شناسه خبر : 23337 لینک کوتاه

تجارت پرسود با بازار عراق

وقتی صحبت از بازار عراق می شود، کارشناسان و فعالان اقتصادی این بازار گلایه می‌کنند که ایران در حال ازدست دادن بازار همسایه غربی است و جنس‌های ترکیه ای و چینی به سرعت در حال تصاحب این بازار است. اما واقعیت این است که بازار عراق همچنان به روی کالاهای ایرانی روی خوش نشان می‌دهد هرچند به دلیل تعلل دستگاه‌های دولتی از یک سو، و سهل‌انگاری برخی از شرکت‌های خصوصی از سوی دیگر، این بازار جذابیت گذشته را دیگر ندارد.

با این حال، صادرات کالا به عراق نه تنها از رونق نیفتاده است که آمارها نیز نشان می‌دهد این کشور بازارمهم صادراتی ایران در دو ماه نخست سال جاری بوده است. بر اساس آمار گمرک ایران، طی دو ماه نخست امسال حدود 881 میلیون دلار کالا از ایران به عراق صادر شد و این کشور در رده نخست مشتریان کالاهای ایرانی قرار گرفت. این در حالی است که طی سال گذشته عراق پس از چین دومین بازار صادراتی ایران بود به طوری‌که در این سال بیش از 5 میلیارد و 150 میلیون دلار کالا از ایران به این کشور صادر شد.

کالاهایی نیز که از ایران به عراق صادر می‌شود متنوع است. مواد غذایی بخش زیادی از حجم صادرات ایران به این کشور را در برمی‌گیرد که عمدتاً شامل بستنی، رب گوجه، لبنیات، انواع میوه مانند هندوانه، شیرینی و شکلات و نیز کالاهای صنعتی شامل سیمان، لوازم خانگی، کاشی و سرامیک و همچنین برخی فرآورده‌های پتروشیمی می‌شود.

بازار عراق هنوز ظرفیت بالایی برای ورود کالاهای ایرانی دارد. صادرات مواد غذایی و خوراکی که عراقی‌ها جنس ایرانی آن را بیشتر می‌پسندند، می‌تواند کسب و کار پررونقی را رقم بزند. برای این‌کار، کافی است مشتریان خود را در عراق پیدا کرده و اجناس خواسته شده را از مرز غربی تحویل دهید. برای دریافت پول کالاهای فروخته‌شده نیز در مقایسه با دیگر کشورها مشکل چندان زیادی با بانک‌های عراقی ندارید و با مراجعه به برخی بانک‌های این کشور این امکان برای شما فراهم خواهد شد.

اما سرمایه‌گذاری در این کشور سود بیشتری را نصیب شما می‌کند چرا که شما می‌توانید با راه‌اندازی واحدهای تولیدی و یا دفاتر نمایندگی شرکت‌های ایرانی در شهرهای شمالی و مرکزی عراق هم اعتماد عراقی‌ها را جلب کنید و هم تجارت بادوامی را در این بازار داشته باشید.

 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها