شناسه خبر : 31560 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

ترامپ انگلیسی

برگزیت، بزرگ‌ترین چالش بوریس جانسون در مقام نخست‌وزیری بریتانیا

بوریس جانسون سیاستمدار جنجالی انگلیسی و وزیر سابق خارجه این کشور روز چهارشنبه پس از دیدار با ملکه الیزابت، به مقام نخست‌وزیری رسید تا زمام امور دولت بریتانیا را از ترزا می بگیرد. بوریس جانسون در حالی نخست‌وزیری را به دست می‌گیرد که این کشور با بزرگ‌ترین بحران سیاسی خود در عرض چند دهه اخیر روبه‌رو است: برگزیت یا جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا.‌  رسانه‌های انگلیسی درباره این انتخاب نوشته‌اند؛ بوریس جانسون در مورد برگزیت بسیار آشکار و بی‌پرده گفته که در اواخر اکتبر (اوایل آبان امسال) کشورش را از اتحادیه اروپا بیرون می‌برد. حتی اگر شده، بدون رسیدن به توافق با بروکسل! شخصیت جنجالی و شکل ظاهری جانسون طوری است که خیلی‌ها او را ترامپ بریتانیا نام داده‌اند. با این حال شناخت این سیاستمدار نشان می‌دهد جانسون شاید یکی از بدترین انتخاب‌ها در سال‌های اخیر برای مدیریت دولت بریتانیاست.‌

سردبیری مجله اسپکتیتور و حضور در یک برنامه طنز تلویزیونی باعث شد بوریس جانسون به عنوان شخصیتی نامرتب و نامنظم شهرت یابد. در سال ۲۰۰۱، بوریس جانسون از حوزه انتخاباتی هنلی-آن‌-تایمز، به پارلمان بریتانیا راه یافت. در سال ۲۰۰۸، بوریس جانسون به عنوان شهردار لندن جانشین کن لیوینگستون از حزب کارگر شد و تا سال ۲۰۱۶ در این سمت باقی ماند. این طولانی‌ترین مدتی بوده که او در یک پست دولتی دوام آورده بود.

پایان دوره شهردار بودن آقای جانسون سال ۲۰۱۶ بود ولی او قبل از پایان این دوره تصمیم گرفت به پارلمان بازگردد. در سال ۲۰۱۵ به عنوان نماینده منطقه آکسبریج و راسلیپ جنوبی در لندن وارد پارلمان شد. پس از آغاز دوره نمایندگی، با گسترش فرودگاه هیترو که نزدیک حوزه انتخاباتی‌اش بود مخالفت کرد و گفت حاضر است برای جلوگیری از اجرای این پروژه خود را جلوی بولدوزر بیندازد. جانسون بعد از انتخاب شدن برای تشکیل دولت، درباره برنامه‌های خود برای پست نخست‌وزیری با اشاره به اینکه از تمامی فرصت‌هایی که برگزیت با خود به همراه می‌آورد، بهره خواهیم گرفت، گفت: به کشور انگلیس انرژی تزریق می‌کنیم و با ایجاد اتحاد در این کشور کار را جلو می‌بریم.

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها