شناسه خبر : 31325 لینک کوتاه

احتمال توافق مادورو با اپوزیسیون

دستور نخست‌وزیر عراق برای سازماندهی حشد الشعبی

دستور جدید عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق برای سازماندهی حشد شعبی واکنش‌های متفاوتی در عراق، ایران و سراسر منطقه به دنبال داشت. فرمانده کل نیروهای مسلح عراق دستور جدید درباره نیروهای حشد شعبی با هدف سازماندهی آنها صادر کرد. به گزارش تسنیم به نقل از الفرات، عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق فرمانی 10بندی درباره حشد الشعبی عراق صادر کرد. در این فرمان آمده است: بر اساس اقتضای منافع مردم و با توجه به اختیاراتی که قانون اساسی به ما داده است و با ایمان به نقش بزرگی که مبارزان حشد الشعبی در حال ایفای آن هستند دستوراتی صادر می‌شود: همه نیروهای حشد شعبی به ‌عنوان بخشی جدانشدنی از نیروهای مسلح مشغول به خدمت خواهند بود و همه قوانین حاکم بر نیروهای مسلح به نیروهای حشد شعبی نیز تسری می‌یابد و درباره آنها هم اعمال می‌شود مگر مواردی که صریحاً در حکم ویژه مشخص شود. نیروهای حشد شعبی تحت فرمان فرمانده کل نیروهای مسلح خواهند بود و بر اساس قوانین تصویب‌شده در پارلمان عراق و دستورات صادرشده عمل خواهند کرد و مسوولیت این تشکیلات بر عهده رئیس هیات حشدالشعبی خواهد بود که او از سوی فرمانده کل نیروهای مسلح تعیین می‌شود. تمام اسامی که گروه‌های حشد شعبی در جریان نبرد برای داعش داشتند حذف و با نام‌هایی نظامی نظیر لشکر، تیپ، گروهان و... جایگزین می‌شود. گروه‌های وابسته به حشد شعبی به صورت فردی و تشکیلاتی باید تمام ارتباطات خود را با گروه‌های سیاسی در بند دوم قطع کنند. گروه‌هایی که به عضویت نیروهای مسلح درنمی‌آیند، می‌توانند به تشکیلات سیاسی و زیر نظر احزاب درآیند و هرگونه حمل سلاح این گروه تنها با مجوز و بنا به ضرورت حمایت از مراکز غیرنظامی و فرماندهی و شرایط آنان همانند دیگر گروه‌های سیاسی خواهد بود. پادگان‌های محل استقرار نیروهای حشد الشعبی کاملاً مانند سایر نیروهای مسلح سازماندهی و مشخص می‌شود و درباره مکان‌های حضور نیروهای حشد الشعبی برای مبارزه بر اساس چارچوب‌های معمول در نیروهای مسلح تصمیم‌گیری خواهد شد. تمامی مقرهایی که نام گروهی از گروه‌های حشد شعبی را داشته باشد چه در شهرهای عراق و چه خارج از آن بسته خواهد شد. وجود گروه مسلحی که به‌صورت پنهانی یا آشکارا خارج از این دستورالعمل فعالیت می‌کند، ممنوع بوده و نقض قانون و مستوجب مجازات می‌شود. همه دفاتر اقتصادی، ایست‌بازرسی‌ها و موسسات خارج از تصمیمات جدید بسته می‌شود و سازمان حشد شعبی بخشی از نیروهای مسلح عراق به‌شمار خواهد رفت. آخرین مهلت انجام این اقدامات 2019 /07 /31 (9 مرداد 98) خواهد بود. دستورات دیگر درباره ساختار هیات حشد شعبی و تشکیلات آن در آینده صادر خواهد شد.

حمایت مقتدی صدر از تصمیم نخست‌وزیر عراق

در پی فرمان نخست‌وزیر عراق برای تعطیلی دفاتر متعلق به گروه حشد شعبی، مقتدی صدر نیز دستور تعطیلی نیروهای «سرایا السلام» را داد. به گزارش ایسنا، خبرگزاری آناتولی گزارش داد، مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق در پی فرمان عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر این کشور درباره حشد شعبی، با انتشار پیامی در توئیتر خود دستور تعطیلی نیروهای «سرایا السلام» را داد. صدر در پیام خود دستور بسته شدن تمام مقرهای سرایا السلام و لغو عنوان این گروه را صادر کرد. وی با بیان اینکه تصمیمات اتخاذشده از سوی نخست‌وزیر در ارتباط با حشد شعبی حائز اهمیت و گام اول در مسیر تاسیس دولت قدرتمندی است، تصریح کرد، نیروهای شبه‌نظامی باید دستورهای نظامی دولت را رعایت کنند. صدر ابراز امیدواری کرد که نیروهای سرایا السلام تا جایی که ممکن است از مناطق مقدس دور نگه داشته نشوند. نیروهای سرایا السلام شاخه نظامی جریان صدر عراق بوده که با حشد شعبی همکاری داشته است.

احتمال آشتی میان دولت و مخالفان رئیس‌جمهور مادورو در ونزوئلا

شورش معترضان ونزوئلایی که با حمایت آمریکا و بسیاری از کشورهای دنیا همراه بود ناموفق بوده و هنوز نیکلاس مادورو بر صندلی قدرت ونزوئلا نشسته است. هفته پیش و بعد از ناامیدی طرفداران مخالفان دولت از گوایدو رهبر مخالفان، رئیس‌جمهوری ونزوئلا در سخنانی تاکید کرد، احتمالاً تا پایان امسال توافقی میان دولتش و اپوزیسیون این کشور حاصل می‌شود. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا، در سخنرانی تلویزیونی تاکید کرد: اطمینان دارم که در ۲۰۱۹ به توافق بزرگی بر پایه تفاهم مشترک و صلح، مذاکره و دموکراسی برای ونزوئلا دست می‌یابیم. رئیس‌جمهوری ونزوئلا همچنین بر آمادگی دولتش برای ادامه مذاکرات با اپوزیسیون در نروژ تاکید کرد. مادورو گفت: مایلم تا بر آمادگی دولت برای گفت‌وگو در نروژ برای دستیابی به مکانیسم دائم برای مذاکرات و یافتن راهکارهایی تاکید کنم. این هدف است و می‌توانم بگویم که این روند به شکل خوبی در حال پیشرفت است. او افزود، دولت اپوزیسیون آماده گفت‌وگو با تمام نیروهای اپوزیسیون است. وضعیت ونزوئلا از ماه ژانویه که اعتراضات خیابانی موجب شد تا خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون کاراکاس خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت اعلام کند، تنش‌آلود شده است. مادورو این سیاستمدار اپوزیسیون را محکوم کرد و تاکید دارد او به دستور ایالات متحده دست به چنین اقدامی می‌زند. دولت و اپوزیسیون ونزوئلا چند دور مذاکرات با میانجیگری نروژ برگزار کرده‌اند اما تاکنون توافقی حاصل نشده است.

کودتای نافرجام ترکیه همچنان قربانی می‌گیرد

سال 2016 ترکیه صحنه ورود تانک‌های ارتش به خیابان بود، ماجرای کودتای فتح‌الله گولن بر سر زبان‌ها افتاده بود و دولت اردوغان بعد از پشت سر گذاشتن آن کودتا دست به دستگیری و برخورد وسیع با مخالفان و طرفداران گولن زد. هفته پیش نیز دولت ترکیه در ادامه همان سیاست برخورد با عوامل کودتا، دستور بازداشت 82 پرسنل نظامی دیگر را در ارتباط با کودتای نافرجام این کشور در سال 2016 صادر کرد. بنا به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، افراد مذکور به طرفداری از «فتح‌الله گولن» از چهره‌های مخالف «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه مظنون هستند. طبق این گزارش، پلیس به دنبال آن است که طی عملیاتی در استان غربی «ازمیر»، 42 نفر از این مظنونین را دنبال کند و در 17 استان دیگر ترکیه نیز قرار است عملیات‌های مشابهی صورت گیرد. طبق این گزارش، مقامات ترکیه تاکید دارند که گولن که هم‌اکنون در آمریکا به سر می‌برد، مغز متفکر کودتای نافرجام سه سال پیش ترکیه بوده است. این در حالی است که گولن این اتهام وارده را رد و اعلام کرده که کودتای اخیر در ترکیه ساخته و پرداخته دولت ترکیه و به نوعی ساختگی است. روز 15 ژوئیه سال 2016، کودتایی در ترکیه صورت گرفت اما یک روز بعد، کودتا سرکوب شد. به دنبال وقوع این کودتای نافرجام، بیش از 40 هزار نفر از زمان کودتا که با هدف سرنگونی دولت ترکیه صورت گرفته بود و به مرگ 260 نفر منجر شد، دستگیر شدند. دولت ترکیه اعلام کرده است که به واسطه اهمیت تهدیداتی که ترکیه با آن روبه‌رو است، انجام اقدامات امنیتی ضروری است و متعهد شده است که شبکه گولن را در این کشور از بین ببرد.

ژست‌های بی‌حاصل رئیس‌جمهوری آمریکا

سفر ناگهانی دونالد ترامپ به منطقه غیرنظامی میان دو کره و دیدارش با رهبر کره شمالی، تصویر بسیار روشنی از استعداد بی‌نظیر رئیس‌جمهور آمریکا برای بازیگری و نمایش را نشان داد. به گزارش خبرآنلاین، ادیتوریال روزنامه لوموند به نتایج بی‌حاصل ملاقات‌های ترامپ با پوتین، شی جین پینگ و رهبر کره شمالی پرداخته و در تحلیلی نوشته است: ملاقات‌های رئیس‌جمهور آمریکا با کیم جونگ اون، پوتین و شی جین پینگ، تصویر تازه از استعداد ترامپ برای بازیگری را به تصویر کشید. سوالی که در این میان مطرح می‌شود، این است که نتایج واقعی این ملاقات‌ها چیست؟ تئاتر یکی از ابزارهای دیپلماسی است. مخابره شدن فوری تصاویر در جهان؛ آن‌هم به شکل امروزی می‌تواند منفعت‌های زیادی برای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، داشته باشد. تور آسیایی ترامپ، نشست جی 20 در اوزاکای ژاپن در روزهای 28 و 29 ژوئن و پس از آن قدم نهادن تاریخی وی در سرزمین کره شمالی در کنار رهبر این کشور، کیم جونگ اون، در روز 30 ژوئن تصویر بسیار روشنی از استعداد بی‌نظیر ترامپ برای بازیگری و نمایش را به همگان نشان داد. ترامپ در این بازی به وسط کشیدن پای دخترش ایوانکا به صحنه بسنده نکرد؛ فردی که هیچ شایستگی‌ای به جز ارتباط خانوادگی-برای پستی که هم‌اکنون در اختیار دارد یعنی مشاور کاخ سفید- ندارد. داماد ترامپ که او نیز سمت مشاور را دارد و به تازگی از «طرح صلحی» ضعیف رونمایی کرده، در صحنه بازی حضور دارد.

حمله سندرز به سیاست‌های متناقض ترامپ در خاورمیانه و جهان

همچنین انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا از همین ابتدا خبرساز شده است و «برنی سندرز» سناتور ارشد و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا در یک مصاحبه ضمن انتقاد از «تناقضات باورنکردنی» سیاست خارجی دونالد ترامپ، خواستار مذاکره با ایران و توقف حمایت آمریکا از جنگ یمن شده است. «برنی سندرز» سناتور دموکرات آمریکایی در مصاحبه با شبکه «ای‌بی‌سی نیوز» مواضع «متناقض» دولت آمریکا درباره کره شمالی، ایران و «جنگ وحشتناک عربستان سعودی در یمن» را به باد انتقاد گرفته است. «جرج استفانوپولوس» مجری برنامه «این هفته» شبکه «ای‌بی‌سی نیوز» در ابتدای این مصاحبه از دیدار اخیر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در منطقه غیرنظامی دو کره سوال کرد و نظر او را درباره سومین دیدار ترامپ و کیم جویا شد. سندرز گفت: «نگرانی‌ای که (درباره ترامپ) وجود دارد، تناقضات باورنکردنی اوست. من مشکلی با نشستن او سر میز مذاکره با کیم جونگ اون در کره شمالی یا جاهای دیگر ندارم، اما من نمی‌خواهم که چنین دیداری فقط برای گرفتن عکس یادگاری باشد. توجهات همه رسانه‌های جهان به آنجا جلب شد. فردا و پس‌فردا قرار است چه اتفاقی حادث شود؟ او وزارت خارجه را تضعیف کرده است. اگر قرار است که ما صلح را برای جهان به ارمغان بیاوریم باید یک وزارت خارجه قوی داشته باشیم، ما باید به صورت دیپلماتیک به جلو برویم نه اینکه فقط عکس‌های یادگاری بگیریم.»

نزاع حقوقی حاکم دوبی و همسرش در دادگاه انگلیس

رسیدگی به نزاع حقوقی دو تن از برجسته‌ترین اعضای خاندان امارت دوبی در میانه ادعاهایی مبنی بر لابی‌گری دولت انگلیس در خصوص این پرونده در دادگاه‌های لندن آغاز شده است. به گزارش ایسنا، شاهزاده هیا، دختر حسین پادشاه درگذشته اردن (خواهر ناتنی ملک عبدالله دوم، شاه کنونی اردن) و همسرش، محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دوبی از یکدیگر جدا شده‌اند و اکنون درگیر نزاعی رسمی در دادگاه عالی انگلیس هستند. این پرونده قضایی پس از آن به جریان افتاد که هیا از دوبی فرار کرد و رسیدگی به این پرونده از اواخر ماه جاری میلادی از سر گرفته می‌شود. خاندان سلطنتی امارات همچنین از زمان فرار شاهزاده لطیفه، دختر محمد بن راشد آل مکتوم در سال ۲۰۱۸ و دستگیری‌اش در آب‌های هند و بازگرداندنش به امارات کانون توجه بوده است. به گزارش روزنامه گاردین، شاهزاده هیا اما با خاندان سلطنتی انگلیس رابطه نزدیکی دارد و همچنین صاحب‌خانه‌ای به ارزش ۸۵ میلیون پوند در نزدیکی کاخ کنزینگتون است.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها