شناسه خبر : 29725 لینک کوتاه

پخش فیلم سانسورنشده از صداوسیما

چگونه اراضی ملی برای ساخت دانشگاه آزاد تصرف شد؟

پخش فیلمی سانسورنشده در شبکه کیش به برکناری مدیرکل صداوسیمای مرکز کیش و چند کارمند این مرکز منتهی شد. صحنه‌های این فیلم با نقش‌آفرینی جکی چان، رزمی‌کاری که به خاطر فیلم‌های اکشن در ایران مشهور است، با خط قرمزهای حاکم بر صداوسیما کاملاً مغایرت داشت و با واکنش‌های گسترده مردم در فضای مجازی همراه شد که اغلب با شوخی همراه بود. تعدادی از کاربران ایرانی اینستاگرام نیز شوخی‌های خود را به صفحه جکی چان در این شبکه اجتماعی بردند. در ساعت‌های اولیه پس از انتشار این تصاویر در شبکه‌های اجتماعی، خبرگزاری صداوسیمای مرکز کیش به نقل از علیرضا نجابت، مدیرکل صداوسیمای مرکز کیش، از برکناری و توبیخ کارکنان خاطی مرکز خبر داد: «علیرضا نجابت با عذرخواهی از بینندگان به دلیل پخش تصاویر نامناسب از سیمای مرکز کیش گفت: متاسفانه به دلیل بی‌دقتی برخی از عوامل پخش سیما، تصاویر نامناسبی در یک فیلم سینمایی از سیمای مرکز کیش پخش شد و با بررسی‌های انجام‌شده عوامل مرتبط در پخش سیما به ترتیب از پست سازمانی خود برکنار و توبیخ شدند.» اما به فاصله کمی از این خبر، علیرضا نجابت نیز با دستور رئیس سازمان صداوسیما برکنار شد. طبق گزارش ایسنا، عبدالعلی علی‌عسکری در نامه‌ای به علی دارابی (معاون امور استان‌ها) بر بررسی دقیق این اتفاق در مرکز صیانت و حفاظت سازمان صداوسیما تاکید کرد. البته علی دارابی به ‌سرعت در حکمی علیرضا نجابت را به سمت مشاور معاونت امور استان‌های صداوسیما منصوب کرد. طبق گزارش خبرگزاری فارس، در این حکم آمده است: «نظر به حسن سوابق و تعهدی که دارید، به ‌موجب این حکم به سمت مشاور معاون امور استان‌ها منصوب می‌شوید. امیدوارم در سایه توجهات حضرت ولی عصر (عج) در پیشبرد اهداف رسانه ملی و رسیدن به افق مطلوب در چشم‌انداز آینده معاونت امور استان‌ها موفق و موثر باشید.» روزنامه «آفتاب یزد» در گزارشی انتقادی از این موضوع نوشت: «48 ساعت پس از برکناری مدیرکل صداوسیمای کیش از مدیرکلی این مرکز، او به پست جدیدی آن هم سمت مشاور معاونت امور استان‌های صداوسیما منصوب می‌گردد. پست جدید مدیر معزول‌شده صداوسیمای کیش در حالی است که او طی روزهای اخیر به دلیل خطا و اهمال در پخش صحنه‌ای نامناسب از یک فیلم از سمت خود برکنار شد. سمت جدید به این مدیر معزول این ابهام را ایجاد می‌کند که اگر به راستی این مدیر در کار خود دچار خطا شده است چرا باید به سمت جدید منصوب گردد؟ برعکس اگر از سوی او خطایی صورت نگرفته است و این مدیر همچنان از شایستگی لازم در کار خود برخوردار است اساساً چه دلیلی برای برکناری او وجود داشت؟»

جنجال جراحی زیبایی اندام در شبکه خبر

حاشیه‌های صداوسیما هفته گذشته تمامی نداشت. هنوز فیلم سانسورنشده قبلی فراموش نشده، گزارش یکی از بخش‌های خبری صداوسیما حاشیه‌ساز شد. خبرگزاری ایسنا نوشت: گزارشگران شبکه خبر با دو میکروفن به یک‌باره به سمت خانمی می‌روند که از چسب بینی‌اش می‌توان فهمید تازگی عمل کرده است و بی‌مقدمه چنین پرسش‌هایی را مطرح می‌کنند: «ـ دیدید کسانی هستند که عمل‌های مختلفی از لب و بینی و گونه انجام می‌دهند. الان از صورت گذشته و به اعضای بدن رسیده است؟ ـ دقیقاً. الان خودمم برای اعضای بدن می‌خوام! ـ کجا؟ ـ نمیشه که گفت!» مصاحبه‌شونده صریح آنچه به ذهنش می‌رسد را مطرح می‌کند و دیالوگ‌ها از این شبکه خبری بین‌المللی پخش می‌شود.

زن و شوهر دنیای واقعی در تلویزیون

صداوسیما پیش از این ماجراها جنجال دیگری هم به راه انداخته بود. آن جنجال البته فقط به این دلیل بود که یک زوج هنرپیشه در برنامه تلویزیونی دست یکدیگر را گرفته بودند. مدیران پخش شبکه دو هنگام پخش این برنامه با یک زیرنویس به اطلاع مخاطبان رساندند که «آقای نیما فلاح و خانم سحر ولدبیگی در دنیای واقعی زن و شوهر هستند». روزنامه «شهروند» درباره این ماجرا نوشت: «تلویزیون ایران در تصویر کردن روابط زن و مرد قواعد و قوانین سختگیرانه‌ای دارد. در یکی از قسمت‌های برنامه «خوش‌وبش» سحر ولدبیگی و نیما فلاح، دو بازیگر تلویزیون که در دنیای واقعی زن و شوهر هستند، دستان یکدیگر را لمس می‌کنند که این موضوع باعث می‌شود مدیران پخش سراسیمه شده و با لوگوی «خبر فوری» اطلاع‌رسانی کرده و از طریق زیرنویس تذکر بدهند که این دو زن و شوهر هستند. این قضیه که در فضای مجازی باعث شوخی‌ها و کنایه‌های فراوانی شده، موضوع قواعد تلویزیون ایران در مورد زن و شوهرها را دوباره رسانه‌ای کرده است.»

حضور با کراوات در صداوسیما بدون بحران

سختگیری‌های صداوسیما به حدی است که حضور مردان با پوشش کراوات در آن نیز بسیار به ندرت رخ می‌دهد. به‌طوری که حضور حسین کلانی، فوتبالیست پیشکسوت، با کراوات در ویژه‌برنامه فوتبال آسیایی شبکه ورزش به شکلی ویژه مورد توجه مردم قرار گرفته و حتی باعث تعجب شده است. تا حدی که هفته گذشته روزنامه «شهروند» پس از پخش این برنامه به سراغ کلانی رفته و درباره این موضوع با او گفت‌وگو کرده است: «- حضور شما در یک برنامه تلویزیونی در شبکه ورزش با کراوات به شکلی ویژه مورد توجه مردم قرار گرفته است. شما برای عوامل ویژه‌برنامه فوتبال آسیایی شبکه ورزش هم درباره بستن کراوات شرط گذاشتید؟- من که هیچ‌وقت به خودم اجازه نمی‌دهم بخواهم برای کسی شرط و شروط بگذارم. وقتی با من تماس گرفته شد به دوستان گفتم که فرم لباس ‌پوشیدنم به این شکل است و آنها تاکید کردند که مشکلی نیست و بدون مشکل با لباسی که دوست داشتم به برنامه رفتم و کسی هم ایرادی به من نگرفت. در این‌ باره هم مسوولان محترم صداوسیما تشخیص دادند که حضور بنده با کراوات در برنامه تلویزیونی نمی‌تواند بحران بزرگی درست کند.»

سرویس دانش‌آموزان واژگون شد

خودرو حامل دانش‌آموزان در استان آذربایجان غربی از روی پلی به ارتفاع بیش از یک متر به پایین سقوط کرد و به مصدوم شدن پنج دانش‌آموز منجر شد. طبق گزارش ایسنا از ناجا، در این حادثه یک دستگاه سواری پراید با پنج دانش‌آموز که به عنوان سرویس مدرسه از آن استفاده می‌شد در حال حرکت در مسیر بود که در کیلومتر ۶۰ محور ارومیه ـ خوی در محدوده روستای فیروزیان از روی پلی به ارتفاع بیش از یک متر به پایین سقوط کرد. سه دانش‌آموز مصدوم در این حادثه به بیمارستان منتقل شدند و دو دانش‌آموز نیز در محل خدمات درمانی دریافت کردند.

دانشجویان از رفت‌وآمد در دانشگاه می‌ترسند

این حادثه در حالی رخ داد که هنوز حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد که به مرگ 10 دانشجو منتهی شد فراموش نشده است. هفته گذشته دانشجویان این دانشگاه در اعتراض به عواملی که به مرگ همکلاسی‌هایشان منتهی شده تجمع کردند. دبیرکل مجمع اسلامی دانشجویان واحد علوم و تحقیقات در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا، اظهار کرد: در این چند روز رئیس دانشگاه آزاد به همراه دادستان کل کشور و دادستان تهران در محل حادثه حاضر شده و قول‌هایی داده‌اند ولی به این دلیل که هنوز جواب قابل قبولی به دانشجویان داده نشده و فقط یکسری از مسوولان رده پایین بدون ذکر توضیح اخراج شده‌اند، دانشجویان نسبت به رفت‌وآمد در سطح دانشگاه بدبین شده‌اند و از رفت‌وآمد مسیر درب دانشگاه تا دانشکده‌ها به نوعی ترسیده‌اند و همین باعث التهاب و ایجاد جو روانی بدی بین دانشجویان شده است. ضرورت پاسخگویی مسببان این حادثه هفته گذشته در جلسه علنی شورای شهر تهران نیز مطرح شد؛ رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد باید پاسخگوی این حادثه باشد گفت: شهردار وقت نیز باید پاسخگو باشد که چرا اجازه ساخت‌وساز در دل کوه را صادر کرده است. زهرا صدراعظم نوری در جلسه نهم دی‌ماه شورای شهر گفت: «چگونه می‌شود اراضی ملی تصرف و در ارتفاع غیرمجاز مجوز ساخت دانشگاه صادر می‌شود؟ چگونه آرام آرام وسعت دانشگاه در اراضی ملی مجاور گسترده‌تر می‌شود بی‌آنکه تغییرات لازم برای تامین دسترسی ایمن برای آن لحاظ شود؟ چگونه دانشگاه اجازه دارد از جاده‌های باریک و پرپیچ‌وخم بدون وجود گاردریل و حفاظ برای دسترسی به دانشگاه‌های خود استفاده کند و اتوبوس‌های فرسوده‌ای را که بیش از هشت سال است از رده خارج شده‌اند به‌طور غیرقانونی به‌کار بگیرد؟ چه گلچین نابی از قانون‌مداری!»

کودک‌همسری یا کودک‌فروشی؟

رد لایحه مربوط به منع کودک‌همسری در کمیسیون قضایی مجلس، هفته گذشته واکنش منفی معصومه ابتکار و دستیارش را به دنبال داشت. معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، اظهار کرد: امیدوارم مجلس بازنگری کند، این یک موضوع بسیار مهم و مطالبه عمومی است. ما در معاونت امور زنان و خانواده پیگیر هستیم. وقتی فردی در سنین پایین حق بهره‌مندی از بسیاری حقوق را ندارد سخت است که اجازه دهیم وارد ازدواجی شود که می‌تواند تبعات زیادی داشته باشد. اگر سن ۱۳ سال برای ازدواج خوب است پس همه قوانین دیگر هم بر روی همین سن آورده شود تا کودکان ۱۳ساله بتوانند رای دهند، گواهینامه بگیرند و درخواست طلاق دهند.

شهناز سجادی، دستیار ویژه در امور حقوق شهروندی معاونت امور زنان و خانواده نیز با انتقاد از رد طرح ممنوعیت ازدواج دختران کمتر از ۱۳ سال در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: وقتی یک دختر ۱۲ساله به اجبار پدر شوهر می‌کند به دلیل اینکه رضایتی در آن ازدواج ندارد، صحت این ازدواج به لحاظ حقوقی و شرعی دارای مشکل است. آن‌طور که ایلنا گزارش داده، او درباره رد طرح ممنوعیت ازدواج دختران کمتر از ۱۳ سال در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: متاسفانه در بررسی برخی طرح‌ها سلایق حاکم است تا کارهای کارشناسی و آماری. برخی از موافقان بحث ازدواج کودکان این موضوع را همواره از بعد مسائل جنسی که نیاز دو نوجوان است، نگاه می‌کنند، اما این‌گونه نیست و ما به کودک‌همسری به عنوان یک آسیب نگاه می‌کنیم. مگر چند درصد از کودک‌همسری‌ها بر اساس خواسته دختر و پسر اتفاق می‌افتد؟ افرادی که در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به عنوان مخالف این طرح حضور داشتند، هیچ‌کدام حاضر نیستند فرزندانشان ترک تحصیل‌کرده و در سنین نوجوانی و زیر نوجوانی ازدواج کنند. این ازدواج‌ها با منشأ نیاز جنسی نیست و بیشتر به دلیل فقر و اعتیاد خانواده است و در برخی موارد با هدف فروخته شدن دختران است. در شهرهای مرزی منتهی به افغانستان و عراق بیشتر این اتفاقات می‌افتد. در شهرهای مرزی منتهی به افغانستان اخباری را می‌شنویم که دختران ما را در قالب ازدواج از کشور خارج می‌کنند و باید بررسی شود که آیا این ازدواج‌ها صوری و برای خروج دختران است یا خیر؟ وقتی می‌بینیم آمار کودک‌همسری در استان‌های مرزی و محروم بیشتر است، مشخص می‌شود در خانواده‌های فقیر و حاشیه‌نشین بیشتر این نوع ازدواج‌ها صورت می‌گیرد و قطعاً به دنبال چنین ازدواج‌هایی آسیب‌های دیگری را نیز شاهد خواهیم بود از جمله خشونت، طلاق، خیانت، بی‌خانمانی و...

دراین پرونده بخوانید ...