شناسه خبر : 33122 لینک کوتاه

عملیات روانی با کیک‌های آلوده

چرایی کاهش رتبه ایران در «رفع شکاف جنسیتی»

جدیدترین گزارش مجمع جهانی اقتصاد در خصوص شکاف جنسیتی در حالی منتشر شده است که ایران از میان ۱۵۳ کشور در رتبه ۱۴۸ قرار دارد، این در حالی است که در گزارش سال ۲۰۱۸ این مجمع، ایران رتبه ۱۴۲ را در زمینه رفع شکاف جنسیتی کسب کرده بود. به گزارش ایسنا، مجمع جهانی اقتصاد هرسال روند پیشرفت جهانی در زمینه برابری جنسیتی را در چهار حوزه دستاوردهای آموزشی، بهداشت و سلامت، مشارکت اقتصادی و فرصت‌های اقتصادی و توانمندسازی سیاسی در میان کشورها مورد بررسی قرار می‌دهد.

جدیدترین گزارش مجمع جهانی اقتصاد در خصوص شکاف جنسیتی در حالی منتشر شده است که ایران از میان ۱۵۳ کشور در رتبه ۱۴۸ قرار دارد، این در حالی است که در گزارش سال ۲۰۱۸ این مجمع، ایران رتبه ۱۴۲ را در زمینه رفع شکاف جنسیتی کسب کرده بود. به گزارش ایسنا، مجمع جهانی اقتصاد هرسال روند پیشرفت جهانی در زمینه برابری جنسیتی را در چهار حوزه دستاوردهای آموزشی، بهداشت و سلامت، مشارکت اقتصادی و فرصت‌های اقتصادی و توانمندسازی سیاسی در میان کشورها مورد بررسی قرار می‌دهد. گزارش سال ۲۰۲۰ این مجمع جهانی که وضعیت شکاف جنسیتی ۱۵۳ کشور را مورد بررسی قرار داده حاکی از آن است که بیشترین نابرابری در حوزه مشارکت سیاسی و اقتصاد مشاهده می‌شود، به‌طوری که در سطح جهانی در حوزه مشارکت سیاسی ۷۵ درصد و در حوزه مشارکت اقتصادی ۴۲ درصد شکاف وجود دارد. اما در مجموع ۱۰۰ سال زمان نیاز است تا شکاف جنسیتی در جهان رفع شود که به تفکیک حوزه‌ای، در حوزه آموزش ۱۲ سال، در حوزه سیاست ۹۵ سال و در حوزه اقتصاد ۲۵۷ سال زمان برای رفع شکاف جنسیتی لازم است. بر اساس این گزارش سوریه، پاکستان، عراق و یمن کشورهایی با بیشترین شکاف جنسیتی و ایسلند، نروژ، فنلاند، سوئد و نیکاراگوئه به ترتیب پنج کشور برتر در زمینه برابری جنسیتی معرفی شده‌اند. در این میان ایران رتبه ۱۴۸ را به خود اختصاص داده است، این در حالی است که در سال ۲۰۱۸، رتبه ۱۴۲ را در زمینه رفع شکاف جنسیتی کسب کرده بودیم. لیلا فلاحتی، مدیرکل امور بین‌الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری درباره چرایی تنزل رتبه ایران نسبت به سال‌های گذشته، علت را وابسته به دو مساله می‌داند و به ایسنا می‌گوید: در سال ۲۰۱۹ مجموعاً ۱۴۹ کشور در گزارش مورد توجه قرار گرفته بودند، اما در سال ۲۰۲۰ مجموعاً ۱۵۳ کشور مورد بررسی قرار گرفته‌اند، بنابراین با افزایش چهار کشور در مجموع گزارش نسبت به سال قبل تغییراتی در رتبه کشورها ایجاد شده است. وی می‌افزاید: بر اساس این گزارش بیشترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران در راستای کاهش شکاف جنسیتی در حوزه آموزش، به ویژه در مقطع ابتدایی و بهداشت معرفی شده است.

درآمد زنان ایران، یک‌پنجم مردان است

بنا بر اظهارات فلاحتی، بررسی وضعیت شاخص‌های ایران در گزارش سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که ایران در شاخص کلی مشارکت اقتصادی زنان با رتبه ۱۴۷ و در زیرشاخص‌ها همچون مشارکت در بازار کار رتبه ۱۴۸، در کسب مناصب مدیریتی رتبه ۱۱۵ و در کسب مشاغل تخصصی رتبه ۱۲۰ را در جمع کشورهایی با شکاف بالای جنسیتی در حوزه اقتصاد به خود اختصاص داده است. بررسی دیگر شاخص‌های اقتصادی در این بخش نشان می‌دهد که ایران از نظر میزان کسب درآمد زنان نسبت به درآمد مردان، در جایگاه ۱۴۹ قرار دارد، بر اساس این گزارش زنان تقریباً یک‌پنجم مردان درآمد دارند. فلاحتی با اشاره به مولفه مشارکت سیاسی که به شکاف جنسیتی در بالاترین سطوح تصمیم‌گیری سیاسی و از طریق بررسی نسبت زنان به مردان در مولفه‌های موقعیت وزارتی، جایگاه پارلمانی و سنوات در اختیار داشتن مهم‌ترین مقام اجرایی (رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر و ریاست دولت) در پنجاه سال گذشته، تعیین می‌شود، تاکید می‌کند: بررسی این شاخص در گزارش سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد ایران رتبه کلی ۱۴۵ را کسب کرده و در شاخص‌هایی همچون حضور زنان در پارلمان رتبه ۱۴۴، در مناصب وزارتی رتبه ۱۳۲ و در شاخص مناصب مهم اجرایی رتبه ۷۳ را کسب کرده است.

منشأ بوی بد تهران مشخص شد

از نگاه کارشناسان شهرداری، منشأ بوی بد مربوط به متصاعد شدن گازهای گوگردی است که احتمال می‌رود منشأ اصلی آن در منطقه شادآباد قرار داشته باشد. به گزارش تجارت‌نیوز، معمای عجیب بوی بد تهران از دی‌ماه سال گذشته کلید خورده بود، زمانی که بوی تند و بدی در مناطق مختلف تهران استشمام شد؛ از همان روزها گمانه‌زنی‌هایی در رابطه با منشأ بوی نامطبوع شروع شد اما در نهایت مشخص نشد که منشأ بو از کجاست و بعد از چند روز پرونده بوی بد تهران مختومه اعلام شد تا اینکه در ماه گذشته این بو چندین بار در برخی از مناطق استشمام شد و باز هم گمانه‌زنی‌ها در رابطه با بوی نامطبوع ادامه پیدا کرد اما منشأ بو مشخص نشد و مسوولان از حل این معما عاجز ماندند. حالا اما شهرداری تهران در گزارشی به جزئیات یافته‌های خود درباره بوی نامطبوع پایتخت پرداخته است. از نگاه کارشناسان شهرداری، منشأ بوی بد مربوط به متصاعد شدن گازهای گوگردی است که احتمال می‌رود منشأ اصلی آن در منطقه شادآباد قرار داشته باشد. این گزارش جزئیات زیادی دارد که نشان می‌دهد هنوز به‌طور دقیق نمی‌توان درباره منشأ بوی بد گوگرد در تهران اظهارنظر قطعی کرد. در گزارش شهرداری آمده است: چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ حدود ساعت ۱۵ بوی نامطبوعی در بخش‌هایی از شهر تهران همچون زعفرانیه، میدان آرژانتین، میدان فاطمی، خیابان ظفر، عبدل‌آباد، خیابان بهشتی، میدان گمرک، نارمک، خیابان فلسطین، میدان هفت‌تیر و سیدخندان، میرزای ‌شیرازی، چهارراه ولیعصر، سهروردی، آزادی، میدان ولیعصر، بلوار کشاورز و شیخ فضل‌الله نوری استشمام شد که تا پایان شب ادامه داشته و توسط بسیاری از شهروندان به سامانه ۱۳۷ و سازمان آتش‌نشانی تحت عناوین مختلف مانند بوی لاشه حیوانات مرده، بوی سوزاندن زباله، بوی فاضلاب و... اطلاع‌رسانی شد. بررسی اطلاعات هواشناسی از ایستگاه‌های مختلف از جمله جهت وزش باد، سرعت باد و دمای هوا در ساعات مورد نظر به منظور استفاده در تحلیل رفتار عوامل تولیدکننده بو و انتشار در سطح شهر مورد استفاده قرار گرفت.

جزئیات بودجه ۶۴ هزارمیلیاردی آموزش و پرورش تشریح شد

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان اظهار کرد: تلاش می‌کنیم احکام رتبه‌بندی تا بهمن‌ماه صادر شود. بیش از ۷۰۰ هزار معلم مشمول این طرح هستند و بررسی پرونده‌های صلاحیت معلمان در هیات‌های ممیزه استانی کمی زمانبر است، اما هر زمان احکام صادر شود، اعمال افزایش‌ها از مهرماه خواهد بود. محسن حاجی‌میرزایی در گفت‌وگو با ایسنا، جزئیات بودجه آموزش و پرورش در سال ۹۹ را تشریح و اظهار کرد: کل بودجه کشور هشت درصد رشد دارد که در بخش درآمدی ۹ درصد و این عدد در بخش هزینه‌ای چهار درصد است. وی افزود: با این حال وضعیت آموزش و پرورش در بعد اعتبارات هزینه‌ای 3 /22 درصد رشد دارد و بودجه آموزش و پرورش از ۴۷ هزار و ۳۷۹ میلیارد تومان به ۵۷ هزار و ۹۶۲ میلیارد تومان افزایش یافته است و با احتساب کل اعتبارات از تبصره‌های یک و 5، بودجه ما به ۶۴ هزار میلیارد و ۲۶۵ میلیارد تومان رسیده است. وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه به‌رغم مجموعه محدودیت‌های منابع و افزایش مصارف قطعی و اجتناب‌ناپذیر در کشور، این رشد بودجه حاکی از توجه دولت به آموزش و پرورش است، عنوان کرد: حدود ۹۶ درصد اعتبارات در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد و اعتبارات استانی ما 7 /23 درصد رشد دارد. سهم ما از کل بودجه کشور 3 /13 درصد است که نسبت به رشد ۱۰درصدی سال گذشته، 3 /3 درصد بیشتر شده است. در واقع بعد از فصل پژوهش، آموزش و پرورش دومین بخشی است که رشد خوبی را تجربه کرده است. حاجی‌میرزایی افزود: تلاش و اقبال دولت، کاستن از مشکلات بودجه‌ای است اما همچنان نمی‌توانیم بگوییم بودجه کفایت می‌کند. وی با بیان اینکه گرفتار مشکلات بودجه‌ای هستیم گفت: این مشکلات در گذر زمان ایجاد شده و باید به‌تدریج از دایره مشکلات خارج شویم. تدابیری نیز به‌کار بسته شده است. به عنوان مثال در سنوات گذشته اعتبار پرداخت حق‌التدریس‌ها در ردیف «سایر» دیده می‌شد اما از امسال در بند «و» که مربوط به حقوق و دستمزد است قرار گرفته و معلمان حق‌التدریس آزاد نیز حقوق خود را همانند معلمان رسمی سر ماه دریافت می‌کنند. پیگیر حل مشکلات قدیمی و مزمن بودجه‌ای هستیم.

ناجا: موضوع کیک‌های آلوده عملیات روانی و سیاه‌نمایی دشمن است

رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی در رابطه با قرص‌های مشکوک در کیک‌های خوراکی گفت: این اقدام بیشتر شبیه به یک عملیات روانی از سوی دشمنان نظام به منظور سیاه‌نمایی مبنی بر ناکارآمدی در نظارت و ضربه زدن به صنایع داخلی کشور است. به گزارش خبرگزاری فارس سرهنگ «صادق رضادوست» اظهار کرد: روز 13 آبان سال جاری، تصاویری مربوط به جاسازی قرص در محصولات خوراکی بسته‌بندی‌شده (کیک‌های خوراکی؛ در استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و آذربایجان غربی) منتشر و به سرعت در فضای مجازی بازنشر و این امر موجب تشویش اذهان عمومی، نگرانی خانواده‌ها و جامعه شد و موضوع سریعاً از طریق سازمان‌های مربوطه مورد پیگیری قرار گرفت. وی ادامه داد: این در حالی است که برابر ارزیابی‌های به دست آمده و اعلام آزمایشگاه مرکزی پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا قرص‌های مکشوفه در کیک‌ها حالت سمی و ماده ممنوعه نداشته و از نوع هیوسین و هیدروکسی زین بوده که در بوفه‌های برخی مدارس و فروشگاه‌های نزدیک به آنها توزیع شده است. رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی تصریح کرد: تحقیقات نشان می‌دهد موضوع توزیع کیک‌های آلوده در کشور سوءاستفاده دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از موضوع پیش‌آمده و یک عملیات روانی و سناریوسازی به منظور سیاه‌نمایی مبنی بر ناکارآمدی در نظارت و ضربه زدن به صنایع داخلی کشور است.

جایگاه ایران در شاخص ادراک فساد خوب نیست

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران گفت: پیش‌نویس تشکیل دیوان محاسبات شهری در شورای عالی استان‌ها تهیه شده و در حال بررسی است و با تصویب در شورای عالی استان‌ها شاهد تشکیل دیوان محاسبات شهری در آینده نزدیک خواهیم بود. به گزارش ایلنا، اولین همایش قائم‌مقامان ذی‌حساب نظارت و ارتقا انضباط مالی در ساختمان شورای شهر برگزار شد. مجید فراهانی رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در ابتدای این نشست گفت: این همایش با هدف ارتباط بیشتر بین ذی‌حسابان و شورای شهر تهران برگزار می‌شود. دغدغه مشترک و حساسیت برای حفاظت از اموال شهرداری تهران باعث شد تا در این همایش گردهم آییم. وی افزود: اگر بتوانیم شهرداری شفاف و پاسخگو و شیشه‌ای ایجاد کنیم اعتماد مردم به شهرداری بیشتر می‌شود و کار شما در راستای ایجاد این ارتباط است چراکه اگر مردم به شهرداری اعتماد کنند هم مشارکت اجتماعی و فرهنگی و هم مشارکت اقتصادی بیشتر می‌شود و کار شما در ایجاد این اعتماد موثر است. فراهانی با بیان اینکه شهرداری پاک، مبارزه با مفاسد و جلوگیری از تلف شدن بیت‌المال ضامن موفقیت همه ما در مسیر پیشرفت است تصریح کرد: شورای شهر مساله مبارزه با فساد و شهرداری شفاف و شیشه‌ای و پیگیری تشکیل دیوان محاسبات اداری را به مردم وعده داده و فعالیت‌های مهمی در این حوزه انجام شد.‌

دراین پرونده بخوانید ...