شناسه خبر : 27665 لینک کوتاه

پایان ماه عسل دولت

جبهه پایداری: اصلاح‌طلبان خود را برای آلترناتیو روحانی آماده کرده‌اند

انتقاد نکردن از دولت و حفظ آتش‌بس سخت‌ترین کار برای اصولگرایان است. اصولگرایان و منتقدانی که دو هفته قبل حسن روحانی به آنها پیشنهاد آتش‌بس داد و آنها با روی خوش آن را پذیرفتند.

انتقاد نکردن از دولت و حفظ آتش‌بس سخت‌ترین کار برای اصولگرایان است. اصولگرایان و منتقدانی که دو هفته قبل حسن روحانی به آنها پیشنهاد آتش‌بس داد و آنها با روی خوش آن را پذیرفتند. اما گویا ماه عسل دولت و منتقدانش کمتر از دو هفته به طول کشید و حالا دولت با حواشی جدید مواجه است. اصولگرایان هم هجمه به دولت را خودشان آغاز کرده‌اند و هم در بیانیه‌ای اصلاح‌طلبان را طراح مساله طرح عدم کفایت روحانی معرفی می‌کنند. این‌بار جبهه پایداری‌ها یک بیانیه مفصل منتشر کرده‌اند و ادعاهایشان را در این قالب عنوان کرده‌اند.

شرق نوشت: جبهه پایداری، همان جریان سیاسی- فکری که آیت‌الله مصباح‌یزدی پدر معنوی‌شان است، با انتشار بیانیه‌ای به بهانه وضعیت اقتصادی، هم به اصلاح‌طلبان حمله کرده و هم دولت را به نداشتن کفایت سیاسی متهم کرده است. در بیانیه جبهه پایداری آمده است: «از دست رفتن سرمایه هسته‌ای با تشدید تحریم‌ها مرهون بی‌تدبیری‌های دولت جناب روحانی و تمسخر منتقدان دلسوز است که باید پاسخگوی آن باشد.» پس از آن هم توپ را به زمین جناح مخالف انداختند و اعلام کردند: «آمریکایی‌ها پس از گورباچف،‌ مردم را بر سر انتخاب اصلاحات تندتر یا بازگشت به عقب قرار دادند و در نهایت با آوردن یلتسین به ‌عنوان یک اصلاح‌طلب تندرو، بر شیب اصلاحات آمریکایی افزودند.» در ادامه بیانیه آمده: «برخی مدعیان اصلاح‌طلب نیز امروز دقیقاً بر همان طبل می‌کوبند و می‌خواهند مردم را بر سر همان دوراهی نگه‌ دارند. نامه‌نگاری‌های این جماعت برای مذاکره مستقیم و بدون قید و شرط با ترامپ و طرح استیضاح و عدم کفایت رئیس‌جمهور و انتقادات تند این جماعت در مطبوعات و رسانه‌های خبری همه و همه از این راهبرد سیاسی خبر می‌دهد که آنها خود را برای آلترناتیو حسن روحانی آماده کرده‌اند تا به خیال واهی خود، باقی‌مانده این راه –به نابودی کشاندن نظام و انقلاب- را سرعت بخشند.»

نوبت به لاریجانی رسید

هیات‌رئیسه مجلس هم از تیغ انتقادات این بیانیه در امان نمانده و نوشته: «متاسفانه مجلس شورای اسلامی به‌ویژه رئیس و هیات‌رئیسه آن نه‌تنها در این برهه حساس نقش نظارتی خویش را بر دولت ایفا نکردند، بلکه با تصویب برخی لوایح و طرح‌ها و اعتماد مجدد به وزرای استیضاح‌شده و جلوگیری از طرح سوال از رئیس‌جمهور، در به ‌وجود آمدن این شرایط سخت، نقش اساسی ایفا کرده‌اند.»

جبهه پایداری احتمالاً برای اینکه متهم به دشمنی یک‌سویه با یک جریان نشود از میان شش بند بیانیه خود که دولت، مجلس و اصلاح‌طلبان را نواخته، در یک بند هم نقد آرامی به قوه قضائیه داشته و نوشته است: «سستی و ضعف در برخورد با مفسدان کلان و اخلالگران بازار ارز و سکه این وضعیت اسفناک را به دنبال داشته است و برخورد با این عناصر فوریت دستگاه قضایی است. از این‌رو پیشنهاد می‌شود در شرایطی که دشمن رسماً جنگ اقتصادی، علیه انقلاب اسلامی آغاز کرده، با تشکیل دادگاه انقلاب اقتصادی و انتخاب قضات انقلابی، این عناصر فاسد را به دادگاه‌های صالحه بسپارند.»

این بیانیه در ادامه، به تمجید از پوتین رئیس‌جمهوری فعلی روسیه پرداخته و آن را مثالی موفق در زمینه بازگشت به درون دانسته: «ملت ما باید بدانند نه انتخاب گورباچف و نه یلتسین هیچ‌کدام نتوانست به سازندگی و سروسامان دادن کشور شوروی کمکی کند، لیکن بازگشت به درون و تکیه بر اقتصاد علمی که به انتخاب پوتین انجامید توانست روسیه را مجدداً بازسازی و به قدرتی بزرگ در برابر دیگر قدرت‌های غربی تبدیل کند. امروز نباید بگذاریم پروژه یلتسین‌سازی در کشور ما تکرار شود؛ بلکه باید از هم‌اکنون ضمن بهره‌بردن از ظرفیت‌هایی که جریان معتقد به گفتمان انقلاب اسلامی در اختیار دارد، ضمن رفع مشکلات مردم و کمک برای تقویت کارآمدی نظام جمهوری اسلامی، کشور را در جهت عبور با کمترین هزینه از دوران حاکمیت غرب‌گرایان یاری کنیم.»

تایید صلاحیت به زور تهدید

اصولگرایان دو هفته‌ای ماجرای عدم کفایت یا طرح سوال از روحانی را مطرح نکردند. اما ماجرای جدیدی را آغاز کردند و آن تایید صلاحیت روحانی در انتخابات 96 به ضرب تهدید است. سایت اصولگرای «فردا» با کامران غضنفری، نویسنده کتاب جنجالی «حسن روحانی در یک نگاه»، مصاحبه کرده است. «غضنفری» در این گفت‌وگو مدعی رد صلاحیت رئیس‌جمهوری در سال 96 شده و به نقل از جواد کریمی‌قدوسی، نماینده مشهد گفته است: «آقای روحانی را شورای نگهبان رد صلاحیت کرد، برای همین انتخابات سال ۹۶؛ اما ایشان برمی‌گردد و شورای نگهبان را تهدید می‌کند که اگر من را تایید نکنید، من انتخابات را برگزار نخواهم کرد. معنای تلویحی این انتخابات را برگزار نخواهم کرد، می‌شود به آشوب کشاندن کشور. شورای نگهبان چرا زیر بار چنین چیزی رفته و با چه مصلحت‌اندیشی‌ای در رای‌گیری مجدد ایشان را تایید صلاحیت می‌کند، باید از خود اعضای محترم شورای نگهبان سوال کرد؛ ولی این خبری است که آقای کریمی‌قدوسی مطرح کرد که در ابتدا شورای نگهبان ایشان را رد صلاحیت کرده بود.»

روحانی در نهایت تایید شد

شورای نگهبان البته این مساله را رد کرده است. اما کدخدایی در مصاحبه‌ای که با عصر ایران داشته در پاسخ به شایعات رد صلاحیت حسن روحانی در سال 96 گفته است: «درباره آقای روحانی چنین بحث‌هایی وجود داشت، ولی در نهایت رای آوردند. شورای نگهبان به این مسائل بیهوده واکنشی نشان نمی‌دهد اما اگر به دنبال این باشند که کیان نظام را بر هم بزنند، قطعاً وارد عمل شده و در اینجا دیگر او رئیس‌جمهور نیست و خلاف سوگند خود عمل کرده است. مثلاً تصمیم به مذاکره با آمریکا گرفته شده اما شورای نگهبان می‌بیند که این تصمیم برخلاف سیاست‌های کلان نظام است و در این صورت دخالت خواهد کرد.» شرق این سخنان کدخدایی را عجیب خواند و نوشت: به نظر می‌رسد این سخنان ارتباطی با حیطه وظایف شورای نگهبان ندارد. بنابر گفته او حدود و ثغور وظایف یک رئیس‌جمهور هم به شورای نگهبان مربوط می‌شود و اگر رئیس‌جمهوری به نظر شورای نگهبان پا از حیطه وظایفش بیرون بگذارد، احتمالاً باید منتظر رد صلاحیت در دور بعدی انتخابات باشد!

از شایعه تا واقعیت استعفای جهانگیری

خبر دیگر هفته گذشته، ماجرای استعفای اسحاق جهانگیری بود. ابتدا برخی از کانال‌های خبری ماجرای استعفای او را مطرح کردند و سپس ایسنا به نقل از یک منبع خبری آگاه، این شایعه را رد و تایید کرد: هدف خبرسازی‌های دروغین و غیرواقعی و موهوم اخیر به امید ایجاد فضا برای انتخابات آینده، ناامید کردن مردم و حرکت در مسیر خواسته بیگانگان و آب به آسیاب دشمن ریختن است. گویا دولت از استمرار این شایعات خسته شده چراکه این منبع خبری آگاه به ایسنا گفته در صورت استمرار شایعه‌پراکنی، پیگیری‌های حقوقی و قضایی علیه منتشرکنندگان شایعات اخیر از سوی مراجع ذی‌ربط دنبال خواهد شد.

اعتماد اما در گزارشی به ماجرای پشت پرده این شایعه اشاره کرد. شایعه‌ای که گویا دور از واقعیت هم نبوده است.

این روزنامه نوشت: اخباری در فضای مجازی منتشر شد که حکایت از خداحافظی اسحاق جهانگیری با هیات دولت داشت. ماجرا از آن قرار است که حسن روحانی، رئیس‌جمهور تصمیم گرفته تیم اقتصادی خود را ترمیم کند. گمانه‌زنی‌ها درباره گزینه‌هایی که قرار است جابه‌جا شوند زیاد است اما ظاهراً یک تغییر بسیار مهم منجر به قهر جهانگیری از دولت شده است تا جایی که او روز یکشنبه علاوه بر آنکه استعفای خود را تقدیم ریاست‌جمهوری کرده، وسایل خود را نیز جمع کرده است. تغییری که جهانگیری را خشمگین کرده، رفتن نهاوندیان به بانک مرکزی است. تغییر رئیس بانک مرکزی یکی از مهم‌ترین تغییرات تیم اقتصادی دولت است. ماموریت ولی‌الله سیف در بانک مرکزی طی روزهای آینده به پایان می‌رسد به همین دلیل رئیس‌جمهور به دنبال یک جایگزین مناسب برای اوست. ابتدا از علی طیب‌نیا به عنوان جایگزین سیف نام برده شد. پس از طیب‌نیا نوبت به پورمحمدی، معاون اقتصادی سازمان برنامه رسید و اکنون قرعه به نام نهاوندیان درآمده است. شنیده می‌شود پس از مطرح شدن نهاوندیان به عنوان گزینه ریاست بانک مرکزی، جهانگیری تصمیم به قطع همکاری با دولت گرفته است. زمزمه‌های دلخوری جهانگیری از اعضای دفتر حسن روحانی از همان روزهای آغازین دولت دوازدهم به گوش رسید. برخی معتقد بودند تعدادی از اعضای دفتر رئیس‌جمهور به دلیل حضور پرشور جهانگیری در رقابت‌های انتخاباتی سعی در کمرنگ کردن نقش جهانگیری در اداره دولت دارند. هرچند این گمانه‌زنی بارها از سوی محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور تکذیب شد اما اسحاق جهانگیری در گفت‌وگویی با سالنامه روزنامه شرق تلویحاً این موضوع را تایید کرد. جهانگیری گفت: «دفتر رئیس‌جمهور جایی سیاسی است که باید رئیس‌جمهور را در کارهایی که باید انجام دهد، پشتیبانی و نیازهای این امور را برطرف کند. انصافاً آقای واعظی حضور فعال‌تری دارد و فردی اجرایی است. این اتفاق مثبتی است که رئیس‌جمهور درباره خیلی از مسائل تصمیم‌گیری می‌کند. شاید یک مورد نسبت به دولت یازدهم تفاوت کرده باشد و آن اینکه در دفتر رئیس‌جمهوری درباره انتصابات بعد از کابینه تمرکزی شکل گرفته که من تقریباً در جریان آنها نیستم.»

گرین‌کارت 2500نفری

ماجرای دیگر ادعای مجتبی ذوالنور، نماینده قم در خصوص دریافت تابعیت آمریکایی برای 2500 نفر از مقامات ایرانی است. ذوالنور پیش از این در گفت‌وگو با اعتماد گفته بود در جریان مذاکرات هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۵ توافقی میان ایران و آمریکا صورت گرفته تا دولت اوباما به ۲۵۰۰ نفر از اتباع ایران، تابعیت آمریکایی بدهد. اعتماد نوشت: این ادعاها موجی گسترده در فضای سیاست بین‌الملل ایجاد کرده است به‌خصوص زمانی که این گفته ذوالنور به سوژه گزارش فاکس‌نیوز، رسانه نزدیک به دونالد ترامپ در آمریکا تبدیل شد. ترامپ در توئیتی این اظهارات را بازگو کرد و بر اتفاقات سیاست داخلی و خارجی این کشور نیز تاثیرگذار شد. محمدجواد ظریف اما به این سخنان ذوالنور واکنش نشان داد و گفت: این موضوع از پایه دروغ است. هیچ‌گاه این‌گونه مباحث (حتی درخواست مشروعی مثل لغو محدودیت تحرک دیپلمات‌های ایرانی در سازمان ملل متحد) در مذاکرات یا حواشی آن یا به هر نحو دیگری مطرح نشده است. اگر دوستان آقایان دلواپس بدون اطلاع مذاکره‌کنندگان چنین امتیاز عجیب و غیرمعمولی را از آمریکا گرفته‌اند که اینقدر با اطمینان از آن سخن می‌گویند بحث دیگری است. خوب است اسامی این افراد را منتشر کنند.

اعتماد برای پیگیری این ماجرا قرار گفت‌وگویی با ذوالنور تعیین کرده اما آن‌گونه که خبر داده این نماینده مجلس دقایقی پیش از مصاحبه اعلام کرده: «بعد از مشورتی که با دوستان داشتم، تصمیم گرفتم فعلاً در این رابطه صحبت نکنم.» این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در واکنش به این پرسش که «با توجه به تکذیب این ادعا از جانب مقامات دولت اوباما، آیا نمی‌خواهید مستنداتتان را ارائه کنید»، گفت: «هرکس که یقه‌مان را گرفت، آن‌وقت اسناد را عندالاضطرار رو می‌کنیم.» 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها