شناسه خبر : 23164 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

سقوط 22 درصدی قیمت نفت

اعتصاب کارگران و توقف تولید 240 هزار بشکه‌ای در نروژ

در بین گمانه‌زنی‌هایی که درمورد تنزل رشد اقتصادی اروپا وجود دارد هفته گذشته اعضای اتحادیه اروپا در بروکسل برای بیستمین بار از زمان شروع بحران بدهی‌های یونان در سال 2010 تشکیل جلسه دادند. بسیاری از تحلیلگران با برگزاری این جلسه انتظار طرح‌ریزی برنامه استراتژیکی برای حل بحران بدهی‌ها را دارند که می‌تواند باعث بالا رفتن تقاضا برای نفت شود.

 در بین گمانه‌زنی‌هایی که درمورد تنزل رشد اقتصادی اروپا وجود دارد هفته گذشته اعضای اتحادیه اروپا در بروکسل برای بیستمین بار از زمان شروع بحران بدهی‌های یونان در سال 2010 تشکیل جلسه دادند. بسیاری از تحلیلگران با برگزاری این جلسه انتظار طرح‌ریزی برنامه استراتژیکی برای حل بحران بدهی‌ها را دارند که می‌تواند باعث بالا رفتن تقاضا برای نفت شود. در ادامه تلاش‌های اروپا برای کنترل بحران‌های مالی، قیمت نفت برنت دریای شمال هفته گذشته به 92 دلار در هر بشکه رسید. نفت خام در طول سه ماهه گذشته با 22 درصد سقوط بیشترین میزان کاهش را بعد از سه‌ماهه آخر سال 2008 تجربه کرده است. قیمت نفت برنت اخیراً با افزایش عدم اطمینان اقتصادی در جهان از سطح 128 دلار در مارس 2012 به کمتر از 100 دلار کاهش پیدا کرده است. در ادامه این نگرانی‌ها، هفته گذشته اعتصاب کارگران نفت نروژ و نتایج ناامیدکننده نشست بروکسل باعث لرزش نمودار قیمت‌ها در بازار نفت شد. استات اویل بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده انرژی در نروژ اعلام کرده است که تدابیر صنعتی در حال محدود کردن تولید نفت تا 250 هزار بشکه در روز شده است. به همین دلیل هفته گذشته اعتصاب کارگران در دریای شمال باعث توقف تولید نفت تا 240 هزار بشکه در روز شد. بر اساس گزارش وزارت نفت نروژ این کشور در ماه مه روزانه 63 /1 میلیون بشکه نفت تولید کرده بود. در بازار نیویورک نیز هفته گذشته قیمت هر بشکه نفت سبک آمریکا با 27 سنت افزایش به 48 /79 دلار رسید. 

تجارت- فردا- ارزش دلار در برابر ارزهای دیگر در بیست و دوم ژوئن

با توجه به اینکه قیمت نفت انعکاس‌دهنده انتظارات آتی بازارهای جهانی است، متخصصان معتقدند طی چند سال آتی در اروپا شاهد رشد چندانی در بازارها نخواهیم بود. علاوه بر کاهش ارزش یورو در برابر دلار، هفته گذشته موسسه رتبه‌بندی مودی رتبه‌ اعتباری 28 بانک اسپانیایی را کاهش داد. آلمان بزرگ‌ترین منطقه اقتصادی حوزه یورو گزارش داده است که بیکاری امسال برای چهارمین ماه افزایش پیدا کرده است. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان هفته گذشته در آستانه برگزاری نشست رهبران اروپایی بر مخالفت برلین با طرح انتشار اوراق قرضه یورو تاکید کرد. پیش‌بینی می‌شود انگلیس در سه ماهه آخر امسال با کاهش 3 /0 درصدی تولید ناخالص داخلی (GDP) همچنان در رکود باقی خواهد ماند. میچائل هوسون تحلیلگر بازارهای بورس CMC لندن پیش‌بینی کرده است که نفت برنت در شش ماه آینده ممکن است تا حتی کمتر از 76 دلار در هر بشکه سقوط کند. وی معتقد است اگرچه تحریم‌های نفتی ایران می‌تواند پتانسیلی برای افزایش قیمت‌ها در کوتاه‌مدت باشد، ولی با این وجود به‌دلیل نبود رشد اقتصادی نمی‌توان چشم‌انداز مطلوبی را برای قیمت نفت ترسیم کرد. بیشتر جلسات اوپک در چند ماه اخیر با هدف حفظ سطح کنونی صادرات و جلوگیری از کاهش قیمت نفت بوده است. با این وجود با کاهش عرضه نفت ایران صادرات اوپک نیز کاهش یافته است.

 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها