شناسه خبر : 30709 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (سیاسی)

باید عضو کنوانسیون پالرمو و CFT شویم

جماران در گفت‌وگو با سیدمحمد صدر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشت: تصویب FATF با اقدام اخیر آمریکا مبنی بر تروریست خواندن سپاه ارتباطی ندارد. ترامپ به دنبال اعمال فشارهای اقتصادی همه‌جانبه علیه ایران است. ما برای اینکه آمریکا را شکست دهیم و نگذاریم در سیاست‌هایش علیه ایران موفق شود، باید فعالیت‌های بین‌المللی خود را افزایش دهیم. برای افزایش این فعالیت‌ها نیز باید عضو کنوانسیون پالرمو و CFT شویم. اگر ما عضو دو کنوانسیون باقی‌مانده FATF نشویم، اولاً به دنیا اعلام می‌کنیم که می‌خواهیم فعالیت‌های تروریستی انجام دهیم، دوم اینکه می‌خواهیم پولشویی و قاچاق اسلحه و مواد مخدر کنیم. از طرفی حتی کشورهایی که تا امروز با ما همکاری دارند به همکاری خود ادامه نمی‌دهند.

سهم شش‌درصدی زنان از کرسی‌های مجلس

اعتماد آنلاین نوشت: طبق آمار زنان از مجلس ایران تنها شش درصد سهم دارند و جایگاه ایران از این نظر در بین 193 کشور جهان 180 است. این سهم اندک ایران در حالی است که در کشور روآندا 63 درصد کرسی‌های مجلس دست زنان است و این کشور از این منظر رتبه اول دنیا را دارد. این سهم در کوبا و بولیوی به 53 درصد می‌رسد که توانسته‌اند رتبه دوم را کسب کنند. افغانستان با سهم 27درصدی در جایگاه 60 قرار گرفته. در عراق و ترکمنستان یک‌چهارم نمایندگان مجلس را زنان تشکیل می‌دهند و رتبه 68 را دارد. امارات با 22 درصد در رتبه 85 است و یک‌پنجم مجلس در پاکستان در دست زنان است.

انقلاب نکردیم که مینی‌ژوب‌ها به چادر تبدیل شود

جوان در گفت‌وگو با سیدجواد میری عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و علوم انسانی نوشت: حدود یک‌سال پیش با دعوت یکی از دوستان که از خارج از کشور آمده بود به رستورانی سمت نیاوران رفتم. در آن چنددقیقه‌ای که آنجا بودم آدم‌ها را نگاه می‌کردم، اکثراً آدم‌های مذهبی با ریش‌های خیلی بلند و تسبیح و انگشتر بودند که با ماشین‌های شاسی‌بلند و آخرین سیستم می‌آمدند. خانم‌هایشان هم اکثراً چادری. این به نظرم یکی از آسیب‌های جدی است که ما را تهدید می‌کند، ما به باطن اسلام بی‌توجهیم، اما ظاهر را سفت و سخت چسبیده‌ایم. ما انقلاب نکردیم که مینی‌ژوب‌ها به چادر و ریش سه تیغ به ریش بلند تبدیل شود.

پیامک‌های سازمان‌یافته علیه FATF

دنیای اقتصاد به نقل از محمدرضا باهنر نوشت: شاید اغراق نباشد که بگویم تا به حال هزار پیامک نه مجهول بلکه با شماره تلفن‌های مشخص برای ما آمده که مملکت را نفروشید و خون شهدا را حفظ کنید. معلوم است که این پیامک‌ها سازماندهی شده است. اگر در کشور ۱۰ هزار نفر هم سازماندهی شوند و بنا باشد به ۲۹۰ نماینده مجلس و 50 عضو مجمع تشخیص پیامک دهند و فشار ایجاد کنند افراط است و باید جلوی آن را گرفت. یک‌دفعه ۵۰۰ پیامک برای ما می‌آید و ۳۰۰ پیامک مربوط به یک استان خاص است. ما برای پیوستن و نپیوستن به FATF بین امر خیر و شر مخیر نیستیم؛ بین بد و بدتر مخیر هستیم.

دراین پرونده بخوانید ...