیچ‌کس، حتی رئیس‌جمهوری، فراتر از قانون نیست. این تحقیقات ۲۴ سپتامبر (۲ مهر) در پی متهم شدن ترامپ به اعمال فشار بر اوکراین برای تحقیق در مورد «جو بایدن» نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا و پسرش آغاز شد.

تظاهرات ده‌ها هزار عراقی در بغداد

در حالی که قرار بود پارلمان عراق جلسه‌ای را برای تصویب پیش‌نویس قانون انتخابات برگزار کند، ده‌ها هزار عراقی در میدان التحریر بغداد روز چهارشنبه تظاهرات کردند. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای‌نیوز، منابع عراقی اعلام کردند، ده‌ها هزار عراقی در میدان التحریر بغداد تجمع کرده و پل‌های منتهی به منطقه الخضرا را بستند. منابع اعلام کردند نیروهای امنیتی عراق از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن تظاهرات‌کنندگان در نزدیکی پل الاحرار در مرکز بغداد استفاده کردند. در نزدیکی میدان الوثبه در مرکز بغداد نیز درگیری‌هایی میان نیروهای امنیتی و معترضان رخ داد. این تظاهرات در حالی برگزار شد که نیروهای مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق نیز برای حمایت از تظاهرات‌کنندگان در برابر نفوذی‌ها و عناصر مسلح در مناطق مختلف مستقر شدند. از سوی دیگر منابع امنیتی عراقی اعلام کردند چهار انفجار مقرهای حشد شعبی در شهر العماره در استان میسان را هدف قرار داد. این انفجارها مقرها و یکی از فرماندهان جنبش عصائب اهل الحق و یک فرمانده دیگر حشد شعبی را هدف قرار داد. برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق نیز از تظاهرات‌کنندگان و مسوولان سیاسی خواست نخست‌وزیر جدید را انتخاب کنند. صالح از فراکسیون‌های سیاسی خواست تلاش‌هایشان را برای تعیین نخست‌وزیری که مورد قبول تمام گروه‌های عراقی باشد، یکپارچه کنند. بیشتر آمریکایی‌ها مخالف استیضاح ترامپ هستند

توافقاتی که بدون پشتوانه اجرایی روی کاغذ آمد

چهلمین نشست شورای همکاری خلیج‌فارس در حالی در ریاض پایتخت عربستان سعودی برگزار شد که کوتاه‌ترین و سریع‌ترین نشست این شورا به شمار آمده و اجرایی شدن بیانیه پایانی آن نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. در حالی که بر اساس نگاهی خوش‌بینانه گفته می‌شد نشست ریاض مقدمات حل و فصل مشکلات بین قطر و کشورهای تحریم‌کننده آن شامل عربستان، امارات و بحرین را فراهم خواهد کرد، اما امیر قطر از حضور در این نشست خودداری و نخست‌وزیر را عازم نشست ریاض کرد. به دستور «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر، «شیخ عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی» نخست‌وزیر و وزیر کشور قطر ریاست هیات این کشور را در نشست شورای همکاری خلیج‌فارس در ریاض بر عهده داشت. روزنامه «رای الیوم» در این باره نوشت: نگاه بدبینانه به این نشست حاکی از این است که نخست‌وزیر قطر با استقبال گرم سران اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس روبه‌رو نشد و گفت‌وگوی او با شاه سعودی نیز بدون حضور ولیعهد صورت گرفت.

تاسف بحرین برای «جدی نبودن» قطر برای حل بحران

وزیر خارجه بحرین ضمن اشاره به نوع برخورد دوحه با اجلاس سران شورای همکاری خلیج‌فارس در ریاض نسبت به «عدم جدیت قطر در پایان دادن به بحران خود با کشورهای محاصره‌کننده» ابراز تاسف کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، در پی اجلاس سران شورای همکاری خلیج‌فارس در ریاض که بر خوش‌بینی‌ها درباره آغاز حل بحران شورای همکاری افزود به‌خصوص با استقبال گرمی که ملک سلمان، پادشاه سعودی از نخست‌وزیر قطر به عمل آورد اما وزارت خارجه بحرین بیانیه‌ای غیرمنتظره صادر کرد. خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین در بیانیه‌ای مدعی شد «عدم جدیت طرف قطری در نوع برخورد خود با این اجلاس و موضع‌گیری منفی این کشور که با فرستادن جانشین امیر قطر آن هم بدون هیچ اختیاری به اجلاس شورای همکاری آن را نشان داد، کاملاً روشن و واضح بود». وزیر خارجه بحرین با اشاره به اظهارات وزیر خارجه قطر در این خصوص که در مذاکره با عربستان برای پایان دادن به بحران دوحه مطالبات کشورهای محاصره‌کننده مطرح نشد و برای ریاض چشم‌انداز آینده مهم است، اعلام کرد ابداً هیچ‌گونه مساله‌ای مورد بررسی قرار نگرفته است. وزیر خارجه قطر در کنفرانس «گفت‌وگوهای مدیترانه» از مذاکرات میان ریاض و دوحه خبر داده و گفته بود: در خصوص بحران شورای همکاری خلیج (فارس) از مرحله بن‌بست به مرحله مذاکره پیرامون دیدگاه آتی درباره روابط خود منتقل شدیم و دیگر در این مذاکرات، ۱۳ بند مورد مطالبه کشورهای محاصره‌کننده مطرح نیست. وی ضمن ابراز امیدواری برای مثبت بودن نتایج این مذاکرات تاکید کرد، قطر سیاست مستقل خود را دارد و امور داخلی این کشور ابداً قابل مذاکره با هیچ طرفی نیست. وزارت خارجه بحرین تاکید کرد کشورهای محاصره‌کننده کاملاً به مواضع و مطالبات مشروع خود بر اساس شش اصلی که در ژوئیه ۲۰۱۷ در نشست قاهره اعلام شد، پایبند هستند.

کرزای: پول‌های آمریکایی مایه فساد در افغانستان شدند

رئیس‌جمهوری سابق افغانستان گفت واشنگتن بدون مسوولیت و با صرف هزینه صدها میلیون‌دلاری در دو دهه گذشته در افغانستان به فساد در این کشور دامن زده است. حامد کرزای، رئیس‌جمهوری سابق افغانستان در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس به اسناد تازه منتشرشده‌ای اشاره کرد که طبق آنها دولت‌های مختلف در آمریکا درباره جنگ افغانستان مردم را فریب داده‌اند. کرزای گفت این اسناد که به دست واشنگتن‌پست رسیده، تاییدکننده شکایت‌های مداوم وی درباره هزینه‌های آمریکا در افغانستان است. در این اسناد همچنین آمده است که کرزای ریاست دولتی در افغانستان را بر عهده داشته که یک «دزدسالاری خودساخته» بوده است. کرزای این اتهام را رد کرد اما فساد مقام‌ها در دولتش را انکار نکرده است. رئیس‌جمهوری سابق افغانستان همچنین گفت: ایالات متحده بیش از صدها میلیون دلار در جنگ علیه تروریسم هزینه کرده و این پول به پیمانکاران و کمپانی‌های امنیتی خصوصی ارائه شد و همین امر فساد را تقویت کرد. خب ما چه باید می‌کردیم؟ این پول آمریکایی بود که به اینجا می‌آمد و از سوی آنها استفاده می‌شود و برای کارهایی خرج می‌شد که کمکی به افغانستان نکرد. هیچ حساب و کتاب و مسوولیتی برای آن وجود نداشت.

عبدالله به کمیسیون انتخابات افغانستان هشدار داد

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان به کمیسیون انتخابات هشدار داد که اگر پیش از رسیدگی کامل به شکایت‌های آنها نتیجه انتخابات را اعلام کند، برای آنها قابل قبول نخواهد بود. رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان روز چهارشنبه در صفحه اجتماعی خود نوشت که اگر کمیسیون انتخابات نتایج چهارمین دور انتخابات ریاست‌جمهوری را پیش از رسیدگی کامل به شکایت‌های تیم وی اعلام کند، در برابر آن بی‌تفاوت نخواهند ماند. عبدالله عبدالله در ادامه اضافه کرد که از روز گذشته سخنان تایید‌نشده‌ای از اعلام قریب‌الوقوع نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری در صفحات اجتماعی منتشر شده است. تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله مدعی است که کمیسیون انتخابات قصد دارد 300 هزار رای بدون ثبت در دستگاه بیومتریک را به نفع تیم رقیب وی شمارش کرده و نتیجه انتخابات را به نفع تیم دولت‌ساز اعلام کند. این ادعای تیم ثبات و همگرایی باعث شده است که بازشماری آرای انتخابات ریاست‌جمهوری در هفت استان افغانستان توسط هواداران این تیم متوقف شود که در نتیجه باعث تاخیر اعلام نتایج نیز خواهد شد.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها